na vysoké školstvo, ktoré by malo brať pri prijímaní na univerzity do úvahy výsledky z maturít. Aj keď sa tak zatiaľ nedeje, minister školstva Ján Mikolaj sa rozhodol nahradiť prijímačky celoslovenským testom vedomostí deviatakov Monitor. Ten žiaci každoročne píšu približne v polovici školského roka. Minister Mikolaj sa vyjadril, že "žiaci nebudú musieť chodiť na prijímacie konania na stredné školy."
Riaditelia stredných škôl proti zmene nenamietajú, aj keď majú o objektivite Monitoru stále pochybnosti. "Viete, pokiaľ budú základné školy schopné garantovať objektivitu Monitoru, my s tým problém nemáme. Žiaľ, zatiaľ to tak nevyzerá," hovorí riaditeľ Gymnázia na Alejovej ulici Ľubomír Sobek.
Zároveň dodáva, že existujú indície, ktoré naznačujú, že nie pri všetkých testovaniach deviatakov bolo všetko v poriadku. "Nikto to nahlas nepovie, no viem, že sa robili rôzne machinácie. Sami deviataci sa po poslednom Monitore chválili, že to bola pre nich hračka, pretože učitelia privreli oči a mohli opisovať. Základné školy sa totiž deviatakov zbaviť musia, no je aj otázkou kreditu samotnej ZŠ, na aké stredné školy ich umiestnia," vysvetľuje Ľ. Sobek.
Nie je tajomstvom, že školy bojujú doslova o každého žiaka, pretože pre nich znamená peniaze a záruku k ďalšiemu fungovaniu. Preto si Ľ. Sobek myslí, že by sa malo myslenie zmeniť a ZŠ musia garantovať, že sa nebude odpisovať. "Podľa môjho názoru ak budú na Monitor prizvaní učitelia stredných škôl, bude to objektívnejšie. Teda by mal fungovať systém ako pri maturitách, na ktorých priebeh dozerá predseda maturitnej komisie."
Na Gymnáziu Alejová robia prijímačky každý rok, no do bodového súčtu má čo povedať aj výsledok žiaka na Monitore.
Riaditeľ SPŠ elektrotechnickej Štefan Krištín zrušenie prijímacích skúšok ako problém nevidí: "My s tým problém nemáme, pretože ani naposledy sme prijímačky nerobili. Neviem, či budeme pre budúci školský rok, pretože to ukáže až záujem žiakov. Pokiaľ nám to dá ministerstvo príkazom, tak v poriadku. Skúsenosti totiž ukázali, že nie je veľký rozdiel medzi tým, či prijímačky robíme, alebo nie."
Organizovať prijímačky pre učilištia sa zdá byť zbytočné, pretože väčšina z nich ich aj tak dávno nerobí. Berie všetko, čo sa prihlási, a aj tak je žiakov málo. Na SOU dopravnom síce prijímačky majú, riaditeľ Jozef Eperješi ich však nepotrebuje. "A načo, tí čo chcú prísť, prídu aj tak. Aspoň nám odpadne byrokracia, ušetríme peniaze za ich organizovanie. Určite nebudeme mať viac žiakov. Tí, čo majú zručnosti a chcú študovať, sa prihlásia. Ten, čo nemá ukončených deväť tried, sa prihlási na dvojročné učilište. Podľa mňa organizácia prijímačiek pre SOU je z dôvodu záujmu žiakov zbytočná, iné je to na gymnáziách," doplnil J. Eperješi.
Plánované zmeny zrejme ministerstvo nestihne urobiť do najbližšieho Monitoru, ktorý by sa mal konať vo februári. Zmenu by mal totiž priniesť školský zákon, o ktorom sa hovorí už niekoľko rokov. Je však prísľub, že nový minister ho predstaví v priebehu niekoľkých mesiacov. Stredné školy však podľa neho budú môcť naďalej organizovať talentové prijímacie skúšky alebo skúšky z iných predmetov, ako testuje Monitor, ktorý je zameraný len na matematiku a vyučovacie jazyky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári