špeciálnych europrepravkách vyrobených v Zoo Bojnice prepravili lietadlom do Prahy. Odtiaľ poputujú do gréckych Tesaloník a stadiaľ do rehabilitačného zariadenia pre medvede a vlky vo Florine. Na ceste ich sprevádza zoológ Robin Rigg zo Spoločnosti pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou (SWS) a grécky veterinár Tasos Amaslidis z mimovládnej organizácie Arcturos.
"S manželkou sme vtedy odchádzali od Soliska, keď môj pes mi chcel čosi ukázať," zaspomínal si na udalosť spred rokov J. Molčan, ktorý sa s manželkou Ľudmilou prišiel rozlúčiť s vlkmi do Košíc. "Asi po dvoch kilometroch som v jamke našiel štyri telíčka. Nevedel som, že sú to vĺčatá, dve boli mŕtve. Ostatné sa ešte hýbali, tak sme ich odniesli. Na naše viaceré pokusy, aby si ich zobrali, žiadna organizácia nereagovala. Nedávno ma však ktosi udal a vtedy sa ozvali ľudia z ministerstva životného prostredia."
Poľovníkovi za nezákonný chov vlkov, ktorí sa časom stali miláčikmi celej rodiny, vyrubili pokutu 2 500 korún. Zvieratá zhabali a začali im hľadať nový domov. I keď sa J. Molčanovi taký postup nie veľmi pozdával, bol rád, že nedostal maximálnu pokutu. Tá môže byť až 300 000 Sk.
"Chcete vidieť, akú mám vo vrecku premočenú vreckovku od sĺz?" reagovala Ľ. Molčanová na otázku, ako vníma odvoz vlkov zo Slovenska. "Ľudia za vlkmi chodili, pomáhali nám s nimi, nosili mäso. A keby ste videli, ako ich manžel prenášal na rukách a neuspaté dával do tých klietok. Zvieratá sú vystresované a určite aj sklamané z tých, ktorým dôverovali. Nikdy na nikoho nezaútočili ani neublížili. Bolo to veľmi ťažké lúčenie."
Zvieratá s hmotnosťou 30-40 kilogramov mali byť pôvodne pri prevoze uspaté, ale nakoniec na približne 24-hodinovú cestu vyrazili v bdelom stave. Údajne preto, lebo by sa vraj mohli v spánku zadusiť zvratkami.
"Po odlete z Košíc pristaneme v Prahe asi o 11.50 hod.," povedal nám R. Rigg, ktorý sa na vlky a medvede špecializuje viac ako desať rokov. "Tam musíme počkať zhruba jedenásť hodín na linku do Grécka. Celý čas budeme kontrolovať, či sú vlky v poriadku, do Tesaloník prídeme vo štvrtok okolo druhej ráno. Vlky boli pred odletom zaočkované a preverené veterinárom."
Vybavovanie povolení a ďalších opatrení nevyhnutných na prevoz vlkov do Grécka trvalo viac ako osem mesiacov. Vyžiadalo si to spoluprácu ľudí z SWS, Arcturos, Štátnej ochrany prírody SR, správy Národného parku Slovenský kras so sídlom v Brzotíne, Zoo Bojnice a vedeckého orgánu CITES. Finančnú podporu projektu získalo SWS od nadácií Born Free Foundation a Wolves and Humans Foundation z Veľkej Británie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári