cukrovka. Trápi každého dvadsiateho Slováka a len v IV. internej klinike košickej FN L. Pasteura tvoria pacienti s cukrovkou približne 30 percent hospitalizovaných. Včera si Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pripomenula 15. výročie Svetového dňa diabetu, ktorým trpel aj vynálezca Thomas Alva Edison či herečka Halle Berry.
"Výskyt diabetu v posledných rokoch dramaticky narastá," tvrdí prednosta IV. internej kliniky FN L. Pasteura a člen výboru Slovenskej diabetologickej spoločnosti MUDr. Ivan Tkáč (na snímke). "Podľa štatistík, diabetes postihuje približne päť percent slovenskej populácie, predpokladá sa, že asi u ďalších piatich percent populácie ešte nebola cukrovka diagnostikovaná. A zhruba desať percent obyvateľov má takzvané prediabetické stavy."
Pod zvyšovanie počtu diabetikov sa podpisuje predovšetkým nárast obezity. Znížením hmotnosti sa dá ochoreniu predísť a úspešne ho liečiť, no pacientov, ktorí po ochorení schudli, je málo. Pritom kľúčom k predchádzaniu, ale aj liečbe diabetu 2. typu je práve zdravý životný štýl. Dostatok pohybu (beh, plávanie, bicyklovanie) a vyhýbanie sa vysokokalorickej strave.
"Cukrovka vedie k postihnutiu drobných ciev, čoho dôsledkom môže byť postihnutie zraku, zlyhanie obličiek, vredy dolných končatín vedúce až k amputácii. Postihuje aj veľké cievy, čo môže zapríčiniť srdcový infarkt, mozgovú porážku, aterosklerózu tepien v končatinách. Ochorenie výrazne skracuje život. Priemerné dožitie diabetika je asi o desať rokov kratšie ako u ostatnej populácie," dodal I. Tkáč.
Svetový deň diabetikov vyhlásila Medzinárodná federácia diabetu a spája sa s narodením kanadského fyziológa Fredericka Granta Bantinga. Za objav inzulínu, ktorým bol ako prvý človek v roku 1922 vyliečený 14-ročný chlapec, dostal Nobelovu cenu.
Diabetes mellitus
Chronická porucha látkovej premeny cukrov a tukov, charakteristická zvýšenou hladinou cukru v krvi. Diabetes 1. typu začína väčšinou v mladosti a vzniká porušením inkrečných buniek podžalúdkovej žľazy - pankreasu. Tým dochádza k strate inzulínu a glukóza z potravy sa nemôže odbúravať. Preto stúpa hladina cukru v krvi. Diabetes 2. typu sa zvyčajne vyvíja vo vyššom veku a súvisí s rezistenciou (odolnosťou) na inzulín. Trápi obyčajne ľudí s obezitou po päťdesiatke a ide o následok permanentne vysokej hladiny cukru a inzulínu v krvi. Ľudia s 2. typom predstavujú až 90 percent všetkých diabetikov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári