vyvrcholilo slávnostnou svätou omšou v katolíckom kostole Svätého kríža.
RMR má celosvetovo približne 11-tisíc členov. Na Slovensku pôsobí 16 maltézskych rytierov, pričom v podtatranskom regióne žijú dvaja - Štefan Bornemisza v Poprade a Peter Mikulášik v Kežmarku. Práve s druhým z menovaných sme sa o aktivitách a cieľoch rádu porozprávali.
P. Mikulášik za hlavnú aktivitu rádu pod Tatrami označil dobročinnú činnosť. "Aj cez rôzne kontakty sa snažíme pomáhať. Poskytli sme už napríklad niekoľko vozíkov ľuďom, ktorí to potrebujú."
Podľa Mikulášika darovaním veci by sa pomoc nemala končiť. "Tým nič nevyriešite. Týmto ľuďom sa treba venovať ďalej, obohatiť ich život o zážitky a kontakty. Aj z tohto dôvodu pripravujeme projekt, kde chceme zhromaždiť kvalitných dobrovoľníkov, ktorí sa budú týmto aktivitám môcť venovať." K ďalším súčasným aktivitám RMR patrí obnova jazdeckého športu v Tatrách.
P. Mikulášik uviedol, že stať sa členom rádu je náročné. "Pred vstupom je nádejný kandidát dôkladne preverovaný. Vstup nie je umožnený hocikomu."
Kežmarský rytier na druhej stane vyvrátil fámu, že členom rádu sa môže stať iba niekto so šľachtickým pôvodom. "Nie, nie je to podmienka. V tomto smere rád nie je exkluzívny klub. Hoci, táto vec môže pri prijímaní pomôcť, naša rodina má po matkinej strane tento šľachtický pôvod." Podľa Mikulášikových slov jeho predkovia pôsobili v uhorskom županskom systéme ako vysokí štátni úradníci.
Ako tvrdí, Kežmarčania prijali rytierov medzi seba dobre a mali zo stretnutia v kostole zážitok. "Málo ľudí o nás vie, nebolo vysvetlené, čím sa zaoberáme. Preto aj vďaka takýmto stretnutiam môžu o nás počuť a dozvedieť sa viac."
Tomáš TIŠŤAN
Niekoľko zaujímavostí o RMR
Rád maltézskych rytierov je samostatným subjektom medzinárodného práva ako iné štáty sveta. So Slovenskom udržuje čulé diplomatické styky. V našej krajine ako jeho veľvyslanec v súčasnosti pôsobí Hugo Windisch-Graetz, slovenskou veľvyslankyňou pri RMR je Dagmar Babčanová. RMR má takisto svoju vlastnú menu Scudo a medzinárodnú poznávaciu značku motorových vozidiel SMOM. Hostiteľským sídlom rádu je Rím, aj po navrátení pevnosti Sant Angelo na Malte v roku 1998. Štátnym zriadením je voliteľná monarchia, ktorá svojim členom vydáva vlastné cestovné pasy. Na čele štátu stojí veľmajster, šéfom exekutívy je veľký kancelár. Od roku 1877 ozbrojené sily RMR podliehajú veleniu talianskej armády, pričom ich členov tvoria takmer výlučne zdravotníci. Disponujú vojenským záchranným vlakom.
Autor: Kino Tatran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári