Influvacu sme dostali asi pred mesiacom, vakcíny však ľudia rozobrali za dva či tri dni," povedala nám hovorkyňa Regionálnej lekárnickej komory v Košiciach a vedúca Lekárne na Šrobárke Magdaléna Gildeinová. "Asi pred dvoma či troma týždňami prišlo veľmi krátené množstvo Vaxigripu, bol vydaný za 24 hodín. Odvtedy nie je v lekárňach nič. Máme však prísľub, že po 15. novembri príde bližšie nešpecifikované množstvo Influvacu. Ľudia majú záujem o zaočkovanie proti chrípke, chodia, pýtajú sa."
Podľa vedúcej oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Košiciach Oľgy Minárikovej, od polovičky októbra hlásia lekári každý týždeň nárast respiračných ochorení približne o 20 percent. "V porovnaní s inými rokmi sa to nevymyká z bežnej normy," uviedla O. Mináriková. "Tento týždeň máme hlásených v Košiciach 2 165 prípadov, čo predstavuje chorobnosť 931 na 100 000 obyvateľov. Za celý kraj nám hlásili 5 622 chorých, ide teda o chorobnosť 730,9 na 100 000 obyvateľov. V meste a na okolí máme vyššiu chorobnosť ako v kraji. Z vekových kategórií je to zatiaľ najhoršie u detí vo veku nula až päť rokov. V Košiciach hlásili lekári 371 prípadov, čo znamená chorobnosť 2 471 na 100 000 obyvateľov, u detí v školskom veku je chorých o polovicu menej. Najlepšie sú na tom dospelí."
Pracovníci RÚVZ sa chystajú v súvislosti s očkovacími látkami skontrolovať všetky domovy dôchodcov, či boli ich obyvatelia včas proti chrípke zaočkovaní. Ochorenie totiž dokáže poriadne znepríjemniť život, ohrozuje najmä starkých.
Ivan Schréter, prednosta Kliniky pre infekčné choroby FN L. Pasteura na Rastislavovej odporúča, aby ľudia predchádzali chrípke konzumovaním potravy s dostatočným množstvom vitamínov, pokiaľ možno v prirodzenej forme. Napríklad, veľa ovocia a zeleniny. Profesor radí dostatok spánku, psychicky sa nevyčerpávať, predchádzať podchladeniu. Ale aj otužovať organizmus, fyzickú aktivitu, pohyb na čerstvom vzduchu. No a samozrejme, očkovanie. "Chrípka je nepríjemné ochorenie, ktoré položí človeka do postele, pričom ho bolí, takpovediac, ´celý človek´," skonštatoval I. Schréter. "Odporúčam nepodceňovať ochorenie a vyležať ho, lebo inak hrozia pacientovi závažné komplikácie, ktoré môžu skončiť aj úmrtím. Patria medzi ne zápaly prínosových dutín, priedušiek a pľúc. Spôsobuje ich buď samotná chrípka, alebo pridružené bakteriálne ochorenia."
Na začiatku prevládajú celkové príznaky, najmä horúčka, zimnica, bolesti hlavy, svalov končatín alebo chrbta, nevoľnosť, nechutenstvo. Dominujú bolesti svalstva a hlavy, pričom ich intenzita je úmerná výške horúčky. Silné bývajú aj bolesti očných svalov, pálenie očí a slzenie, bolieť môžu pri chrípke aj kĺby. Celkové ťažkosti a horúčka pretrvávajú priemerne tri dni od prepuknutia chrípky. Nad dýchacími ťažkosťami dominuje suchý kašeľ často spojený s bolesťami a pálením za hrudnou kosťou, bolesti hrdla a výtok z nosa. Prameňom nákazy býva človek, ale môžu to byť aj niektoré zvieratá. Prenos sa uskutočňuje kvapôčkovou infekciou. Vírusy sa nachádzajú vo veľkom množstve v sekréte z nosohltana a kýchaním, kašľaním či vydychovaním sa šíria do okolia. Miestom ich vstupu do organizmu je sliznica dýchacích ciest, ochorenie prepukne za 18 až 72 hodín od nákazy.
(sam)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári