ale aj ďalšími štyrmi skutkami uznal štvorlístok podnikateľov vinnými z trestného činu machinácie pri verejnej súťaži a verejnej dražbe vo forme spolupáchateľstva a čiastočne aj z trestných činov neoprávneného užívania cudzej veci a neoprávneného obchodovania s devízovými hodnotami. Za to im uložil nasledovné tresty: Miroslavovi G. a Ing. Petrovi F. po 24 mesiacov s odkladom na skúšobnú dobu 3 roky. Prvému z nich súd vymeral aj peňažný trest vo výške 500-tisíc korún. Pre prípad, že by ho nezaplatil, uložil mu náhradný trest 12 mesiacov nepodmienečne. Ing. Jánovi J. a Ing. Martinovi K. súd uložil peňažné tresty po 50-tisíc korún a náhradný trest 5 mesiacov väzenia.
Podľa obžaloby prokurátora Miroslav G. na žiadosť Ing. Jána J. a Ing. Martina K. prisľúbil spoluobžalovaným bližšie nezistený prospech, ak sa zúčastnia dražby Elektromontu, ale s tým, že sa do nej aktívne nezapoja. V dôsledku splnenia tejto dohody došlo počas konania verejnej dražby, ktorej sa zúčastnili len oni traja, k postupnému znižovaniu vyvolávacej ceny na princípe tzv. holandskej dražby, z pôvodných 450 na 250 miliónov korún. Na túto ponuku zareagoval obžalovaný Miroslav G. a štátny podnik Elektromont vydražil v prospech eseročky Euro-Pulz, ktorej bol spoločníkom a konateľom.
Po získaní bývalého štátneho podniku mal obžalovaný uzavrieť s firmami, ktoré v jeho objekte podnikali, nové zmluvy o prenájme priestorov.
Platby tak "prúdili" do kasy Euro Pulzu dokonca aj po tom, čo IRB-čka od dražby odstúpila. A to preto, lebo obžalovaný okrem 500-tisícovej dražobnej zábezpeky nezaplatil sumu 249,5 milióna ani v predĺženej lehote. Podľa žalobcu sa tak neoprávnene obohatil o 310 000 korún.
V ďalších troch skutkoch išlo o finančné aktivity firmy FG Invest, s.r.o., Košice, ktorej spoločníkmi boli Miroslav G. a Peter F.
V jeseni 1995 mali sprostredkovať predaj zahraničnej zmenky na 12 500 000 USD (369,4 milióna korún) pre istú francúzsku pobočku londýnskej banky. A to napriek tomu, že na túto činnosť im Národná banka SR nevydala devízové povolenie. Z tejto finančnej transakcie nakoniec nič nebolo a zo sľúbenej provízie 312 000 USD nedostala FG Invest ani dolár. Neúspešný bol aj predaj zmeniek na 15 a 18 miliónov USD, ale dvojicu obžalovaných paragraf za neoprávnené obchodovanie s devízovými hodnotami neminul.
Súd začal kauzu pojednávať v roku 2000. O 12 mesiacov neskôr, tesne pred ukončením dokazovania však zomrel predseda senátu a "Elektromont" bol pridelený inému sudcovi. Ten však musel opätovne vypočuť nielen obžalovaných, ale aj celú plejádu svedkov a znalcov.
Všetci obžalovaní spáchanie žalovaných trestných činov popreli. Na základe rozsiahleho dokazovania súd dospel k záveru, že sú vinní a uložil im vyššie uvedené tresty.
Miroslav G. sa proti verdiktu odvolal, jeho traja spoluobžalovaní a prokurátor sa zatiaľ nevyjadrili. Rozsudok nie je právoplatný.
Autor: mga
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári