"Zimný" útulok pre bezdomovcov bude v bývalých kasárňach na Kukučínovej
Tuhá a dlhá zima uplynulej sezóny výrazne zasiahla do života bezdomovcov pohybujúcich sa na území Košíc. Kým v Bratislave im postavili stanové mestečko, košický magistrát našiel na Rázusovej ulici rohový dom, ktorý sa zmenil na prechodný útulok. Sneh síce ešte nemáme, ale počasie sa v poslednom čase dosť zhoršilo, a tak sme boli zvedaví, či magistrát aj tejto zimy uvažuje o pomoci ľuďom bez strechy nad hlavou.
Námestníka primátora Mikuláša Čečka otázka nezaskočila. "Zima, chlad a pomoc bezdomovcom sú témy, kvôli ktorým už bolo niekoľko pracovných stretnutí. Aby sme získali prehľad, koľko ľudí bez domova v meste asi máme, za pomoci Mestskej polície sa ich počet mapoval. Policajti preverili okolo 350 ľudí. I keď presné toto číslo nikdy nebude, známy je aspoň orientačný údaj," uviedol námestník primátora. Dosť veľa, až asi 80 ľudí z tohto počtu, nemá v Košiciach trvalé bydlisko. Do mesta však prišli, pretože tu majú lepšie podmienky prežitia ako v iných obciach a mestách. "Tlačia sa sem bezdomovci zo Spišskej Novej Vsi, Popradu, Trebišova, ba aj z Čiech. Veľkú skupinu tvoria obyvatelia Košíc-okolia."
Kým vlani mali možnosť prespať na Rázusovej ulici, na túto zimu mesto pre nich vytypovalo ubytovanie v bývalých Kasárňach kpt. Jaroša na Kukučínovej ulici. Tam vznikne zimné centrum. "Tento objekt viac vyhovuje, lepšie sú i možnosti hygienickej očisty, ktorú chce mesto tiež zabezpečiť a prevádzkovať. Kasárne však poslúžia ľuďom bez strechy nad hlavou iba túto zimu," pokračoval M. Čečko v informáciach. Známy je už totiž víťazný návrh z verejnej súťaže, čo by v niekdajších kasárňach mohlo v budúcnosti byť.
"Jednou z úloh pre mesto do budúcnosti je vypracovať koncepciu dlhodobého riešenia tejto skupiny občanov, napríklad vytvorením sociálneho mestečka alebo strediska, kde by sa pred mrazom a chladom mohli ľudia žijúci na ulici, uchýliť." Bezdomovectvo je totiž fenomén, ktorý sa z večera na ráno nevyrieši a nie je to iba košický problém. Musia sa mu venovať aj iné slovenské mestá, aj mnohé štáty. "U nás sa už teraz na tejto pomoci podieľa Arcidiecézna charita. Veľký kus práce odvádzajú tiež vincentky. Ich podiel v starostlivosti o bezdomovcov, či už pri ošetrovaní alebo poskytovaní stravy, je nezastupiteľný. Pomáhať by však mohli aj ďalšie organizácie z tretieho sektoru," myslí si M. Čečko.
Kedy bude útulok pre bezdomovcov otvorený, nevedel upresniť. Všetko závisí od vývoja počasia. "My sme už pripravení. Ak bude treba, vieme ho sprevádzkovať v priebehu pár dní. S materiálno-technickým vybavením problémy nie sú, máme dostatok postelí, matracov, diek, aj oblečenia." V kasárňach by mohlo asi 100 bezdomovcov prespávať do konca februára, prípadne marca. Opäť to závisí od počasia.
Hoci sa mesto podľa M. Čečka snaží urobiť maximum, práca s ľuďmi bez strechy nad hlavou je problematická. "V minulom roku sme sa stretli i s takými ľuďmi, ktorí akúkoľvek ústretovosť odmietali. Všetko je na konkrétnej zodpovednosti bezdomovca za seba, aj za rodinu, aby ponúkanú možnosť využil. Za ruku však nikoho do útulku ťahať nemožno," dodal námestník primátora Mikuláš Čečko.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári