Kvôli "dlhoprstým" zaviedli nové bezpečnostné opatrenia
Lešenie na Watsonovej ulici bude nonstop strážiť polícia
Pred vyše dvoma týždňami obletela Slovensko správa o páde lešenia na Watsonovej ulici v Košiciach. Našťastie, tony železa a dreva, ktoré sa zrútili na chodník, nikoho nezabili. Hoci závery vyšetrovania ešte nie sú známe, polícia sa rozhodla konať. Novopostavené lešenie na Watsonovej ulici je 24 hodín denne pod jej dozorom.
Už krátko po obhliadke "miesta činu" sa odborníci zhodli na dvoch verziách, ktoré mohli pád lešenia spôsobiť. Buď neodborné postavenie, ktoré "odhalil" v ten deň silný nárazový vietor, alebo deštrukčný zásah zlodejov. Kým prvú verziu vo veľkej miere vylučuje vyše mesiac trvajúci pohyb robotníkov po lešení a skutočne vysoké pracovné tempo, druhá sa javí pravdepodobnejšia.
"Na niektorých spodných rúrach sme objavili odtlačky prstov, ktoré nepatria nikomu zo stavebnej firmy," informoval nás šéf vyšetrovacej komisie Gejza Poarot. "Zjavne ich teda zanechali osoby, ktoré sa ich neúspešne pokúšali demontovať. Navyše, porovnaním počtu použitého materiálu na novopostavenom lešení so zvyškom starého sme zistili, že chýba 11 krátkych a 4 dlhé rúry. Spolu približne 87 metrov."
Vyšetrovacia komisia teda dospela k záveru, že časť lešenia ukradli buď zberači železa alebo niekto, komu sa zišlo pri vlastnej stavbe. Obe varianty preveruje osobitná skupina vyšetrovateľov. "Časť kolegov obchádza všetky zberne druhotných surovín v okruhu 200 km," prezradil nám taktiku kriminalistov G. Poarot. "Druhá časť v rovnakom okruhu navštívi všetky stavby a rekonštrukcie rodinných domov. Cieľ je jasný. Nájsť chýbajúce kusy lešenia z Watsonovej ulice a zaistiť vinníkov jeho zrútenia."
Ako sme už v úvode naznačili, existuje podozrenie, že "dlhoprstí" sa na miesto činu vrátia. Nové lešenie už totiž stojí a tony železa pôsobia ako magnet. Aby sa predišlo repríze osudného pondelkového rána, polícia siahla po bezpečnostných opatreniach. Pôvodne to mal byť kamerový systém, ktorý by nepretržite snímal pohyb v okolí a na lešení. Po proteste robotníkov, že by takto mohli byť aj pod neustálym dozorom svojich šéfov, od toho polícia upustila. "Napokon sme sa zhodli na káblovom napojení spodných rúrok na políciu a inštalovaní špeciálneho zariadenia. To v prípade vzdialenia sa rúrky od stavby na viac ako 50 metrov začne vydávať pípanie, ktorý dokže zachytiť iba na to určený prístroj. Ten nás podľa zvuku privedie priamo ku zlodejovi."
Kým sa všetky spomínané bezpečnostném opatrenia podarí zrealizovať, neostáva polícii iné, ako lešenie klasicky strážiť. Cez deň, kedy sa na stavbe pracuje, ani tak nie. No podvečer, v noci a cez víkendy, keď pracovný ruch ustane, je prítomnosť hliadky vyslovene žiadúca. "Je dvojčlená, jedného začiatočníka dopĺňa skúsený kolega," dozvedeli sme sa od G. Poarota. "Kým bolo teplo, išlo o pešiu hliadku. Teraz, keď sa ochladilo, zmení sa na motorizovanú. Dvojice sa budú striedať do konca novembra, kedy by mali byť z Poľska dovezené spomínané bezpečnostné systémy."
Ak máte aj vy problémy so zlodejmi lešení, kontaktujte Oddelenie na predchádzanie stavebným katastrofám PZ v Košiciach. Ako nás informoval G. Poarot, každú žiadosť preveria a v prípade oprávenosti začnú strážiť aj na ďalších staveniskách.
Róbert BEJDA
Autor: Policajti neboli "na okrasu"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári