národná identita v spoločnej histórii z konca 19. až 20. storočia. Konferencia začala zasadnutím v stredu a potrvá do konca týždňa.
Predseda Slovenskej komisie historikov Prof. Štefan Šutaj z Prešovskej univerzity, na otázku, či nie je už konečne potrebné slovensko-maďarské vyrovnanie, odpovedal: "Jednorazovy akt na politickej úrovni je nepotrebný. Politici si myslia, že sa stačí stretnúť, vymeniť si nejakú deklaráciu a tým je to vyriešené. Je treba si to premyslieť a rozplánovať na niekoľko rokov. Každoročne sa stretávať a vytvárať čím viac spoločných projektov a podujatí."
Riaditeľ výskumného ústavu menšín Maďarskej akadémie vied doktor László Szarka tvrdí, že či už Benešové dekréty, alebo otázky menšín sú do značnej miery ovplyvňované politickými konfliktmi a samotnými politikmi tematizované. "Ani politické gestá zmierenia v konečnom dôsledku nič neriešia. My chceme ísť po vzore vzťahu Nemcov s Francúzmi, Poliakmi a židovským národom. Tí to robili systematicky niekoľko desaťročí. Vytvorili si na to osobitné inštitúcie a priestor pre odborníkov. V tomto smere sa v slovensko-maďarských pomeroch doteraz nič neurobilo."
Spoločným záujmom historikov nie je zjednotenie videnia histórie, ale nájsť v nej miesta, ktoré sú pre obe historiografie spoločné.
Najbližším cieľom je zabezpečiť spoločné publikácie kníh, učebných textov a internetovej siete. To všetko by podľa tejto historiologickej obce malo konečne objasniť kontroverzné miesta v minulosti.
Autor: ori
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári