predovšetkým o obmedzenie nezávislosti Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a opätovné zavedenie regulácie trhu s elektrinou. "V oblasti nezávislosti regulačného úradu vidíme ostrý rozpor s európskou legislatívou, kde sa hovorí, že regulátor musí byť nezávislý od záujmov účastníkov trhu s elektrinou. V prípade, ak by tretinu regulačnej rady tvorili zástupcovia odberateľov, a všetci členovia regulačnej rady by mohli byť odvolávaní bez udania dôvodu, nemožno hovoriť o nezávislosti," uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VSE Norbert Schürmann.
Ako dodal, ministerstvo priamo vykonáva akcionárske práva v regulovaných subjektoch, a preto je účastníkom trhu. "Regulačný úrad musí byť od neho nezávislý. V rozpore s rovnakou direktívou je aj ustanovenie novely, ktorá predpokladá opätovné zavedenie regulácie dodávky elektriny." Nariadenie EÚ totiž zaväzuje všetkých členov EÚ zaviesť od 1. júla 2007 liberalizáciu trhu aj pre domácnosti. "Fungujúci trh je možný len za predpokladu znižovania miery regulácie. To sa dá dosiahnuť len zvyšením likvidity veľkoobchodného trhu prostredníctvom budovania nových výrobných kapacít. Ak vstúpi táto legislatíva do platnosti, podnikneme právne kroky."
Na Slovensku produkujú až 84 % elektriny Slovenské elektrárne (SE). Ide o veľký monopol, čo nemá nikde na svete obdobu. VSE preto hľadá alternatívne spôsoby výroby elektriny, aby nemuselo túto komoditu nakupovať od monopolu, ktorý neúmerne zvyšuje ceny. Plánuje výstavbu vlastnej elektrárne v časovom období piatich rokov. "Na jednej strane sme tlačení ohláseným zvýšením cien elektriny zo strany SE, na druhej nás štát tlačí k zníženiu ceny. Z celkového plánovaného rastu cien elektriny o 12,4 % sa na tomto čísle podieľajú Slovenské elektrárne až 8 percentami. Náš podiel na zvýšení predstavuje 1,9 %, čo znamená výšku inflácie," vysvetlil generálny riaditeľ VSE a dodáva, že spoločnosť pociťuje výrazný politický tlak týkajúci sa cien energií a regulácie. "Vláda si zrejme neuvedomuje, že zníženie ceny elektriny o 5,4 % pre domácnosti bude mať za následok výpadok 4,1 miliardy Sk zo štátneho rozpočtu. Avizované zvýšenie cien SE síce prinesie na dani z príjmu do rozpočtu 300 miliónov Sk, na druhej strane však štát príde o 4,4 mld. korún od distribučných spoločností."
ÚRSO má rozhodnúť o cenách v priebehu niekoľkých týždňov. Čo sa však stane, ak sa prikloní k snahe vlády znížiť cenu elektriny? Domácnosti to privítajú, VSE však zrejme podnikne právne kroky. "V prvom rade budeme viesť s vládou dialóg. Nevylučujeme však ani podanie na Európsky súdny dvor, no to je posledná možnosť, pretože nám je jasné, že by sa spor ťahal niekoľko rokov. Slovensko potrebuje súrne elektrárne, tu však ide o miliardy. Ak by sme chceli vybudovať jadrovú, potrebujeme 2 mld. Sk, ak elektráreň na čierne uhlie, tak polovicu z toho. Budovať však elektráreň vyžaduje jasné pravidlá a ustálený trh," dodal člen predstavenstva a riaditeľ Divízie Financie Martin Mikláš.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári