Klaudia Jurkovičová a Peter Jabrik
Vstup Slovenskej republiky do Európskej únie si vyžiadal zmeny v postupoch, metódach a používaných nástrojoch aj zo strany daňovej správy Slovenska. V snahe prispôsobiť sa európskym trendom v používaní analyticko-kontrolných nástrojov pri daňových kontrolách bola v podmienkach daňovej správy Slovenska implementovaná elektronická kontrola resp. EDP kontrola.
Čo je EDP kontrola
Pod EDP (electronic data processing) kontrolou sa rozumie využívanie počítačových kontrolných metód na analýzu, hodnotenie a kontrolu dát za účelom verifikovania účtovných transakcií spracovaných v elektronickom prostredí. To znamená, že výkon EDP kontroly spočíva v dôkladnejšej analýze existujúcich informácií v daňových priznaniach, hláseniach, účtovných výkazoch daňových subjektov pomocou analytického softvéru a iných nástrojov určených na elektronické spracovávanie dát. Postupy a metódy výkonu EDP kontroly zostávajú v porovnaní s "tradičnou" daňovou kontrolou nezmenené, líšia sa len v používaní kontrolno-analytických nástrojov.
Prečo EDP kontrola
V dôsledku globalizácie obchodovania a rozvoja medzinárodného podnikania a s týmito javmi súvisiacieho rapídneho rozvoja elektronického faktúrovania, elektronického obchodovania a elektronického spracovania dát mnoho daňových subjektov vedie a uchováva svoje účtovné záznamy v elektronickej forme. V tejto súvislosti aj daňová správa Slovenska modernizuje kontrolu daní prostredníctvom automatizovanej podpory a snaží sa výkon daňových kontrol prispôsobiť požiadavkám a kritériám, ktoré sú na ňu kladené ako zo strany daňových subjektov tak aj zo strany európskych štruktúr.
Výkon EDP kontrol si vyžaduje zo strany daňových subjektov poskytnutie účtovných a iných záznamov na technických nosičoch dát, čím sú daňové subjekty postupne odbremeňované od poskytovania predmetných dát v papierovej forme.
Cieľ EDP kontroly
- skrátenie výkonu daňovej kontroly u daňového subjektu
- spracovanie rozsiahlych účtovných výstupov a veľkého množstva údajov obsiahnutých v nich za veľmi krátky čas
- postupné odbúranie papierovej kontroly
- dosiahnutie kontinuity v oblasti výkonu daňových kontrol s krajinami Európskej únie
Legislatívny rámec pre výkon EDP kontroly
EDP kontrola resp. elektronická kontrola nemá samostatnú legislatívnu úpravu, nakoľko ide o novú formu výkonu daňovej kontroly, ktorá nachádza uplatnenie najmä pri kontrole veľkých resp. stredne veľkých daňových subjektov a ktorá sa vykonáva pomocou kontrolno-analytických softvérových nástrojov umožňujúcich spracovávanie a analyzovanie elektronických dát.
Na EDP kontrolu sa vzťahujú rovnaké ustanovenia zákona č. 511/1992 Zb.o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov ako na "tradičnú" daňovú kontrolu.
Daňové subjekty sú povinné podľa § 15 ods. 6 písm. d) zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov predkladať účtovné a iné doklady, ktoré preukazujú hospodárske a účtovné operácie, vrátane evidencie a záznamov v písomnej forme alebo v technickej forme, ktorých vedenie bolo správcom dane uložené, a podávať k nim ústne alebo písomné vysvetlenia.
Všetky informácie, ktoré zamestnanci správcu dane získajú v daňovom konaní alebo v súvislosti s daňovým konaním podliehajú daňovému tajomstvu podľa § 23 Daňové tajomstvo zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov.
Technickú formu účtovného záznamu upravuje § 31 ods.2 písm. b) zákona č. 431/2002 Z.z.o účtovníctve v znení neskorších predpisov. Ustanovenia upravujúce uchovávanie a ochranu účtovnej dokumentácie podľa §35 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov sa vzťahujú aj na účtovné záznamy vedené v technickej forme. Podľa § 31 ods.5 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme, je povinná disponovať takými prostriedkami, nosičmi a vybavením, ktoré umožňujú vykonať prevod účtovných záznamov do formy, v ktorej je ich obsah pre fyzickú osobu čitateľný t.j. vo formáte čitateľnom pre zamestnancov správcu dane.
Bezpečnostné opatrenia pri zaobchádzaní s dátami kontrolovaného daňového subjektu poskytnutými v technickej forme
Zamestnanci správcu dane sú povinní zabezpečiť antivírovú ochranu všetkých získaných dát a ochranu pred nepovoleným prístupom osôb, ktoré nemajú oprávnenie oboznamovať sa so skutočnosťami a údajmi daňového subjektu.
Zamestnanci správcu dane skopírujú získané dáta a zabezpečia kópie proti prepísaniu (ak sú na diskete). V určitých prípadoch môže byť účtovná dokumentácia požadovaná v technickej forme nahradená zostavami v papierovej forme.
V prípade, že dáta zostanú v priestoroch daňového subjektu, daňový subjekt je povinný zabezpečiť ich bezpečnú úschovu.
Poskytovanie dát prostredníctvom e-mailovej pošty z bezpečnostných dôvodov nedoporučujeme. V prípade, že daňový subjekt prejaví záujem o takúto možnosť poskytnutia dát, zamestnanec správcu dane ho upozorní na to, že je to možné len na vlastné riziko daňového subjektu.
Export dát z účtovných systémov daňových subjektov môžu vo všeobecnosti vykonávať len zamestnanci resp. poverení pracovníci kontrolovaného daňového subjektu. V prípade potreby daňový subjekt zabezpečí export dát z používaného účtovného systému externými pracovníkmi na vlastné náklady. Zamestnanci správcu dane môžu vykonať export dát z účtovného systému kontrolovaného daňového subjektu len na žiadosť kontrolovaného daňového subjektu.
Vrátenie účtovných a iných záznamov na technických nosičoch
Po vykonaní daňovej kontroly pomocou analytického softvéru, zamestnanec správcu dane vráti účtovné a iné záznamy na technických nosičoch daňovému subjektu na jeho žiadosť a poskytnuté dáta z počítačov vymaže.
(Informácie poskytla JUDr. Eva Kučerová, ved. odd. daňovej kontroly a daňovej exekúcie DR SR, pracovisko Prešov)
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári