decembra, vybavia Košičania z celého mesta všetky stavebné veci už len na piatich pracoviskách stavebného úradu, a to v Starom Meste, na Západe, Furči, Juhu a v Šaci, kde v súčasnosti vydávajú aj stavebné povolenia na väčšie stavby. Dôvodom zmeny je novela zákona o Košiciach a rozhodnutie mesta.
"Je to blbosť a krok k likvidácii mestských častí," tvrdí starostka Šebastoviec Monika Puzderová. "Veď si len predstavte, že ak si u nás nejaká babka chce dať na dvore len postaviť plot, bude to potom musieť ísť ohlásiť až na Juh. Tak najprv nám mesto zobralo agendu komunálneho odpadu (rok 2002), neskôr aj miestnych daní (2005) a teraz ešte i toto. Keď mi sem potom niekto príde niečo si vybaviť a poviem mu, že ja už mu skoro s ničím nemôžem pomôcť a musí ísť kvôli tomu do mesta, spýta sa ma: Hej, moja zlatá, tak ty tu potom ešte načo sedíš?" vysvetľuje Puzderová a dopĺňa, že zmena prinesie zhoršenie služieb a vzdialenie samosprávy od občana.
"Keď chce mesto šetriť, nech začne od seba a najdrahších mestských častí, lebo Šebastovce (asi 600 obyvateľov) s jedinou úradníčkou, starostkou a 7 poslancami drahé určite nie sú," vraví starostka.
Proti zmene protestujú napríklad aj Jazerčania. "Tých päť pracovísk namiesto doterajších 22 to nemôže všetko zvládnuť," myslí si Juraj Môcik, šéf oddelenia výstavby na úrade Nad jazerom. "Veď iba my sme prijali len v rámci našej mestskej časti za desať mesiacov tohto roka vo veciach stavebného úradu (ohlasovanie drobných stavieb a povoľovanie reklám) 3 200 podaní a vydali 1 200 rozhodnutí," argumentuje Môcik a dodáva, že Jazero chce, aby u nich mesto nechalo vysunuté pracovisko stavebného úradu.
Zmena vyplynula z novely zákona o meste. Tú schválila tento rok Národná rada SR a účinnosť nadobudne v decembri. Novela hovorí, že mestské časti majú vykonávať miestnu štátnu správu (napríklad stavebný úrad) len vtedy, ak to výslovne určí osobitný predpis. A podľa stavebného zákona je stavebným úradom obec, teda mesto Košice, a nie mestské časti.
Pritom doterajšia košická prax bola taká, že na základe štatútu mesta vykonávali kompetencie stavebného úradu mestské časti. To však nebolo podľa tvorcov novely v súlade s ústavou, preto to zmenili.
Zamestnanci mestských častí, ktorí doteraz zabezpečovali na miestnych úradoch kompetencie stavebného úradu, by sa preto mali stať od decembra zamestnancami mesta. V spomínaných piatich mestských častiach by však mali súčasné stavebné úrady ostať, ale už len ako mestské pracoviská.
"Mesto je povinné uviesť daný stav do súladu so zákonom," reagovala hovorkyňa magistrátu Jana Geročová. Ako dodala, aj historicky pôsobilo v Košiciach iba päť stavebných úradov, ako národné výbory, obvodné úrady životného prostredia či okresné úrady.
"Súčasných 22 stavebných úradov sa z tohto pohľadu javí ako predimenzované. Päť pracovísk stavebného úradu dostatočne pokryje potreby mesta a občanov. Z praxe je totiž zrejmé, že občan spravidla len raz za dlhšie obdobie vykonáva stavebnú činnosť, na ktorú potrebuje povolenie a návštevu stavebného úradu," argumentuje Geročová.
Akú stavbu treba ohlásiť
Podľa stavebného zákona sa nevyžaduje stavebné povolenie, ale postačí len ohlásenie stavebnému úradu napríklad:
- pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí
- pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie
- pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti
- pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, požiarnu bezpečnosť stavby, jej vzhľad alebo životné prostredie a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou...
Ohlásiť stavebnému úradu treba napríklad stavebnú úpravu bytu alebo opravu, údržbu či zateplenie rodinného domu atď.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári