Termín podania bol október 2006. Navrhuje rast ceny o takmer osem korún za jeden gigajoul (GJ) odobratého tepla bez DPH.
"Navyše sme využili možnosť stanovenia jednej ceny tepla pre všetky odberné miesta zásobované tepelnou energiou z výmenníkových staníc i kotolní spaľujúcich zemný plyn na území jednotlivých mestských častí. Doteraz to boli ceny dve, čo znamenalo aj dvojitú kalkuláciu," vysvetlila námestníčka pre ekonomiku TEHO Katarína Babinčáková.
Na základe predloženej kalkulácie, ktorá vychádza z tohtoročných cien nakupovaného primárneho média a zvýšených cien elektrickej energie, budúcoročná cena by sa mala zvýšiť zhruba o 1,7 percenta oproti tohtoročnej. To však môže byť zmenené z dôvodu zvýšených vstupov energií, ktorú schváli ÚRSO.
Pre výmeníkové stanice a kotolne vo variabilnej zložke navrhlo TEHO cenu 302,30 (momentálne to je 298,50 Sk) za GJ bez DPH, cena fixných nákladov predstavuje 206,53 Sk (teraz 202,40 Sk) za GJ bez DPH. Cena z výmenníkovej stanice Šaca by mala byť vo variabilnej časti 111,35 Sk/GJ a fixný náklad 174,85 Sk/GJ bez DPH.
Cena tepla sa odvíja aj od objednaného množstva tepla našimi odberateľmi, ktoré je v budúcom roku menšie, ako to bolo v roku 2006. "Dôvod menšej spotreby je v racionalizačných opatreniach priamo v jednotlivých objektoch, ako sú napríklad zatepľovanie, regulovanie vnútorných tepelných rozvodov, neplytvanie s teplou úžitkovou vodou a v neposlednej miere termostatizácia objektov," uviedla K. Babinčáková.
Medziročný pokles objednaného množstva tepla v rámci Košíc predstavuje vyše 140-tisíc GJ, pričom pri súčasných cenách to znamená zníženie príjmov TEHO o desiatky miliónov korún.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári