najmladším, zato za ostatné roky aj k najúspešnejším a najnavštevovanejším. "V súčasnosti sa práca v múzeu zameriava na spravovanie troch pamiatkových celkov. Sú to Ľubovniansky hrad, priľahlý skanzen a Červený Kláštor," uviedol Miroslav Števík, historik múzea.
V roku 1956 položil prvé základy dnešného múzea Andrej Čepiššák. Ten v tom čase pôsobil ako poštový prednosta. Podľa mnohých to bol človek so vzťahom k umeniu a historickým pamiatkam. Pracoval s veľkým odhodlaním, keď zhromažďoval vzácne pamiatky doma a na pošte až dovtedy, kým nenašiel miesto na ich uskladnenie. Do svojej mravčej práce zaangažoval tiež svoju rodinu. Andrej Čepiššák zanechal svojim nasledovníkom hmatateľný odkaz. Pri príležitosti abrahámovín múzea ako prejav vďaky a úcty, odhalili jeho zakladateľovi na nádvorí hradu pamätnú tabuľu. Jej súčasťou je čierna kavka, ktorá údajne A. Čepiššákovi robila spoločnosť.
Vo svojich počiatkoch sa sídlo Ľubovnianskeho múzea nachádzalo na námestí v Starej Ľubovni v priestoroch renesančného domu. Tam boli v 60. roku sprístupnené expozície. V ranobarokovom paláci na hrade si mohli návštevníci v roku 1966 pozrieť expozície cechov a remesiel. V roku 1985 bol pod hradom postavený skanzen, kde postupne umiestnili 25 objektov ľudovej architektúry. Od konca uplynulého storočia prevádzkujú v Starej Ľubovni aj expozície z Červeného kláštora.
Hrad je zaujímavý jedinečnou architektúrou, expozíciou stavebného vývoja, dobového nábytku, či sakrálnym umením. Zo skanzenu najviac zaujme drevený kostolík z roku 1833 z Matysovej. Interiéry ostatných tamojších dreveníc pripomínajú spôsob života našich predkov. Expozície mužských reholí kartuziánov a kamaldulov sa nachádzajú v Červenom Kláštore.
"V posledných rokoch sa múzeum venuje vedecko - výskumnej, edičnej výstavnej, kultúrno - výchovnej, prezentačnej, investorskej činnosti, ale i akvizícii zbierkových predmetov. Začína čoraz viac fungovať spolupráca s inštitúciami v Maďarsku a Poľsku," približuje M. Števík.
Súčasnou riaditeľkou múzea je prvá žena v poradí. Pred Monikou Pavelčíkovou sa na najvyššom poste postupne vystriedali Rudolf Žiak, M. Smetana a spomínaný Andrej Čepiššák. Návštevnosť múzea má v posledných rokoch stúpajúci trend. Podľa posledných oficiálnych štatistík je v tomto rebríčku na štvrtom mieste v rámci republiky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári