Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Česká herečka Veronika Freimanová je po nakrútení Snowborďákov a Rafťákov vďačná, že ma doma dve dcéry a nie synov

"Možno som pre svoje dcéry občas smiešna, ale vtipná rozhodne nie"V rámci Višegrádskych dní si Košičania mohli pred týždňom vychutnať predstavenie

"Možno som pre svoje dcéry občas smiešna, ale vtipná rozhodne nie"

V rámci Višegrádskych dní si Košičania mohli pred týždňom vychutnať predstavenie Divadla bez zábradlí Jakub a jeho pán. Popri Jiřím Bartoškovi, Karlovi Heřmánkovi, Josefovi Cardovi či Dane Morávkovej sa tunajšiemu publiku predstavila i herečka Veronika Freimanová, ktorá sa divákom v poslednej dobe do pamäte zapísala najmä ako Danyho mama vo filmoch Snowboarďáci a Rafťáci. Skôr, než v piatok vyšla na javisko, našla si v zákulisí divadelnej sály Historickej radnice chvíľočku na rozhovor.

Skryť Vypnúť reklamu

Do šatne vošla so širokým úsmevom a ten ju počas celého rozhovoru neopustil ani na chvíľu. "Mnohí moji známi ma podozierajú z toho, že som ako sa hovorí veselá kopa. Ale keby ste sa opýtali dcér asi by vám tvrdili opak. Predsa len ja som ten hybný človek v rodine, s ktorým sa riešia i veci nie vždy veselé. A to nie je práve populárne. Možno som pre dcéry občas smiešna, ale vtipná rozhodne nie," prezradila herečka so smiechom.

S dcérami si teraz užije viac než dosť starostí staršia Tereza má 20 rokov, mladšia Markétka 12 a vraj s nimi oboma poriadne lomcuje puberta. "Sú v tom obe až po krk a ja s túžbou pozerám, kedy sa objaví svetielko na konci tunela. No vyzerá to, že sa z puberty vyrásť tak skoro nechystajú..." Aj vo filmoch Snowborďáci a Rafťáci si zahrala mamičku, ktorej ratolesť sa práve prehrýza pubertou. "Po týchto dvoch filmoch som si povedala, že som vďačná, že mám doma dve dievčatá a nie chlapcov. Vždy som chcela mať dcéry, takže som spokojná a je isté, že zvládať pubertu u synov by bolo oveľa ťažšie."

Skryť Vypnúť reklamu

Staršia je modelka

V. Freimanová má však tú smolu, že aj keď má doma už dve veľké dievčatá, pri ktorých by v domácnosti nemusela už ani slamkou pohnúť, opak je pravdou. "Raz za mnou prišla Markéta, že potrebuje pomôcť s domácou úlohou z angličtiny. Nebol problém so slovíčkami a s prekladom, ale so samotným obsahom domácej úlohy. Téma totiž znela Ako doma pomáham mamičke... Niektoré mamičky majú šťastie v tom, že keď majú dcéry, tie im doma vedia pomôcť. Mne sa to nepošťastilo..."

Je však veľmi rada, že pre dcéry je najbližším človekom. "Je síce pravda, že teraz, v období puberty nie som pre ne bútľavou vŕbou, ktorej by sa so všetkým zdôverili. Hlavne Tereza sa zrejme obáva, že ak by mi všetko porozprávala, tak by nasledovali samé rady, zákazy a príkazy... Pre Markétu by som tou dôverníčkou aj mohla byť, ale ona toho veľa aj tak nenarozpráva v tomto je totiž úplne po ´tatínkovi´."

Skryť Vypnúť reklamu

Staršiu Terezu česká verejnosť pozná, lebo sa občas tiež mihne na poli showbiznisu ako modelka. "Praha je proste taká, že po nej chodí strašne veľa skautov z modelingových agentúr. Dovtedy po deťoch posielajú domov lístočky, aby im rodičia dovolili skúsiť dráhu modelky, až rodič povolí... Terezu modeling postretol jednoducho preto, že vyzerá ako vyzerá, no stále ho robila iba okrajovo. Maturitu si spravila ako reklamný grafik a vzali ju na vysokú školu do Liberca, kde študuje dizajn. Ťahá ju to viac týmto smerom a to je pre ňu dôležitejšie ako dráha modelky..." Z toho, že má doma takú "fešandu", sa V. Freimanová samozrejme teší. "Celkom nám to s Markétou prišlo zábavné, keď sme teraz počas leta boli na dovolenke. Smiali sme sa na tom, že keď Tereza prechádzala dverami do hotela, všetci sa ponáhľali jej dvere pridržať a my dve, ako sme kráčali za ňou, sme mohli akurát tak dostať tými dverami po nose. To viete vysoká blondínka v niektorých krajinách vzbudzuje veľký záujem," podotkla s úsmevom.

Staršia dcéra sa teda vybrala študovať výtvarné umenie, v tomto sa "potatila" a vlohy podedeila po otcovi - kameramanovi Jaroslavovi Brabcovi. "Manžel Jarda vždy maľoval, robil a stále robí kameru, čo je oblasť príbuzná výtvarnému umeniu. Tereza je teda v tomto po ňom. Našťastie, herectvo minulo obidve. Robila som všetko pre to, aby ani jedna nemala chuť byť herečkou. Raz som Markétu vzala do divadla na skúšku. Keď sme jednu krátku scénu opakovali asi po piaty krát, dcéra za mnou prišla a vraví mi to by som teda rozhodne nerobila. To radšej budem robiť atletiku tam človek dobehne a hneď vie, na čom je..."

Terezu zas, ešte ako dieťa, vzala mama do jedného televízneho programu na nakrúcanie do publika. "Mala sedieť v prvom rade a smiať sa. Keď Pavel Zedníček povedal vtip, aj sa naozaj smiala, ale keďže bolo treba opakovať, tak sa po tom istom vtipe už nerozosmiala. Režisér sa pýtal čo je to za dieťa v prvom rade, čo sa nesmeje? Tereza povedala, že už ten vtip počula, preto sa nesmiala... Potom sa scéna opakovala asi ešte sedem krát, Terezke neostávalo iné, ako sa prinútiť smiať na tom istom vtipe stále dokola a potom mi povedala toto teda nie! Obe teda dostali pocit, že keď sa nepokúšajú byť herečky, že o nič zaujímavé neprichádzajú...!"

Z pohrebu do seriálu

Aj keď sa V. Freimanová posnažila a podarilo sa jej odhovoriť dcéry od filmovania a hrania v divadle, ona sama je veľmi vďačná, že si zvolila práve dráhu herečky. "Neustále sa však divím, ako je možné, že ma toto všetko postretlo a že mi to takto dobre vychádza. Som veľmi rada a len tak ´čučím´, ako je to možné..."

Českí diváci ju poznajú veľmi dobre, pretože v posledných rokoch ide z jedného televízneho projektu do druhého a objavila sa v mnohých seriáloch. Tunajší diváci si ju v poslednej dobe mohli všimnúť ako Danyho mamu v Snowborďákoch a Rafťákoch. "Keď mi režisér Karel Janák prvý krát volal, bola to dosť absurdná situácia. V ten deň som totiž bola požiadaná, aby som niečo prečítala na jednom pohrebe. Netušila som, že ma to až tak vezme, a to pritom nešlo o veľmi blízkeho človeka... Dosť na tom, že som z toho bola ´na mraky´ už nikdy s ničím podobným nebudem súhlasiť a vtedy mi zazvonil telefón. Na opačnom konci bol ktosi, koho som vôbec nepoznala a vravel mi, že by ma veľmi chcel obsadiť do úlohy matky v jednom pripravovanom filme a že dej sa bude odohrávať v zime na snehu. Jediný film, ktorý sa mi vybavil, bol Anděl na horách..."

V. Fraimanová ani len netušila, do čoho ide a navyše, ako sa sama hovorí nemá rada takzvané teenagerské filmy. "Scenár som začala čítať odzadu a keď som čítala niektoré hlášky hlavných hrdinov, tak som len pozerala, čo to je v živote som čosi také nepočula... Lenže potom som sa stretla s režisérom je to neuveriteľne vtipný a cieľavedomý človek. Niekedy som mala pocit, že na ´pľaci´ je príliš veľký zmätok, no ukázalo sa, že on presne vie, čo chce. V strižni potom urobil zázraky a Snowborďáci dopadli výborne!"

Preto potom nezaváhala, keď dostala ponuku objaviť sa ako Danyho mama i v Rafťákoch. "S Milan Šteindlerom, ktorý hral môjho manžela, sme si to celkom užili a bola to sranda. Najťažšie to mali dievčatá. Keď sa totiž začalo nakrúcať, bolo dosť studené leto a ony museli celé hodiny sedieť v lodiach a na sebe mali len plavky. Ani jednu z nich neminul zápal močového mechúra... Ja som si presadila, že budem poriadne oblečená a budem môcť mať i sveter. Nakrúcanie tohto filmu som si doslova užívala." Pôvodný scenár k týmto filmom obsahoval aj 3. časť, takže treba iba počkať, či bude nakrútené aj toto pokračovanie.

Má toho dosť...

V. Freimanová však k filmom, kde sa dej točí okolo športu a ťažko zvládnuteľných pubertiakov, nemá ďaleko mnohí si ju zapamätali práve ako profesorku Hanku z filmu o lyžiarskom výcviku - Sněženky a machři. "Už dlhšie sa diskutuje o pokračovaní tohto filmu, no nerada by som o tom hovorila, keďže to nie je stopercentne istý projekt. S Radkom Brzobohatým a ďalšími hercami z tohto filmu sme sa stretli na krste knihy Radka Johna Sněženky a machři po čtvrt století. Bola by to určite príjemná práca, vyzerá to tak, že naše postavy by sa adekvátne veku posunuli trochu inam. Pri každom filmovom projekte je však problém s peniazmi. Ak sa tie dajú dohromady a pustíme sa do toho, určite to bude fajn..."

Aj keď tento filmový projekt ešte takpovediac visí vo vzduchu, V. Freimanová má dostatok inej práce, takže na málo hereckých príležitstí sa rozhodne nemôže sťažovať. O pár mesiacov na obrazovky Českej televízie dostane ďalší nový seriál Hraběnky. "Nakrúca sa od januára a pomaly finišujeme. Hlavnú úlohu tam má Josef Abrhám, jeho ženu si zahrala Jana Hlaváčová, môjho manžela Martin Stropnický, dôležitú rolu má Richard Krejčo... Obsadenie seriálu je podľa mňa výborné a nebude to ďalší narýchlo robený seriál ako tie, pri ktorých sa v jeden deň nová časť nakrúti a na druhý deň je už na obrazovkách. Toto je iné, navyše je to o naozajstných ľuďoch, nie o kráskach, ktoré chodia po svete v ružových svetríkoch, v topánkach na vysokom opätku a ráno po prebudení majú na tvári bezchybný make-up..." Názov seriálu Hraběnky trochu evokuje minulosť, dej sa však odohráva v súčasnosti. "Hlavná postava sa volá Josef Hrabě a na dedine, kde žije, volajú ľudia jeho štyri dcéry Hraběnky, takže z toho je názov odvodený. Dej seriálu sa točí práve okolo osudov týchto štyroch žien."

Popri nakrúcaní spomínaného seriálu sa stihla V. Freimanová podieľať aj na výrobe dvoch rozprávok, jednej televíznej poviedky s Miroslavom Donutilom, nakrútila jednu časť zo seriálu Četnícke humoresky a hororovú poviedku Šťastní sebevrazi. "Teraz dokončujeme Hraběnky a pred sebou mám ešte nakrúcanie jednej rozprávky, popri tom mam záväzky v Divadle bez zábradlí... Myslím, že to akurát stačí. Je síce pravda, že je toho naozaj dosť, no každý z týchto projektov je iný a ponúka mi úplne inú hereckú prácu, takže si nesťažujem."

Ak si pri toľkých pracovných povinnostiach, predsa len nájde čas na relax, najradšej voľné dni trávi s dcérou Markétou. "Teraz je vo veku, kedy ma najviac potrebuje a aj keby som bola pri nej 24 hodín denne, aj tak by mala pocit, že sa jej nevenujem dostatočne. Stále som počúvala od oboch dcér, že po večeroch hrám v divadle a nie som doma, no zvládali to. Problém nastal až teraz na jeseň, kedy odišla staršia Tereza študovať do Liberca, je na internáte a mladšia dcéra sa večer cíti sama. Preto sa snažím byť čo najviac s ňou," dodala herečka.

Dátum narodenia: 24. september 1955

Znamenie: Váhy

Miesto narodenia: Praha

Rodinný stav: vydatá, dve dcéry

Relax: rodina

2007 Hraběnky

2006 Rafťáci

2006 Náves

2004 Snowboarďáci

2004 Náměstíčko

2004 Probuzená skála

2004 Místo nahoře

2001 Ideální manžel

1996 Kolja

1996 Holčičky na život a na smrt

1996 Draculův švagr

1993 Krvavý román

1991 Žebrácká opera

1990 Divoká srdce

1988 Veverka a kouzelná mušle

1988 Nefňukej, veverko

1983 Sněženky a machři

1980 Vinobraní

1981 Skleněný dům

1980 Jen si tak trochu písknout

1980 Půl domu bez ženicha

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 2. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 5. Hygge ako životný štýl
 6. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 7. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 8. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 9. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 41 944
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 39 711
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 13 324
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 566
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 016
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 992
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 370
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 199
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 065
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 944
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Požiar vypukol v noci.

Polícia vyšetruje tragickú smrť v obci v okrese Levoča.

2 h
Kolegovia ho neúspešne oživovali 50 minút.

Norbert Szedlák pomáhal ľuďom 16 rokov.

5 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Celoplošný skríning pokračoval nedeľným testovaním aj v odberovom mieste zriadenom v priestoroch Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Trenčíne.

Na Slovensku prebieha plošný skríning.

15 h
Komentár Zuzany Kepplovej

Takto sa to robí, do psej matere!

Zuzana Kepplová.

Ak ostatný skríning niekomu pomohol, boli to starostovia a primátori.

3 h
Dánsky režisér Thomas Vinterberg.

Vyrastal medzi hipisákmi, tí mu dovolili všetko.

22. jan

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

7 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop