Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Na kasting do súťaže Elite Model Look 2007 prišlo do predajne Kenvelo v OC Optima vyše sto mladých dievčat

Školu by prerušili, vlasy zafarbili, ale plastickú operáciu by odmietliV predajni Kenvelo v OC Optima sa v sobotu konal kasting modeliek pre

Školu by prerušili, vlasy zafarbili, ale plastickú operáciu by odmietli

V predajni Kenvelo v OC Optima sa v sobotu konal kasting modeliek pre prestížnu súťaž Elite Model Look 2007. Splniť svoj sen o rozprávkovej kariére modelky skúšalo 117 dlhonohých dievčat vyše päť hodín. Niektorým sa čakať oplatilo, no väčšina odchádzala sklamaná...

Sobotňajší kasting prebiehal ako všetky predošlé. V kúte predajne hlavný booker agentúry Elite premeriaval potencionálne modelky skúseným okom. Keď nestačil zrak, pomohol krajčírsky meter. Nekompromisné požiadavky na miery modeliek museli byť splnené - výška nad 170 cm a obvod bokov nepresahujúci 90 cm.

Skryť Vypnúť reklamu

Telesné miery však nie sú všetkým čo úspešná modelka potrebuje. Musí byť fotogenická. Booker si preto každé dievča fotil zvlášť. Niektoré len raz a tie, ktoré ho zaujali, aj viackrát. "Málinko otvor pusu, ako keby si chcela fuknúť," navigoval dievčatá do určitej pózy.

Všimli sme si, že na kasting prišlo viacero záujemkýň, ktoré si akciu pomýlili s diskotékou. Minisukňami a čižmami s vysokými podpätkami chceli zjavne zapôsobiť. Na svoju škodu, neuspeli. Väčšina dievčat už dávno pochopila, že na kastingoch sa preferuje prirodzenosť.

"Čo keby si sa odmaľovala?! Ja vôbec neviem ako vyzeráš," vyzval booker nápadne vymaľovanú dievčinu s čiernymi umelými mihalnicami. Podal jej na tento účel pripravený odličovací prípravok a či sa jej to páčilo alebo nie, umelecké dielo si musela z tváre odstrániť.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem fotenia bol booker aj zvedavý. Chcel vedieť, či dievčatá majú skúsenosti s modelingom, či ovládajú anglický jazyk. U niektorých dokonca "vyzvedal" aké majú číslo topánok a akí vysokí sú ich rodičia. Tieto údaje mu totiž pomôžu získať čo najpresnejší obraz o tom, či dievča, vysoké 172 cm, ešte vyrastie. Niektorým odporučil, aby sa zúčastnili druhého kola kastingu s tým, aby si dovtedy nefarbili vlasy, starali sa o pleť, alebo schudli.

"Toto je môj druhý konkurz. Skúšame to viac menej zo srandy," povedala nám 18-ročná Andrea Angelovičová zo strednej zdravotnej školy v Košiciach aj za vedľa stojacu, o rok mladšiu, kamarátku Luciu Aleckú. "Na takejto práci by sa mi najviac páčilo predvádzanie pekných modelov, hoci ani sláva nie je na zahodenie." Obe by kvôli kariére modelky dokázali obetovať školu. Prípadnú plastickú úpravu vizáže by však nepodstúpili.

Skryť Vypnúť reklamu

Iba 15-ročnej a 175 cm vysokej študentke osemročného gymnázia Michaele Minďarovej sa na práci modelky páči mnoho vecí. "Má viac pozitív ako negatív. Cestovanie, spoznávanie nových ľudí i peniaze," vymenuváva. "Na kastingu pre Elite som prvýkrát, ale bola som na iných, kde som neuspela. Myslím si, že nehľadajú bábiky, ale dievčatá, ktoré sú niečím zaujímavé." Keď sa Michaele tento kasting nevydarí, skúsi šťastie inokedy. Myslí si, že práca modelky sa dá zlúčiť zo školou formou individuálneho študijného plánu.

Aj dvojica priateliek, 17-ročná Dominika Ružbašanová študentka združenej strednej školy a 18-ročná gymnazistka Dominika Lacková si myslia, že štúdium a modeling by sa dali skĺbiť. "Kvôli takejto práci by som bola ochotná doučiť sa angličtinu," hovorí jedna z nich. "Ak by chceli, aby sme zmenili účes alebo schudli, to by sa dalo. Plastika už nie. To by bola priveľká obeta." Obidve mali na konkurze premiéru a ak im nevyjde, šťastie budú skúšať na iných.

Ivana Timmová bola z našich respondentiek najstaršia. Má 20 rokov a na kasting prišla s priateľom Petrom, ktorý by ju veľmi rád videl na predvádzacích mólach. Myslí si, že voči ostatným dievčatám má percentuálne šance 80 ku 20. "Tu ide o výšku a telo. Preto uspeje," dodáva odvahu 180 cm vysokej študentke Leteckej fakulty TU v Košiciach. S mierami 90-60-90 má na túto prácu ideálne predpoklady. Modeling by Ivana robila radšej ako riadila letovú dopravu. "Ale myslím si, že by sa popri tom dala zvládnuť aj škola. Bola by som ju ochotná obetovať kvôli takejto kariére, lebo školu si človek môže spraviť aj neskôr. Modeling sa dá robiť len do určitého času. Ak by to bolo potrebné, kvôli tejto práci by som podstúpila aj plastickú operáciu." Priateľ dodáva, že najšikovnejší spôsob, ako spojiť štúdium letectva s modelingom, je ten, aký zvolila Adriana Sklenaříková. "Byť na lietadlách," dodáva.

Zuzanu Kerpčárovú, 14-ročnú študentku gymnázia M.L. Štefánika, sme "odchytili" hneď, ako odišla od hlavného bookera. "Bavilo by ma cestovanie i fotografovanie," vyplašene hovorí. Tréma zjavne urobila svoje. "Ak by bolo treba tejto práci obetovať školu, to by som si rozmyslela. Ale asi áno. Aj vlasy by som si nechala skrátiť. Plastickú operáciu? Tak, to nie," rozhodne vyhŕkla.

Medzi dievčatami sa vynímal 23-ročný muž z južného Slovenska. Dozvedel sa, že agentúra Elite vypisuje modelingový konkurz, tak sa rozhol, že to skúsi. "Od detstva sa mi takáto práca páčila. Mám rád, keď ma fotia," priznáva. "Páčilo by sa mi cestovať po zaujímavých krajinách, obliekať si krásne oblečenie. Ak by to bolo potrebné, nechal by som si nafarbiť vlasy hoci aj na zeleno." Mladý muž nechcel byť menovaný, aby sa kvôli ambíciam nestal tŕňom v oku zamestnávateľa. Je už ženatý a ani manželke sa jeho zámer dvakrát nepozdával. No môže byť spokojná. Booker totiž záujemcovi o modeling ozrejmil, že tento kasting je pre ženy...

Spomedzi dievčat vytŕčala o celú hlavu 189 cm vysoká, 18-ročná stredoškoláčka Michaela Jašová z Humenného. Na konkurze bola prvýkrát. "Okolie sa ma vždy pýta, prečo to neskúsim, keď mám na to výšku a dlhé nohy. Tak som tu," vraví. "Nemám žiaden vzor modelky, páči sa mi byť sama sebou. Školu by som určite kvôli kariére modelky neobetovala. Mojim cieľom je zmaturovať a potom pokračovať v štúdiu na vysokej škole."

Kastingy bývajú plné mladučkých tínedžeriek a inak tomu nebolo ani v sobotu. Predvádzacie móla, žiara reflektorov, krásne šaty, exotické krajiny, mnoho peňazí... Ktoré mladé dievča by toto všetko nechcelo? Byť úspešná, obdivovaná, niečo znamenať, pohybovať sa medzi slávnymi ľuďmi a slušný zárobok k tomu, je už len čerešničkou na sladučkej torte. Nuž, je to určite krajší sen, ako napríklad predstava budúcnosti za nekonečným výrobným pásom či stláčania kľučiek na úrade práce... Modeling znamená pre mnohé dievčatá vykúpenie z tvrdej slovenskej reality a nádej žiť lepší život.

Placka do sivej...

Elite Model Look je renomovaná modelingová egentúra, ktorá vznikla v roku 1983. Vyhľadáva nové talenty po celom svete. Zastupuje vyše 750 modeliek z piatich kontinentov. Z jej dielne vyšli topmodelky ako Cindy Crawford, Claudia Schiffer, Linda Evangelista, Naomi Campbell. Elite odštartovala kariéru mnohých českých a slovenských modeliek (Linda Vojtová, Natália Zavillová, Ester Geislerová, Denisa Dvončová, Linda Nývltová Michaela Hlaváčková).

Finále najprestížnejšiej modelingovej súťaže sa každý rok koná v 90 krajinách sveta a zakaždým sa do nej prihlási vyše 350 000 záujemkýň. Víťazky postupujú do svetového finále, v ktorom prvých 15 získava dvojročnú garantovanú zmluvu s agentúrou Elite v celkovej sume prevyšujúcej milión dolárov.

V Českej a Slovenskej republike sa súťaž organizuje už 15 rokov. V utorok sa v národnom kole v Prahe rozhodne o dvoch víťazkách slovenského a českého národného kola, ktoré postúpia do svetového finále v Thajsku. Košice majú tri želiezka v ohni - Evu Durbákovú, Anitu Fabríciovú a Andreu Aronovú.

Vo svetovom modelingu sa čoraz viac presadzujú východniarky, tvrdí Peter Švahla z Elite Model Management

O krásu vraj až tak nejde. Musia zaujať a vyžarovať...

Dievčatá nekompromisným a vytrénovaným okom posudzoval odborník z Elite Model Management Prague, hlavný model manažér, Peter Švahla. Prezradil nám, z akých typov dievčat sa môžu stať topmodelky i to, čo si na budúcich modelkách všíma najviac.

V súčasnosti neletí žiaden vyhranený typ modelky. Dievča musí niečím zaujať. Nevšednými rysmi tváre, vystupovaním, charizmou. Rovnaké šance majú blondínky i brunetky. "Blondíny sú veľmi cenené, lebo je ich stále menej. Jediný moment v modernej histórii modelingu, bol koniec 90. rokov, kedy veľmi leteli ´androgynné škaredky´, to sú typy tak zvláštne, až sú krásne výnimočné. Ich hlavnou predstaviteľkou je Kate Moss," vraví P. Švahla. "Naozaj sa nedá baviť o typoch, ktoré sú momentálne v kurze. Dnes už pri výbere nejde toľko o krásu, ale o to, či má dievča v sebe niečo, čím zaujme, čo vyžaruje. A musí byť fotogenická."

Parametre modeliek zostávajú rovnaké. Agentúry chcú len vysoké a štíhle. "Konečná výška modelky by mala byť najmenej 175 cm, pre vrcholový modeling 177-180 cm. Nemala by presiahnuť 181 až 182 cm. V bokoch by mala mať do 90 cm. Ak má viac, tak sa hodí pre komerčnejší modeling. Žiaľ, sme veľmi limitovaní týmto malým a dosť krutým výškovým i proporcionálnym rozmedzím. Je to dosť médiami kritizované, ale takéto parametre si vyžadujú svetoví dizajnéri a my sa im prispôsobujeme."

V inzerátoch, pozývajúcich dievčatá na kasting, bola uvedená podmienka výšky minimálne 170 cm. Táto hranica nie je pre väčšinu dievčat nedosiahnuteľná. Platí však len pre mladučké 14-ročné dievčatá, ktoré majú ešte šancu vyrásť. "Ak príde 16-ročné dievča, ktoré má 171 cm a tvrdí, že ešte rastie, pravdepodobne predpokladanú minimálnu výšku už nedosiahne. Ak ide o veľmi zaujímavé dievča, odporučíme jej aby navštívila lekára špecialistu, ktorý bude vedieť určiť, aká bude jej definitívna výška. Ak má šancu podrásť, berieme ju. U dievčat sa totiž rast definitívne zastavuje väčšinou v 16 rokoch. U niektorých aj skôr, ale mali sme prípady, keď nám podrástli ešte aj 18-ročné dievčatá."

Medzi dievčatami na košickom kastingu bolo aj 189 cm vysoké dievča. Táto výška je už pre modelku priveľká. "Dievčatá sa musia zmestiť do konfekčnej veľkosti, ktorú chcú módni návrhári prezentovať na móle, v módnych editoriáloch a kampaniach. Vo svete je len pár výnimiek, ktoré majú 184 cm, ale pre tie sa ťažko hľadá práca."

Účasť na kastingu bola vysoká. No zo 117 dievčat bolo len asi 15 takých, ktorým booker odporučil, aby sa zúčastnili na jarnom výbere. "Predpokladám, že tri alebo štyri postúpia do semifinále. Bude ich určite viac, ale o tom sa ešte s kolegami rozhodneme na druhom kastingu v marci alebo apríli. Sú to mladé dievčatá, ktoré sú vo vývoji. Ešte môžu podrásť, alebo sa zaokrúhliť. Za pol rok z ich tváre opadne tzv. detský tuk a zvýraznia sa lícne kosti. My tento vývoj sledujeme. Sme selektívna agentúra a naozaj si vyberáme len tie najlepšie."

Niektorým dievčatám odkážu, aby prišli na kasting v druhom kole, alebo až na ďalší rok. Preto sa bežne stáva, že do semifinále sa dostanú až na štvrtý pokus, kedy má agentúra istotu, že sú vyzreté po fyzickej i psychickej stránke. "V posledných rokoch sa vo svetovom modelingu čoraz viac presadzujú východniarky. Ešte donedávna viedol západ, potom stred Slovenska a teraz pomaly začína ísť Východ," optimisticky dodáva hlavný booker.

Aj keď je výškové a rozmerové kritérium výberu modeliek veľmi úzke, konkurencia je vysoká. Agentúra si vyberá z 10 kastingov na celom Slovensku. A to je ešte len prvé kolo. Vybrané adeptky budú musieť uspieť aj v druhom jarnom výbere v konkurencii nových dievčat. Bratislavské semifinále sa bude konať začiatkom leta a finále v septembri.

Stranu pripravila: Andrea BOŽINOVSKÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Hygge ako životný štýl
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 5. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 6. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 7. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 8. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 9. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 10. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 33 237
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 31 973
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 731
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 174
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 10 059
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 570
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 894
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 832
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 533
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 693
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pľúcny lekár Pavol Pobeha má v súčasnosti najviac práce s pacientmi s koronavírusom.

Ľudia majú dlhodobé následky.

20 h
Traja muži musia zaplatiť spolu 1500 eur. Podporná zbierka oslovila množstvo ľudí, suma je po necelom dni takmer vyzbieraná.

Do Košíc išli po drevo. Dostali exemplárne pokuty.

4 h
Výstavba obchvatu Prešov, západ - Prešov, juh.

Súťaž na druhú etapu severného obchvatu chcú vyhlásiť na jar.

4 h
Plagát nalepený v časti Tinsley pripomína novoročné želanie namierené proti Slovkom.

Rodená Krompašanka Bibiana: Sme posudzovaní podľa neprispôsobivých.

20 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marcel Slávik

Minister hospodárstva naňho podal trestné oznámenie.

2 h
Joe Biden.

Pozrite si prehľad dnešného dňa.

1 h
Ilustračná fotografia.

Testovanie sa koná od 18. do 26. januára.

3 h
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Valec OĽaNO ide ďalej

Peter Tkačenko

Niekto zabudol, že terajšia vláda je zajtrajšia opozícia.

4 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop