pravdivý príbeh jeho otca, ktorý niekoľko rokov strávil v ruskom zajatí a v gulagoch. Keď našu redakciu pred rokom oslovil so svojím nápadom, nedúfal, že sa mu to ešte v jeho veku podarí. Dnes je kniha s názvom Lásky vojnového zajatca na svete a nachádza si svojich čitateľských priaznivcov nielen v Zemplíne, ale po celom Slovensku. Napriek spokojnosti a pocitu zadosťučinenia to pre spisovateľa seniora nebola jednoduchá cesta.
"Podarilo sa mi to za cenu veľkého úsilia a námahy. Stálo to však zato, dnes som spokojný s ohlasom čitateľov a širokej verejnosti. Knihu prezentujem aj v školách v Michalovciach a má veľký úspech," povedal spokojne autor. Predtým však musel čiperný dôchodca ešte obehať množstvo sponzorov, podnikateľov, bánk a poisťovní.
Vydať knihu však nebolo podľa Valisku jeho jediným cieľom. Opísaním pravdivého a neľahkého životného príbehu otca chcel mu týmto spôsobom po desiatkach rokoch vzdať poctu. "Môj známy, keď si prečítal knihu, povedal, že som týmto dielom postavil otcovi nádherný pomník. Potešilo ma to," vyznal sa Valiska. Napriek tomu, že ide o autorovu knižnú prvotinu, je napísaná majstrovským spôsobom a našla pozitívny ohlas aj v radoch kritikov a spisovateľov. Valiska tvrdí, že sa otcov príbeh dlhé roky neodvážil napísať. "Mám pocit, že to muselo vo mne za tie celé roky akosi dozrieť," povedal pred časom. Napriek tomu, že v knihe zachytáva svojho otca, čitateľom ho servíruje s chybami, slabosťami i zúfalstvami, ktorým neraz podľahol.
Pavol Valiska sa nechal v roku 1921 strhnúť vojenskou propagandou a ako sedemnásťročný odišiel na východný front. Vstúpil do armády a po boku rakúsko-uhorských spojencov bojoval v prvej svetovej vojne proti Rusom. Na fronte rýchlo spoznal nezmyselnosť vojny, ktorá sa prejaví v jeho neschopnosti zabiť alebo čo i len zraniť nepriateľa. Po troch dňoch na bojisku a piatich neškodných výstreloch do vzduchu, aby nikoho nezabil a nezranil, padá do zajatia Rusov. Náhle sa ocitá v pracovných táboroch a väzeniach po celom veľkom bývalom Rusku. Pavol v neskutočných podmienkach strávil 9 rokov. O hlade, vyčerpaného ťažkou prácou a bez kontaktu s rodinou mu pomáhali prežiť iba jeho osudové lásky. Po dlhých rokoch blúdenia po Rusku sa napokon predsa len dostal rodák z obce Palín v Michalovskom okrese na Slovensko. O tom je celý príbeh Pavla Valisku, ktorý prerozprával jeho syn Jozef v Knihe lásky vojnového zajatca.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári