zemi. A vždy dokáže vypestovať figy, ktoré potom skonzumuje.
Aj keď to môže vyzerať tak, že pestovanie figovníkov si v našich končinách vyžaduje špeciálne podmienky, nie je to tak. „Na pestovanie netreba nič výnimočné, len teplo a slnko," prezrádza pestovateľ, ktorý sa môže popýšiť väčšími aj menšími figovníkmi. „Je to biblický nezničiteľný strom," usmieva sa P. Dziak. Veľkých stromov má osem kusov, menších okolo štyridsať. „Tie veľké kusy majú vyše dvadsať rokov. Sú vysoké okolo dva a pol metra, viac ich nepustím rásť," smeje sa pestovateľ.
P. Dziak pestuje odrodu figovníkov, ktoré nemajú semená. „Pôvodný figovník mám z trebišovského parku," usmieva sa. „Na jeseň ich vykopem aj s koreňmi a uskladním cez zimu v pivnici. Na jar, v apríli, figovníky zakopem naspäť do zeme," prezrádza.
Figy sú veľmi zdravé, sú zdrojom mnohých vitamínov. „Obsahujú vysoký podiel ovocného cukru, ktorý dodáva telu energiu," hovorí pestovateľ a dodáva: „Keď začne dozrievajúci plod, teda figa, roniť zospodu hroznový cukor, je to znamenie, že plod je zrelý. Veľa fíg v rodine zjeme a aj ich sušíme."
Autor: jšt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári