trvajúce rokovania zástupcov SR a Rumunska. V poradí osemnásty exponát Galérie prezidentských lietadiel, ktorú tvoria dary vlád, štátnikov či kráľov, však vyjde Slovenské technické múzeum (STM) Košice - prevádzkovateľa múzea letectva, dosť draho. "Záujem o lietadlo mali aj Poliaci, navrhoval som, aby ho k nám Rumuni priviezli po prvom januári. Vtedy už budú členmi Európskej únie a vyšlo by nás to lacnejšie," povedal nám včera riaditeľ STM Eugen Labanič, ktorý sa v utorok vrátil z Bukurešti. "Rumuni však na nás tlačia, aby mohli lietadlo doviezť čím skôr. Chcú však, aby sme zaplatili prevoz do Košíc, bude to stáť 4 800 eur."
V prepočte to teda vychádza na približne 175-tisíc korún. Preto nás zaujímalo, odkiaľ STM peniaze zoberie. "Lietadlo by malo prísť na Slovensko desiateho alebo jedenásteho novembra. Neostáva nám preto nič iné, len vyčleniť spomínanú finančnú čiastku z nášho rozpočtu. Pokyn na platbu musím dať ešte tento týždeň," dodal E. Labanič.
Hornoplošník skonštruovaný Rumunmi v spolupráci s Juhoslovanmi mal v ich armádach postupne nahrádzať sovietske stíhačky MiG 15 a MiG 17. V Rumunsku IAR-93 poznajú pod názvom Vultur, v Juhoslávii ako Soko J-22 Orao, čiže Orol. Ten košický by mal pochádzať z leteckých opravovní v meste Craiova, ktoré majú byť zrušené. Rumunské i juhoslovanské prototypy IAR-93 vzlietli po prvýkrát 31. októbra 1974. O desať rokov neskôr, 22. novembra, prekonal juhoslovanský predsériový "Orao" rýchlosť zvuku.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári