preskúšanie zamestnancov - stredoškolských záchranárov, ktorí v ňom preberajú teóriu i praktickú prípravu. Na tú sú určené didaktické pomôcky ako anatomické modely a obrazy, počítač a počítačovo riadený resuscitačný model.
"Na resucitačnej figuríne sa robíme výcvik oživovania za pomoci počítača, ktorý tiež nekompromisne kontroluje, či resucitácia prebehla tak ako mala. Zistí, či bol napríklad pri masáži srdca použitý správny tlak a frekvencia stlačení a či záchranár do figuríny správne dýchal. Po takomto vyhodnotení výsledkov sa dajú lepšie odstrániť urobené chyby," hovorí zástupca vzdelávacieho a výcvikového strediska Miroslav Nagy.
Ako sme sa dozvedeli, stredisko funguje niekoľko týždňov a záchranári sa v ňom zdokonaľujú nielen v oživovaní, ale i analýze EKG, podávaní liekov a oboznamujú sa s novými diagnostickými a liečebnými postupmi či prístrojmi. V stredisku tiež prebieha výučba budúcich záchranárov, študentov stredných zdravotníckych škôl. Prebieha aj spolupráca s ďalšími strednými a základnými školami týkajúca sa poskytovania prvej pomoci.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári