Mozarta totiž bezpochyby patrí k najlepším operám.
Pri jej realizácii sa tentoraz v Košiciach zišiel mimoriadne mladý tím. Väčšinu postáv obsadili mladí speváci a nový vietor priniesli aj talentovaná režisérka Andrea Hlinková i dirigent Miloslav Oswald, ktorý dielo hudobne naštudoval. O kostýmy sa postarala Miriam Struhárová a scénografom bol Milan Ferenčík.
Tím inscenátorov vytvoril na košických divadelných doskách kompaktný celok, ktorý sa divákom postaral o silný zážitok. Mozartovej rozprávke o hľadaní pravdy a lásky vytvorili modernú scénu, ktorá však nerušila klasické réžijné naštudovanie. Kontrasty dobra a zla veľmi efektne vyjadrovali kostýmy. Zlu zahalenému v čiernom kontrovali postavy prezentujúce dobro a svetlo odeté do zlatej.
Hoci interpretovať Mozartovú muziku je mimoriadne ťažké, pretože jeho hudba je veľmi priehľadná a počuť v nej každú intonačnú a rytmickú nevyrovnanosť, väčšina spevákov sa s touto operou vynikajúco popasovala.
Obrovský aplauz si v piatok večer vyslúžila Martina Masaryková ako Kráľovná noci. Tá túto postavu študuje už päť rokov, napriek tomu mala pred prvou premiérou obavy. "Hoci som si už v tejto úlohe trošku istejšia, obavy mám stále," prezradila speváčka, ktorá sa v Čarovnej flaute musela popasovať s náročnými áriami. "Postava Kráľovnej noci je dosť nevďačná, pretože sú v nej náročné F-ká, ktoré divák čaká. Stačí, aby vám jedno nevyšlo a zážitok nie je dokonalý," hovorí M. Masaryková, ktorá však árie zvládla bravúrne.
Vynikajúca bola aj Aneta Mihályová v postave Paminy. Okrem Košičanom už známeho Mariána Lukáča (Papageno) nadchol publikum aj mladý Čech Jan Martiník v postave Sarastra. Slabou stránkou prvej premiéry bol vari len Igor Kucer v postave princa Tamina.
Čarovná flauta košickej opery však rozhodne patrí k inscenáciám, ktoré hodno vidieť a ktoré divákovi ponúknu zaujímavý umelecký zážitok.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári