nedostanú zákonom stanovené štartovné do života vo výške 22-tisíc Sk, prípadne vreckové. "Reedukačné domovy majú problém zabezpečiť svojim chovancom vreckové alebo štartovné do života. Nemajú peniaze, čo je problém, pretože tieto deti vychováva štát a je povinný im ich vyplatiť načas. To sa však nestáva," povedal nám prednosta KŠÚ Jozef Vook.
Riaditeľ Reedukačného domova na Bankove Tibor Palko o probléme tiež vie. Stretáva sa s ním každý deň v praxi a tvrdí, že problémom nie je len vreckové. "Peniaze nemáme ani na oblečenie či financovanie pobytov detí mimo zariadenia. Hoci si nejaké tepláky donesú aj z domu či z ústavu, odkiaľ prídu, je toho málo. My kupujeme len základné veci, veď máme problém nakúpiť aj mesačníky pre študentov, ktorí chodia do školy v meste. Niečo zabezpečíme od sponzorov, minulý rok sme získali od U. S. Steel-u a občianskeho združenia Deti Dunaja milión na prázdninové pobyty a skrášlenie ubytovacích priestorov."
Deťom v ústavnej starostlivosti patrí podľa zákona vreckové, financie na osobné dary, ako aj jednorazový finančný príspevok pri opustení náhradného domova. Štartovné do života predstavuje 22-tisíc korún a vreckové sa člení podľa veku. Do 15 rokov dostáva dieťa 227 Sk mesačne, od pätnástich je to už 681 korún. Navyše, všetci majú nárok na 600 Sk ročne, určených na osobné dary, aby vedeli osláviť nejaké jubileá.
Riaditeľ T. Palko pritom hovorí, že na vine je normatívne financovanie. To nedostatočne vystihuje potreby chovancov, ako aj nákladov na prevádzku. "Myšlienka normatívov je chybná, pretože sa z nich musia hradiť aj náklady na energie. Normálne by bolo, keby štát garantoval peniaze na zaplatenie energií a ostatné peniaze by išli z normatívov. Veď je nelogické, ak je normatív na dieťa na ZŠ 265-tisíc Sk ročne a učňa, teda stredoškoláka, iba 220-tisíc. My tu vychovávame záhradníkov, potrebujeme zabezpečiť rôzne náradie, oblečenie, na čo peniaze nie sú, pritom pre základnú školu, kde výdavky takéto nie sú, je ich viac."
Na Bankove mali ešte do štvrtka obrovské problémy s vyplácaním vreckového. Teraz im zriaďovateľ, teda KŠÚ, nejaké peniaze poslal, bude ich však málo.
"To už ide mimo normatívov a zriaďovateľ nám dáva peniaze z rezervy. Je ich aj tak málo, veď deti nemali vyplatené vreckové pol roka. To už nehovorím o tom, že medzičasom od nás odišlo desať chovancov, ktorí nedostali štartovné do života. Proste išli bez peňazí a volajú každé dva týždne, či peniaze došli," vysvetľuje T. Palko a dopĺňa, že najprv sa pokúsia vyplatiť aspoň vreckové, a ak sa niečo zvýši, prejdú aj na iné kategórie. Zdá sa mu však, že vyplácanie štartovného do života pre deti, ktoré sa vracajú do rodín, je nešťastným riešením. "Presne tak, tie deti väčšinou vzišli z rodín asociálov a vracajú sa práve tam. Peniaze nejdú pre ich potrebu. Navyše, keď dovŕšia 18 rokov, sú frajeri, nechajú školu a zoberú tisíce. Tie sa však rýchlo rozkotúľajú. Môžu síce u nás na náklady štátu zostať, kým školu neukončia, je to však pre nich mnohokrát nezaujímavé. Peniaze sú peniaze a idú do života nepripravení."
Výnimočné nie sú ani prípady, keď chovanci robia vychovávateľom problémy, stále utekajú a späť ich vozí polícia. Akonáhle však dovŕšia vek dospelosti, klopú na dvere riaditeľa. Chcú peniaze a čím skôr vypadnúť.
KŠÚ už teda odoslal na Bankov peniaze určené práve na tento účel. Urobil tak zo svojej finančnej rezervy. Prednosta J. Vook tvrdí, že KŠÚ dostáva peniaze zo štátneho rozpočtu a len ich prerozdeľuje medzi jednotlivé školy. "Čo sa týka špeciálneho školstva, problémy sa v poslednom období vyskytli a treba ich vyriešiť. My nemôžeme svojvoľne dvíhať výšku normatívu, preto tieto veci bude potrebné v najbližšom období v rámci dohodovacích konaní dotiahnuť. Zatiaľ pomáhame, ako vieme, hoci rezervy vysoké nie sú."
Ministerstvo školstva má v týchto veciach jasno. Deklaruje, že peniaze v normatívoch musia postačovať, keďže tak boli napočítané, hoci pripúšťa, že aj v tejto oblasti nastanú zmeny. "Pre nasledujúce rozpočty sa budú zohľadňovať nedostatky, ktoré teraz vznikajú," dozvedeli sme sa z ministerstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári