Košice - Po siedmich mesiacoch trvania takzvaného stredoeurópskeho letného času (SELČ) sa tento v nedeľu skončí. Presne o tretej hodine ráno SELČ si
TASR,Redakcia SME
Redakcia, Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
treba ručičky hodiniek presunúť na druhú hodinu stredoeurópskeho času - SEČ. V praxi to teda znamená, že si spachtoši budú môcť pospať o hodinu dlhšie.
Prvým človekom, ktorý skoncipoval myšlienku striedania letného a zimného času, bol Benjamin Franklin v štúdii "An Economical Project" z roku 1784. V roku 1907 londýnsky staviteľ William Willett navrhoval posunutie ručičiek hodín o 20 minút dopredu v každú zo štyroch aprílových nedieľ. A potom ukrajovať z času po nedeliach v septembri.
Vláda SR rozhodla o zavedení SELČ na roky 2002 až 2006 nariadením z 13. 12. 2001. Podľa pripravovaného návrhu by nás SELČ na Slovensku nemal minúť ani v rokoch 2007-2011.
Hlavným zámerom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla. Zavedenie letného času má však aj veľa oponentov. Väčšinou poukazujú na zdravotné problémy, ktoré ľuďom spôsobujú následné zmeny denného rytmu.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári