Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Košičania mali v Tempus Clube možnosť vychutnať si módnu prehliadku českej návrárky Jany Berg

Šteklivá kolekcia šokovala, rozhodne však nepoburovala... Košičania mali možnosť si počas uplynulého víkendu vychutnať vskutku zaujímavú módnu

Šteklivá kolekcia šokovala, rozhodne však nepoburovala...

Košičania mali možnosť si počas uplynulého víkendu vychutnať vskutku zaujímavú módnu prehliadku. Akciu pripravila agentúra RB Productions v priestoroch Tempus Clubu a veru sa bolo na čo pozerať. Česká návrhárka Jana Berg sa totiž nechala inšpirovať fotoobrazmi herca a moderátora Mareka Vašuta a vznikla tak zaujímavá kolekcia šiat, ktorú tunajšiemu publiku predstavili počas show s názvom Cool 2006.

J. Berg patrí medzi známe české návrhárky, v našich končinách sa však toho veľa o nej nevie. A práve preto, že Košice sú pre ňu i jej tvorbu doslova neprebádanými vodami, rozhodla sa do nich vstúpiť. Ako sama uviedla, každé riziko je pre ňu veľkou výzvou a tak vraj vznikli aj kolekcie na jeseň - zimu 2006. S M. Vašutom sa dobre pozná už niekoľko rokov a navrhla mu, či by spolu mohli čosi vytvoriť. Keď prišla s nápadom, že pri tvorbe celej svojej novej kolekcie sa nechá inšpirovať jeho fotoograzmi a že každý jeden model bude premiesený s jeho výtvarnou tvorbou, M. Vašut jej na to odvetil, že je to nemožné. A to bola dostatočná výzva na to, aby mu J. Berg dokázala, že možné je všetko a kolekcie vytvorila... Súčasťou prehliadky bolo i vystúpenie českej speváčky Heleny Zeťovej a Košičana Marka Kayvona.

Skryť Vypnúť reklamu

Fotoobrazy M. Vašuta - premietané na veľké plátna za mólom - tvorili nielen pozadie pre modelky, mnohé z nich boli prenesené priamo na materiál ako farebný vzor, či časť z nich bola využitá pri rôznych detailoch na oblečení. Keďže M. Vašut má vo svojej tvorbe široký žánrový záber, J. Berg si musela poradiť s romantikou, ľahučkou erotikou, ale i zábermi z ciest či abstraktnými výjavmi, ktoré sa snažila preniesť do modelov.

Celkovo J. Berg ponúkla divákom pohľad na osem kolekcií: Fotky z ciest, Vašut & Berg, Abstrakcia kontra realita, Pávie vábenie, Pneu-moto-rax, Najsvätejšie srdce pána, Nostalgia 2005 a Zlatá Praha.

Najväčšiu pozornosť upútala kolekcia Pneu-moto-rax. V nej sa totiž modelky ukázali na móle v zaujímavých kožuchoch, ktoré však zhodili a zo svojho tela odhalili viac ako dosť... Šteklivá kolekcia, ktorá šokovala, rozhodne však nepoburovala...

Skryť Vypnúť reklamu

Zaujímavé boli i modely, ktoré na prvý pohľad pôsobili veľmi športovo. Na každom z nich však bolo vrecúško, ktoré ukrývalo jemnú hodvábnu šatku. Jedným ťahom zipsu a vybraním šatky sa tak zdanlivo športová kombinéza zmenila na zaujímavý spoločenský odev. V kolekcii Nostalgia 2005 ponúkla J. Berg inšpiráciu pre prichádzajúcu plesovú sezónu. Posledná kolekcia - Zlatá Praha - obsahovala len jeden model - ten však bezosporu stál za to - návrhárke sa do jedných šiat podarilo vtesnať všetku krásu a majestátnosť Prahy...

Súčasťou prehliadky bola i dražba jedného z fotoobrazov M. Vašuta - 110 tisíc Sk pribudlo na konto Východoslovenského ústavu srdcových chorôb.

Česká návrhárka Jana Berg sa nebojí toho, že jej tvorba je pre Košičanov zatiaľ veľkou neznámou

Skryť Vypnúť reklamu

Na móle chce modelky, ktoré majú poriadne prsia a veľké zadky...

Česká návrhárka Jana Berg má klientelu po celej Európe, každoročne prevapuje české publikum na svojich prehliadkach originálnymi nápadmi. U nás zatiaľ nepatrí medzi známe tváre, nie je však vylúčené, že sa to v blízkej budúcnosti zmení. Svoju premiéru pre košickým publikom už má za sebou...

"Minulý rok som prijala pozvanie prísť sa do Košíc pozrieť na prehliadku Lujzy Flešar Kafky. Vtedy mi moji priatelia, ktorých tu mám, navrhli, že zorganizujú prehliadku aj mne," vysvetlila J. Berg. "Najprv som si povedala - načo by mne bola prehliadka v Košiciach? Potom som si však uvedomila, že keď za mnou môžu chodiť klientky z Talianska či Anglicka, prečo by nemohli z Košíc? Navyše - dnes už predsa existuje letecké spojenie Praha-Košice a pokiaľ viem, lieta niekoľkokrát denne."

Keďže vedela, že na jeseň pripraví pražskú prehliadku svojich kolekcií na jeseň-zimu 2006, povedala si, že keď už bude celý projekt hotový, bude stačiť iba presunúť ho do Košíc. "Potom som však prišla na to, čo za bič som si na seba uplietla a že to vôbec nie je jednoduché. Bol to pre mňa veľký nápor - bolo treba zabezpečiť stovky vecí a občas som si pripadala ako cestovná kancelária zabezpečujúca výlet do Košíc," pezradila so smiechom.

Spočiatku sa ako problém ukazoval priestor, v ktorom by sa mala v Košiciach prehliadka konať. "Najprv ma veľmi zaujal hangár na letisku. Povedala som si, že ak by sme ho postriekali s grafitmi, bolo by to naozaj ´cool´. Lenže na druhej strane sa mi zdalo, že na prvý krát by to mohlo byť veľké sústo. Lenže nie je vylúčené, že sa mi v Košiciach tak zapáči, že opäť vymyslím nejaké bláznovstvo a nakoniec skončíme v tom hangári..."

Toho, že pre Košičanov je jej tvorba vlastne veľkou neznámou, sa vôbec nezľakla. "Človek musí všetko vyskúšať, aby vedel povedať, čo je dobré a čo zlé. Ja musím všetko vyskúšať na vlastnej koži, záleží mi na vlastných skúsenostiach a vlastnom názore..."

Jana Berg sa teda rozhodla podmaniť si i slovenské publikum i keď jej prvé začiatky v oblasti módy sa viažu práve na Slovensko... "Narodila som sa na Morave, no moji rodičia sa presťahovali na Slovensko, keď som mala asi päť rokov. Takže všetky školy som vychodila tu - základnú i odevnú priemyslovku v Žiline. Keďže ma nevzali na vysokú školu - chcela som študovať dejiny umenia - tak som začala pracovať v Prievidzi. Nikdy som nechcela robiť odevy, lákalo ma čosi úplne iné. Vždy som si však kreslila a z toho, že som už počas strednej školy dostávala peniaze za moje návhry, som mala iba srandu. Pripadalo mi totiž úplne uletené, že mi niekto platí za to, či si načarbem." Keďže však so svojimi "čarbanicami" mala úspech, dostala ponuku navrhovať odevy a rozhodla sa jej chytiť. "V tom čase sa ešte len rozbiehalo podnikanie, ale šla som do toho. Vtedy som sa - vďaka láske k jednému mužovi - vrátila naspäť na Moravu. Ostala som federálna a žiadne hranice pre mňa nič neznamenajú."

Tajomstvo úspechu jej modelov tkvie podľa samotnej návrhárky v tom, že má dar praktickosti. "Je mi jasné, že na prehliadku sa musia pripraviť aj modely vyslvene pre efekt, no aj napriek tomu si zakladám na tom, že na každej prehliadke musí byť 90 percent modelov nositeľných. Sú tam veci, ktoré sú jednoduché, no na druhej strane i také, ktoré odhaľujú. Nie je to však žiadna ´úchyláreň´ - ak by ste si pod ne obliekli spodnú bielizeň, možete to pokojne vziať do spoločnosti. Ja totiž nevymýšľam veci do skladu a potom čakám, či ich niekto kúpi. Mám mnoho klientov po celej Európe a práve tí su pre mňa prvotnou inšpiráciou. Vychádzam z konkrétneho človeka a keď tvorím, hlavným impulzom je pre mňa príbeh, ktorý má napísaný v tvári... "

Práve preto sa na jej prehliadke objavili na móle zrelé ženy a nie anorektické mladučké modelky. "Dokonca som mala na móle pani, ktorá má viac ako 50 rokov! Podľa mňa by bolo smutné, keby sme robili modely len pre násť-ročné dievčatá, keď medzi nami sa pohybujú aj zrelé dámy a ženy, ktoré nemajú dokonalé postavy... Ja preto nechcem na móle adolescentné vyziabnuté deti - ja chcem modelky, ktoré majú poriadne prsia a veľké zadky!"

Rovnako ako samotná tvorba, je pre J. Berg dôležitá i prehliadka, ktorou ju prezentuje. Vždy sa snaží, aby bola prekvapujúca, originálna a aby sa na nej diváci v prvom rade dobre zabavili. "Ide mi o to, aby si každý našiel niečo, čo sa mu páčilo, aby si zapamätal, že videl modely romantické, ale i sexy, zábavné i drsné. Aby mal chuť po skončení prehlidky sa o nej rozprávať. V každom prípade sa snažím o to, aby to nebola nuda a aby si z prehliadky každy odniesol emócie, aké len chce - hlavne aby v ňom nejaké zostali. Nechcem ľudí šokovať v tom zlom zmysle slova, stačí mi, ak ich prekvapím. Musia sa baviť, nesmie im to pripadať unavujúce ale naopak vzrušujúce a chcem, aby im po skončení prehliadky bolo ľúto, že je koniec," dodala na záver. V Košiciach sa jej to určite podarilo a ostáva iba čakať, či sa na východ Slovenska znovu vráti.

Po skončení módnej prehliadky sme na recepcii vyspovedali aj niekoľkých známych Košičanov

Osemdesiat percent by si mohla obliecť

Pre košickú fitnesku Mariettu Žigalovú bola prehliada Jany Berg veľmi príjemným prekvapením. "Nie je zvykom, aby modely, ktoré sú predvádzané na prehliadke, boli také nositeľné, ako som to videla dnes. Celá show sa mi veľmi páčila a priznám sa, že určite 80 percent modelov by som si vedela predstaviť i na sebe. Najviac ma zaujali kombinézy, odnímateľné sukne - veci, ktoré sú variabilné a kombinovateľné," prezradila M. Žigalová, ktorá prišla na prehliadku v doprovode svojho syna.

Medzi modelmi, ktoré Mariettu oslovili, boli aj večerné šaty, keďže sa blíži plesová sezóna a vedela by si vybrať i nejaký model na súťaž, ktorá ju čaká. Priznala sa nám, že sa jej zapáčili i odvážne modely, ktoré odhaľovali viac než dosť... "Vôbec ma to neprekvapilo, že sa na móle objavili aj takéto viac odhaľujúce ako zahaľujúce šaty... Na prehliadkach tohto typu v zahraničí je to bežné, že aspoň jedna kolekcia je ´nahatá´. Pritiahne to oko diváka, je o čom rozprávať i písať a prirodzene to okorenilo prehliadku. Ja sama som do istej miery odvážna - pohybovanie sa v športe a showbiznise ma to naučilo. Dostala som totiž neraz po nose, keď som sa bála byť odvážna a prezentovať sa. Sprvoti som sa bála bojovať a byť drzá, ale naučila som sa, že ak chce človek uspieť, musí mať ostré lakte," dodala.

Vlastná im zbehla rýchlejšie

Pozvanie na módnu show Cool 2006 prijali aj manželia Mojsejovci. Nora sa potešila okrem iného tomu, že si na recepcii mohla "poklebetiť" s Marekom Vašutom, s ktorým spolu s Darou Rolinc sedela v porote relácie Nákupná horúčka. "Som rada, že máme možnosť stretnúť sa v Košiciach, aj keď my sa občas v Bratislave vídavame aj po skončení Nákupnej horúčky. Vždy ho rada vidím," prezradila Nora, ktorá od M. Vašuta dostala i jednu z jeho fotografií. S predvádzanými modelmi bola spokojná. "Bola to veľmi zaujímavá prehliadka, bolo z čoho si vyberať. Najviac sa mi pozdávali kabáty, jediné, čo sa mi nepáčilo, bola kombinácia šiat s kovovým korzetom."

Braňo i Nora dostali na prehliadku pozvanie a ak budete sledovať ich reality show na Markíze, tak na ňu "pozvú" i vás... "Keďže nakrúcame show Nora a Braňo - pravdivý príbeh a keďže sme obaja tu a nie nejakí naši dvojníci, tak sa zábery z tohto večera objavia aj v našej show. Lebo tá nie je podľa scenára, ale podľa života," prezradil Braňo.

V čase, keď obaja sedeli na prehliadke, televízni diváci sedeli pred obrazovkami a sledovali ich reality show "na Markíze"... "Nevymenili sme našu šou za druhú. Tú našu sme si pozreli už o štvrtej popoludní, mali sme vlastnú predpremiéru. Nikdy by sme nešli do toho s tým, že by sme najprv nevideli vlastnú šou. Tu nám šiel čas pomalšie, lebo keď som sledoval našu šou, ani som nevedel, ako mi zbehol čas a bol koniec," dodal Br

Bolo jej ľúto, že nie je na móle

Košická modelka Petra Pobožná si v piatok vyskúšala, aké to je sedieť pod prehliadkovým mólom a pozerať sa na modelky v krásnych šatách. "Tak trochu mi aj bolo ľúto, že tentoraz nie som aj ja na móle. Medzi modelkami mám totiž veľa kamarátok a rada by som predvádzala s nimi. Na druhej strane je skvelé, že som mala možnosť vychutnať si prehliadku ako divák, lebo bola naozaj zaujímavá," prezradila nám Petra.

Keďže modelky na prehliadke boli väčšinou z Prahy, kde Petra stále pôsobí, s mnohými sa pozná a mali si čo povedať. "Škoda, že sa nemohli zdržať dlhšie, rady by sme si poklebetili - samozrejme o našich chlapoch. Navyše mi povedali, že aj za ten krátky čas, ktorý tu strávili, si stihli všimnúť, že v Košiciach je veľa pekných mužov."

Pred nedávnom Petra ukončila štúdium na vysokej škole a modeling tak trochu odsunula bokom. "Začala som podnikať - v Prahe i v Košiciach som si otvorila butiky s oblečením. Musím povedať, že mi podnikanie celom zachutilo a je to iná káva ako modeling. Tomu sa venujem už iba okrajovo - ak prídu nejaké ponuky, tak ich prijmem, no len ak mi budú časovo vyhovovať. Rozhodne sa nechystám kvôli foteniu podnikať dlhé cesty. Som rada, že moje podnikanie sa zatiaľ javí ako úspešné. Mám skúsenosti s módou a cit pre kombinovanie vecí, takže moje zákazníčky sú spokojné," dodala.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 5. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 6. Pomáhajte čítaním
 7. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 10. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 1. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 4. Pomáhajte čítaním
 5. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 6. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 8. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 9. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 27 567
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 21 924
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 230
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 686
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 461
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 857
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 833
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 988
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 772
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 343
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Finančník s pyramídovou hrou sa chcel dostať z väzby, rozmyslel si to

Dávid Gedeon bude na slobode najskôr v januári 2021.

Dávid Gedeon. Z väzby sa dostane najskôr na budúci rok v januári.

Časť hradieb v Kežmarku je v zlom stave. Ľudia sa boja úrazu

Vlastníci múr zabezpečili, pamiatkari zásahy nepovolili.

Mestský múr na Baštovej ulici v Kežmarku.

Do piatich rokov by mohol byť humenský park pri kaštieli ukážkový

Po parku sme sa prešli s mestskou odborníčkou na verejnú zeleň.

Františka Mudra v parku pri dube, ktorý vyschol a do novembra ho zrežú.
Rozhovor

Študuje astrofyziku. Pri zatmení Slnka v Čile sa jeho predstavy zrútili

Na Slovensko sa musia vrátiť šikovní ľudia a nakopnúť to tu.

Marko Mesarč sa zúčastnil expedície v Čile, kde pozoroval úplné zatmenie Slnka.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Podcast Dobré Ráno.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo vám zabudli povedať o testovaní

Zatlieskali sme si a teraz k faktom.

Peter Tkačenko

Navrhli odvolať rektora STU Fikara, na rokovaní bola polícia

Akademici si odhlasovali koniec Miroslava Fikara.

Rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) Miroslav Fikar.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop