Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Marek Vašut si nerobí ilúzie, že v amerických filmoch dostal šancu kvôli svojim hereckým schopnostiam

"Skepticizmus u mňa nezriedka prerastá až do pesimizmu..."Český herec a moderátor, ktorý šťastie skúšal i v Hollywoode a z časti sa mu to i

"Skepticizmus u mňa nezriedka prerastá až do pesimizmu..."

Český herec a moderátor, ktorý šťastie skúšal i v Hollywoode a z časti sa mu to i podarilo - veď dostal príležitosť zahrať si po boku Anthony Hopkinsa. Dobre ho však poznajú aj slovenskí diváci, ktorým sa pripomenul v seriáli Zostane to medzi nami či v televíznom programe Nákupná horúčka. Do Košíc prišiel s českou návrhárkou Janou Berg, aby spolu tunajšiemu publiku predstavili jej novú módnu kolekciu, v ktorej sa inšpirovala práve jeho výtvarnou tvorbou. Marek Vašut.

Skryť Vypnúť reklamu

V Košiciach strávil necelé dva dni a veľmi sa na východ Slovenska tešil. Zaumienil si totiž, že metropolu východu poriadne poobzerať a vydať sa po stopách tunajšieho rodáka - spisovateľa Sándora Máraiho. "Mám veľmi rád históriu, architektúru a rád navštevujem pamiatky. Z toho dôvodu som sa tešil do Košíc a o to viac, že toto mesto je rodiskom S. Máraiho. Jeho román Sviece dohárajú si získal čitateľov v celej Európe a podľa mňa to bol Stredoeurópan v pravom zmysle slova. Mňa zaujali jeho denníky, v ktorých popisuje Košice na rozhraní 19. a 20. storočia. Úžasné je, že keď som sem prišiel, Košice boli presne také, aké som si ich predstavoval na základe toho, čo som si prečítal v Máraiho denníkoch," prezradil nám M. Vašut.

Košice ho doslova očarili. "Je to mesto, ktoré má v strede veľký bulvár francúzskeho typu, katedrálu a dýcha vlastnou atmosférou. Chodil som po Hlavnej ulici a čo ma veľmi potešilo je to, že na dôležitých historických budovách sú osadené tabličky s vysvetlením ich minulosti..." Medzi jeho koníčky okrem histórie patrí i fotografovanie, výtvarné umenie, dokonca vydal i zbierku básní...

Skryť Vypnúť reklamu

S módou je úzko spojený

To, že M. Vašut zavítal do Košíc pri príležitosti módnej prehliadky, nie je žiadnou náhodou. S módou je poprepájaný rôznymi cestičkami. "Nedá sa povedať, že by som sa o módu zaujímal už ako dieťa. No keď som bol dosť veľký na to, aby sa mi začali páčiť dievčatá, tak mi začalo záležať aj na tom, čo mám na sebe. Dobre sa cítim vo všetkom - aj v pohodlných džínach, aj vo fraku - ale pozor, ten musí byť dobre ušitý. Je prirodzené, že najlepšie je človeku v tom, čo je primárne pohodlné ale podľa mňa móda nemá byť len pohodlná. Musí byť i o estetike."

Jednu z cestičiek, ktorá ho spája s módou, si začal budovať už v roku 1992. "Bolo to po revolúcii a ja som so svojou obchodnou partnerkou mal naivné predstavy o podnikaní. Otvorili sme si v Prahe jeden z prvých nezávislých butikov. Lenže po čase som zistil, že ak niečo neviem, tak je to pracovať s ľuďmi a podnikať. Po troch rokoch som teda z toho vycúval, no butik funguje naďalej..."

Skryť Vypnúť reklamu

S módou ho spája aj spoločný projekt s Janou Berg. Pri tvorbe svojich modelov sa nechala inšpirovať jeho fotoobrazmi. "Povedala mi, že by sme mali spolu niečo podniknúť. Odpovedal som, že všetko už bolo vymyslené a nič nové sa vymyslieť nedá. Ja som totiž veľký skeptik. Som realista a myslím si, že správna skepsa je zdravá. Veď nenadarmo sa vraví, že optimizmus je iba nedostatok informácií... Nezriedka skepticizmus u mňa prerastá do pesimizmu. Vyjadril som to jednou fotografiou, na ktorej nie je nič iné, iba jedna veta od českého spisovateľa Josefa Váchala. Ten už v roku 1916 napísal - Svět se řítí, do ďáblovi řiti... Je to zdravý postoj, lebo keď sa na svet pozrieme, tak je to pravda. Uznávam, že sam tam budeme rútiť asi ešte veľmi dlho, ale smer je jasný..."

V oblasti svojej hereckej práce si vraj skepsu nepripúšťa. "V showbiznise totiž ťažko dopredu niečo odhadovať - nikdy nemáte zaručený výsledok. Človek môže presne vedieť, čo diváci pozerávajú, na čo chodia do kina, ale nikdy sa nedá dopredu povedať, čo sa im bude páčiť a čo nie. Často som sa mýlil v tom, že niečo, čomu som dával šance, malo u divákov vlažnú odozvu a naopak niečo, čomu som veľmi neveril, si ich získalo. Na druhej strane som mal šťastie v tom, že väčšina projektov, do ktorých som sa pustil, mala úspech. V tomto sa považujem za ´klikaře´. V showbiznise totiž okrem toho, že niečo viete, potrebujete aj riadnu dávku šťastia. Poznám veľa dobrých hercov, ktorých nikto nepozná a povedzme si na rovinu - sláva je merítkom úspechu pre hercov. Netvrdím, že aj merítkom kvality... Avšak v tejto branži človek musí byť v správnom čase na správnom mieste, aby dostali šancu, ktorá ich preslávi."

Šancu presláviť sa i v zahraničí dostal M. Vašut pred niekoľkými rokmi, keď mal možnosťi mihnúť sa - v okrajových úlohách ale predsa - v hollywoodskych filmoch Mission Impossible, Van Helsing či Blade. "Pri týchto ponukách šťastie nestačilo. Čo bolo rozhodujúce, je to, že ovládam angličtinu. Nerobím si ilúzie, že si ma vybrali kvôli hereckým schopnostiam. Na takú malú rolu nepotrebovali kto vie akého dobrého herca. Potrebovali jednoducho človeka, s ktorým budú môcť bez problémov komunikovať, lebo na ´pľaci´ nie je miesto a čas na prekladateľa. Tam to musí ´šľapať´..."

Zahral si aj s Anthony Hopkinsom

Aj keď si uvedomuje, že vo filmoch americkej produkcie nedostal veľkú šancu sa predviesť, je rád, že vo svojej filmografii má aj takéto tituly. "Je to súčasť mojej práce a veľmi si to vážim. Veď vďaka tomu som mal možnosť stretnúť sa s Anthonym Hopkinsom pri nakrúcaní filmu Česká spojka. Okrem toho, že je to veľká hviezda, je to aj vynikajúci herec. Málokto o ňom vie, že skôr ako utiekol k filmu, bol to jeden z najlepších britských shakespearovských hercov a od Laurence Oliviera dostal ponuku, aby po ňom prevzal šéfovanie Národného divadla. V tomto sme si podobní - aj on, rovnako ako ja, upredsnostnil slobodu pri filmovaní pred divadlom. Keď sme spolu nakrúcali a stáli v Prahe na Streleckom ostrove, povedal som mu - pozrite, tam je Národní divadlo - tiež som z neho odišiel, rovnako ako vy. Povedal mi, že filmy sú zábavnejšie ako Shakespeare a zasmial sa. Sedem sezón som hral v Národnom divadle a bolo to pekné obdobie, no radšej som si zvolil slobodu, ktorú prináša film."

Popri filmovaní má na svojom konte aj mnoho televíznych projektov. Slovenským divákom sa pripomenul ako jedna z hlavných postáv v seriáli Ostane to medzi nami a ako jeden z porotcov v zábavnej relácii Nákupná horúčka. "Potešil som sa ponuke robiť na Slovensku, ako každej inej dobrej ponuke. Musím povedať, že ma oba projekty bavili - inak by som to nerobil. Čo sa týka Nákupnej horúčky, to je jeden z príkladov ako som sa zmýlil v odhadovaní toho, či to bude mať úspech, lebo som tomu neveril. Keď tvorcovia relácie zistili, že to nemá sledovanosť ako čakali, povedali si, že to oživia hercom z Čiech. Prijal som to, no vravel som im, že si nemyslím, že to moja osoba zachráni. Potom sa však ukázalo, že to zafungovalo, zlepšila sa sledovanosť a nakrútila sa aj druhá séria..."

Medzi svoje posledné televízne projekty môže zaradiť moderovanie reality show v českej televízii Prima - Trosečník. V nej sa členovia dvoch družsiev pokúšajú prežiť na opustenom ostrove, okázaní len na vlastnú šikovnosť a vynaliezavosť. "Táto show však nemá takú sledovanosť, ako si jej tvorcovia predstavovali a každý si kladie otázku - prečo. Ja si myslím, že keďže diváci boli doteraz zvyknutí na reality show, ktorú mali na obrazovkách každý deň, tak im je málo, keď si ju môžu pozrieť iba raz za týždeň. A za druhé - dnešných mladých ľudí, ktorí reality show sledujú, zaujímajú sex, drogy a rockandroll - prenesene povedané. Takže ich nezaujíma to, či si nejakú skupinka ľudí dokáže z kameňa vyrobiť nožík a či si ulovia rybu a či budú mať čo do úst. Radšej by si pozreli VyVolených, kde ich rovesníci riešie otázky - koľko cigariet vyfajčia za deň, čo vypijú a kto s kým bude spať..."

M. Vašutovi sa zdá, že český divák je zvyknutý na to, že televízie si ho hýčkajú a sú ochotné dať mu všetko, na čo si zmyslí. "Diváci zleniveli a páči sa im to, že všetko dostávajú na striebornej tácke. Neviem, či sa s tým dá niečo robiť a ja to ani nebudem riešiť. To je otázka pre niekoho úplne iného." Čo však potom, keď vkus a požiadavky divákov ho dostanú do situácie, že sa bude po ňom požadovať čosi, čo sa mu bude priečiť? "Na to môžem povedať len jedno - som herec a chcem túto profesiu robiť aj naďalej..."

Praha je pre filmárov drahá

Najbližšie herecké príležitosti sa M. Vašutovi zrejme budú viazať hlavne na české filmy. "Hlavná vlna amerických filmov sa cez Európu už prevalila a ženie sa ďalej na východ. Teraz filmovací boom zažívajú v Bulharsku, Rumunsku, Litve či Estónsku - tam sa teraz hrnú všetky zahraničné produkcie. Praha bola pre hollywoodske filmy zaujímavá v 90. rokoch, teraz už je príliš drahá."

Jednou z posledných príležitostí postaviť sa pred filmovú kameru bol pre M. Vašuta film Juraja Jakubiska Bathory, ktorý bude mať v kinách premiéru na budúci rok. "Mihnem sa tam v malej, okrajovej úlohe - zahral som si grófa Bethlena. Len zo zvedavosti som si dal do vyhľadávača na internete - ktorého som mimochodom veľký fanúšik - heslo Bethlen. Našiel som si informácie o tom, že to nebol len tak hocikto - bola to veľmi významná historická osobnosť. Tak som si o ňom čo-to naštudoval." M. Vašut patrí medzi tých ľudí, ktorých keď niečo zaujme, nedovolí im to pokojne spávať... "Zvedavosť ma neopúšťa a keď ma niečo upúta, tak sa rád o tom dozviem viac. Som však ten typ, ktorý si veľa prečíta, teoretizuje a teorizuje a keď sa má niečo realizovať, tak na to hľadá iných, praktických ľudí..."

Po košickej prehliadke sa M. Vašut už nevedel dočkať, kedy si doma dopraje pár dní voľna. "Za posledné štyri mesiace toho na mňa bolo skutočne veľa. Mal som pracovné povinnosti vari v každej oblasti, v ktorej sa pohybujem. Takže teraz si potrebujem dopriať voľno - najprv budem pár dní oddychovať tak, že nebudem robiť vôbec nič a potom budem oddychovať aktívne. Hlavne si musím povedať, že nebudem dvíhať telefón. Jedine tak si môžem poriadne oddýchnuť," dodal na záver.

Dátum narodenia: 5. máj 1960

Znamenie: Býk

Miesto narodenia: Praha

Ukončené vzdelanie: DAMU

Relax: ničnerobenie

Výber z televíznej a filmovej tvorby:

2007 Bathory

2007 Bestiář

2006 Prachy dělaj člověka

2005 Kameňák 3

2005 Román pro ženy

2005 Ulice

2004 Kameňák 2

2004 Van Helsing

2003 Kameňák

2003 Nemocnice na kraji města po dvaceti letech

2003 Zostane to medzi nami

2002 Andělská tvář

2002 Blade II

2002 Česká spojka

2000 Četnické humoresky

1998 Milenec lady Chatterleyové

1997 Detektiv Martin Tomsa

1996 Mission: Impossible

1994 Akumulátor 1

1993 Konec básníků v Čechách

1993 Uctivá poklona, pane Kohn

1992 Hříchy pro pátera Knoxe

1992 Kamarád do deště II - Příběh z Brooklynu

1989 Pražská pětka

1988 Druhý dech

1987 O podezíravém králi (TV)

1986 Panoptikum města pražského

1984 Kariéra Láska z pasáže

1983 O bílém jadýrku

1980 Něco je ve vzduchu

1974 Velké trápení

1973 Přijela k nám pouť 1

1965 Káťa a krokodýl

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 5. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 6. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 7. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 4. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 5. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 6. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 7. Pomáhajte čítaním
 8. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 9. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 10. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 30 854
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 800
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 884
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 270
 5. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 811
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 326
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 925
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 767
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 10 274
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 115
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Aj počas zákazu vychádzania budú košické cintoríny otvorené

Správca vyzýva ľudí, aby ich nenavštevovali.

Takéto davy ľudí na cintorínoch tento rok na Dušičky nebudú.

Pôrod bez rúška a testu. Praktiky advokátky analyzuje už aj polícia

Komora ju môže napomenúť, pokutovať, vyčiarknuť i pozastaviť výkon.

Košická nemocnica.

U. S. Steel pripravuje odberné miesto. Testovať by chceli dlhšie

Doposiaľ mali 67 infikovaných zamestnancov.

U. S. Steel Košice.
Testovanie v Bardejove.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Nitrianska nemocnica má už 115 nakazených zamestnancov (minúta po minúte)

Na Slovensku za pondelok pribudlo 901 prípadov nákazy novým koronavírusom pri 5 899 testoch. Pribudlo 11 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19, celkový počet obetí je 176. Aktívnych prípadov nákazy je aktuálne 34 872.

Minister obrany SR Jaroslav Naď.
Vládna limuzína, v ktorej sedel predseda parlamentu Boris Kollár, a ktorá havarovala za Slovnaftom na ulici Mramorova v Bratislave v sobotu 24. októbra 2020.
Scenáristka a spisovateľka Hana Lasicová.
Cynická obluda

Poľovnícka výnimka

Zatiaľ čo matky nemôžu ísť ani kočíkovať do parku, poľovníci môžu hromadne chodiť strieľať na všetko, čo sa pohne.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop