Separovaný zber v celom meste komplikujú priestorové problémy
V niektorých menších mestách a obciach, napríklad v Sečovciach, už niekoľko rokov funguje povinný separovaný zber odpadu. V praxi to znamená, že obyvatelia oddeľujú komunálny odpad do vriec podľa druhu (papier, sklo alebo plasty). I keď nejaký deň trvalo, kým sa systém zabehol, dnes funguje bez problémov. A hlavne, ľudia za zvoz odpadu menej platia. Či sa niečo podobné plánuje aj v Košiciach sme zisťovali v spoločnosti Kosit, a. s.
Technická riaditeľka Kositu Ing. Kristína Priesterová súhlasí s názorom, že menšie platby za odpad môžu byť pre občanov motiváciou, aby odpad triedili. Veď dnes je v našom meste poplatok za osobu 650 Sk ročne, čo je pre viacpočetné rodiny zásah do rozpočtu. Pritom z pohľadu Kositu, a. s. aj tak nie sú vykryté všetky náklady, keď mesto musí za odpad doplácať 70 miliónov Sk.
"Aj u nás v okrajových mestských častiach, ale tiež na Severe, Juhu a Západu, kde je individuálna domová zástavba, máme zavedený separovaný zber do igelitových vriec. V podmienkach celých Košíc si však triedenie do vriec neviem predstaviť." Tí, čo bývajú v rodinných domoch majú miesto na to, kde vrecia, ktorých obsah sa vyváža raz mesačne, uskladňujú.
"Iná je situácia u bývajúcich v blokoch. Kde by vrecia uskladňovali? Na chodbách, v pivniciach alebo v spoločných priestoroch? Práve priestorové riešenie, ale aj snaha nezhoršiť čistotu a poriadok, sú dôvodom, že v Košiciach sa zber odpadu robí v dvoch líniach - na sídliskách do kontajnerov a v niektorých mestských častiach do vriec." Celoplošné separovanie pri blokoch, kde je väčšia anonymita, si nevie predstaviť ani čo sa týka evidencii. Ako by sa zaznamenávalo, že ten občan separuje a druhý nie? "Určite by sa popri tých, čo triedia, zviezli aj obyvatelia, ktorým je triedenie ľahostajné."
Spomínanú ľahostajnosť vidieť i pri súčasnom zbere, kde tiež existuje istá separácia. Platí od roku 2001, kedy sa kvôli rozlišovaniu odpadu začali rozmiestňovať rôzne kontajnery. V súčasnosti je ich 102 na papier, 533 na sklo a 886 na plasty. A predsa v nádobe, kde majú byť len plastové fľaše, sa bežne povaľuje komunálny odpad a naopak. Pre čistotu prostredia okolo kontajnerov i obsahu v nich by sme mohli aj pri súčasnej podobe separovania dosť urobiť. "Napíklad tým, že by sa do klasických kontajnerov nedávali PET, teda plastové fľaše. Naviac, ľudia ich nestlačia, ale do smetiaku hodia v pôvodnom stave. Je potom logické, že sa smetné nádoby podstatne rýchlejšie zaplnia, takže ich treba častejšie vyprázdňovať. Tým zbytočne stúpajú náklady na odpad." Neraz občania podľa K. Priesterovej zabúdajú i na to, že do kontajnerov nepatrí ani stavebná sutina či rozmernejšie kusy. Tie treba odviezť do zberných dvorov na Jarmočnej alebo na Jesenského ulici. Málokomu sa to však chce urobiť...
Kosit v poslednom čase prevádzkuje mobilný zber papiera. Najprv fungoval len pre Sídlisko Ťahanovce, dnes chodí špeciálne vozidlo podľa harmonogramu aj po ďalších častiach mesta. "V poslednom období sa robí mobilným spôsobom aj zber nebezpečných odpadov. Separovanie všetkého odpadu do vriec v celom meste je hudbou dosť vzdialenej budúcnosti," dodala technická riaditeľka Kositu.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári