Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Finalista SuperTela Košičan Matej Forgáč tvrdí, že radšej vypadol ako prvý a nie predposlený

Pred prvým vážením sa snažili vodou nabrať ľahko zhoditeľé kiláSkôr než sa vôbec nová reality show Slovenskej televízie - SuperTelo - stihla

Pred prvým vážením sa snažili vodou nabrať ľahko zhoditeľé kilá

Skôr než sa vôbec nová reality show Slovenskej televízie - SuperTelo - stihla poriadne rozbehnúť, už ju opustil jediný Košičan, ktorý bol medzi finalistami pokúšajúcimi sa zhodiť čo najviac kíl a získať sľúbený milión korún. 25-ročný Matej Forgáč opustil súťaž ako prvý, schudol vyše osem kíl a rozhodne svoje, aj keď krátke pôsobenie v tejto show neľutuje.

Po jeho návrate z Bratislavy sme sa tento týždeň stretli v reštaurácií jedného z košických hotelov, kde pracuje ako nočný strážnik. "Keď som sa prihlásil do SuperTela, jedným z dôvodov bolo aj to, že som už potreboval zmenu a mal som chuť ujsť zo stereotypu, do ktorého som sa v práci dostal. Samozrejme, že nezanedbateľným dôvodom bola snaha schudnúť a lákala ma aj výhra - milión," prezradil nám Matej.

Skryť Vypnúť reklamu

K tomu, aby schudol, ho začali pomaly ale isto nútiť i zdravotné problémy. Hoci má len 25 rokov, jeho kĺby ho už dnes trápia viac než dosť. "Keď bolo zlé počasie, tak ma kĺby veľmi boleli, dá sa povedať, že už boli unavené z toho, koľko kíl musia nosiť. Navyše mi prekážalo to, že som sa veľmi rýchlo zadýchal a spotil. Napríklad som mal veľký problém, ak som sa potreboval niekam ponáhľať..."

Keď jeho mama videla v televízii upútavku na SuperTelo, povedala o nej synovi. Prebral to s kamarátmi i kolegami v práci a nakoniec sa rozhodol, že zájde na košický kasting. "Nechal som tomu voľný priebeh, nijak som sa na to nepripravoval. Jednoducho som sa zobral a šiel. Najhoršie bolo to dlhé čakanie, lebo na kastingu sme strávili celý deň a niektorí tam podľa mňa prišli úplne zbytočne - bola tam pani o barličke, ktorej muselo byť jasné, že nebude môcť v show cvičiť ako ostatní. A prišli tam aj vyslovene chudí ľudia, nechápem načo tam boli..."

Skryť Vypnúť reklamu

Po zdĺhavom dni plnom pohovorov a čakania postúpil Matej do semifinále. "V Bratislave som bol tri dni - podstúpil som rôzne zdravotné a psychologické testy. Vraj to boli testy, aké podstupujú vrcholoví športovci. Najťažšie bolo keď nás posadili na stacionárne bicykle a podrobili nás záťažovým testom, počas ktorých nám merali pulz a podobne a záťaž stále zvyšovali."

Náročné boli i psychotesty, ktoré trvali celý deň. "Bolo to aj zábavné, pretože nás rozdelili do dvoch skupín a mali sme vymyslieť zábavnú reklamu na SuperTelo. Pri tom sme sa dosť nasmiali. Na druhej strane - nepríjemné bolo, keď nám rozdali nejaké testy, dali nám na ne 10 minúť a každú chvíľu nás upozorňovali, koľko času nám ešte ostáva. Bolo to dosť znervozňujúce."

Skryť Vypnúť reklamu

Po semifinále sa súťažiaci vrátili domov a čakali na telefonát z STV. Ten prišiel už o pár dní a Matej sa dozvedel - cestujúc v autobuse MHD - že postúpil medzi finalistov...

Pobytu na lodi sa potešil

Do Bratislavy odišiel Matej dva týždne pred tým, než sa samotná show začala vysielať. "Najprv sme boli pár dní v jednom hoteli, vtedy sa nakrúcali zvučky, upútavky a podobne. Potom nás presunuli na loď. Zrejme to bolo lepšie ako v nejakom hoteli, lebo štáb potreboval, aby sme boli úplne odrezaní od sveta. Navyše - na lodi sa dalo cvičiť i vonku a na tej druhej bola posilňovňa. To, že nás ubytovali na lodi, ma potešilo. Do vtedy som sa na loď dostal akurát na Domaši či na Šírave a bývať na lodi bola pre mňa zaujímavá skúsenosť."

Súťažiacich rozdelil do dvoch družstiev - červených má na starosti fitneska Zora Ochodnícka, modrých cvičiteľ Roman Volák. "Podelili nás tak, aby bola rovnako rozložená váha členov v družstve. Čo sa týka denného režimu, čakalo nás hlavne cvičenie a popri tom sa aj čosi nakrúcalo. Raz za týždeň bude i naďalej súťaž a v piatok váženie."

Z. Ochodnícka "trápila" svojich zverencov cvičením tri krátdenne, vždy po dve-tri hodiny. "Ona veľmi dobre vedela, čo robiť. Niektoré cviky som však so svojou váhou nebol schopný odcvičiť. Najmä keď sme mali precvičovať triceps, bolo treba dať dozadu ruky, preniesť na ne váhu a zdvíhať sa. To sa ako tak dalo, horšie bolo, keď chcela, aby sme sa spustili nižšie a ostali tak. To bol pre mňa poriadny problém. Zvyčajne som sa po cvičení cítil riadne unavený, no stačilo si dať sprchu a únava ma prešla. Zorka s nami cvičila tak, aby nás úplne nezničila. Vyberala také cviky, aby sme to všetko zniesli - mala to dobre premyslené a záťaž dobre rozložila."

Okrem cvičení si súťažiaci užili aj zábavu, čakalo totiž na nich spoločné zápolenie. "Oba tímy dostali kanoe na kolieskach, kam mali posadiť jedného člena a ostatní ho tlačili. Nám sa však uvoľnila skrutka a koleso sa vykrivilo. Nevedeli sme udržať rovnováhu ani tlačiť zaťažené kanoe ďalej. Za to sme ako družstvo dostali 2,5 kila navyše pri vážení. Nemyslím, že to bolo spravodlivé..."

Sacharidová diéta

Aby súťažiaci schudli čo najviac, nasadila im Zora nie len civčenie, ale aj diétu. Rozhodla sa obmedziť prístup sacharidov. "Mohli sme jesť mäso v akejkoľvek forme - pečené, salámy, šunky. Nie však výpražané, lebo tam už je múka a strúhanka. Nejedli sme žiadne pečivo, žiadne prílohy ako ryža a zemiaky. Aj zelenina bola iba na prídel. Nemal som s tým veľké problémy, lebo som bol zvyknutý na raňajky jedávať vajíčka a tých sme mohli zjesť koľko, sme chceli. Snažil som sa jesť striedmo - zjedol som iba to, čo mi naložili."

Matej tvrdí, že sa netrápil hladom, no najhoršie to bolo pred vážením. "Vo štvrtok sme totiž mali očistný deň, takže sme sa naposledy najedli v stredu na večeru, vo štvrtok sme nejedli iba cvičili a najbližšie jedlo sme mali až po piatkovom vážení. Takže sme bez jedla boli približne 36 hodín. Ako sa vraví - človek si zvykne na všetko - aj na šibenicu - a teda aj na prázdny žalúdok sa dá zvyknutnúť. Keď je človek ako ja, tak vtedy si telo začne brať energiu zo zásob, takže sa to dalo vydržať..."

Po očistnom štvrtku, kedy súťažiaci nejedli, len o dušu cvičili, ich minulý týždeň čakal piatok - vážiaci deň. "Ráno pre nás prišli autami, vzali nás do štúdia STV, prezliekli nás a vážili. Tých, ktorí schudli menej, odprevadili do jednej miestnosti, kde sme sa rozprávali, nakrúcali rozhovory a potom sme ako na voľbách šli za plentu a napísali meno jedného súťažiaceho, ktorý mal byť vylúčený... Potom šiel každý k svojej chladničke a tam som sa dozvedel, že v súťaži končím..."

V prvej chvíli bol Matej veľmi sklamaný a prišlo mu ľúto, že v show skončil. "Ten pocit však rýchlo prešiel a zrátal som si pre a proti. Ľúto mi je hlavne preto, že doma nebudem mať možnosť dodržiavať taký režim a tak efektívne chudnúť ako na lodi. Určite sa budem snažiť pokračovať v zhadzovaní kíl. Chcem aj naďalej dodržiavať sacharidovú diétu, od STV som dostal permamentku do posilňovne, jednu máme aj vo vchode do bloku, takže budem môcť cvičiť čo najviac. Dúfam, že sa mi podarí aspoň pokračovať v chudnutí, keď som už ten milión nezískal... Navyše sa mi zdá, že je lepšie vypadnúť prvý, než predposlený, lebo za tie tri mesiace, ktoré by som v SuperTele ešte mohol stráviť, by som prišiel o výplatu, keďže so zamestnávateľom som sa dohodol na neplatenom voľne a z STV nám nič nepreplácali..."

Schudol 8,2 kila

Matej podstúpil za posledný mesiac tri dôležité váženia - semifinálové váženie počas zdravotných prehliadok, váženie pred začatím chudnutia na lodi a váženie po týždni cvičenia a diétovania. "Schudol som za týždeň 8,2 kilogramov, s čím som bol spokojný. Je možné, že by sa dalo schudnúť viac, ale neviem si predstaviť, že by som mal viac cvičiť... Veď som v posilňovni trávil trikrát denne dve až tri hodiny..."

Po druhom finálovom vážení, v ktorom už šlo o to, kto koľko schudol, sa ukázalo, že mnohým finalistom sa podarilo zhodiť priam až neuveriteľne veľa kilogramov. "Bolo to dané aj tým, že pred prvým vážením sme boli ubytovaní v hoteli, kde boli švédske stoly, a teda každý mohol jesť, čo chcel. Ja sám som jedol tak ako doma, no doprial som si aj zákusky... Pred prvým vážením sa mnohí snažili nabrať kilá, ktoré by boli ľahko zhoditeľné. Dá sa to hlavne vodou, ktorú treba vypiť tesne pred tým, než sa človek postaví na váhu, ale aj jedlom, ktoré sa rýchlo nestihne premeniť na tuk a možno ho rýchlo odbúrať. Keď sme totiž šli na váženie pred samotnou súťažou, tak som si všimol, že mnohí mali aj o osem kíl viac, ako mali počas váženia u lekárov počas semifinále. Preto potom bolo možné schudnúť počas prvého týždňa takto radikálne..."

Súťažiacim v jednotlivých družstvách sa zrátavalo, koľko percentuálne schudli. "Nemyslím si, že je dobré prerátavať to na percentá, lebo ja som napríklad vysoký a mám aj dosť svalovej hmoty, ktorá je ťažšia ako tuk a celkovo sa mi chudne pomalšie ako niekomu, kto je napríklad o hlavu nižší, no váži tak isto ako ja..."

Za ten krátky čas, od kedy poznajú Mateja nie len jeho blízky a kamaráti, ale celé Slovensko, stihol okúsiť aj to, aký vie byť nepríjemný bulvár... Jeden nemenovaný denník totiž jeho odchod zo súťaže okomentoval tak, že mu jeho spoluhráči odkazujú - odíď, smrdíš! "Bolo to veľmi nepríjemné a naštvalo ma to. Celé to takto dopadlo len preto, že jedná hlúpa dievčina z nášho družstva sa do kamery vyjadrila, že nedodržiavam hygienické zásady. Pritom keď sme všetci prišli z tréningu, ona prvá sa utekala najprv najesť. Všetci ostatní - keďže sme mali za sebou niekoľkohodinové cvičenie, navyše sme cvičili v igelite, aby vznikol skleníkový efekt a my sme sa potili ešte viac - sme sa najprv šli osprchovať. Ona si spotená - až z nej tieklo - sadla na čalúnenú stoličku a najedla sa. Až potom sa šla osprchovať. A práve ona mi bude čosi vyčítať. Ja sám som si vedomý, že mám problém so zápachom nôh. Na vojne som dostal ´kanady´ kto vie po kom a moje nohy to poznačilo. Od tej doby sa s tým nedá nič robiť. Sprchoval som sa po každom cvičení, nezriedka i päťkrát denne..."

Drží palce Jankovi

Na SuperTelo Matej napriek vypadnutiu nezanevrel. Bude ho ďalej sledovať ako divák a prsty vraj bude držať Jankovi z modrého tímu. "Myslím, že on si to zaslúži, navyše práve on zhodil počas prvého týždňa najviac - vyše trinásť kíl. Je to vynikajúci človek a povedal, že do súťaže prišiel kvôli peniazom, aby mohol vziať deti na dovolenku k moru..."

Svoje účinkovanie v SuperTele však Matej rozhodne neľutuje. "Prečo by som mal? Dalo mi to nové skúsenosti, zaujímavé zážitky - veď ako inak by som si vyskúšal bývať na lodi? Zistil som, že diéta, ktorú nám dala Zorka, u mňa funguje a ak sa mi účasťou v tejto show podarilo naštartovať svoje chudnutie, tak je to úspech, nie?," dodal na záver.

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 5. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 6. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 7. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 8. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 9. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 10. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 33 824
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 32 822
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 882
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 10 215
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 177
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 599
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 932
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 654
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 606
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 611
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ľubomír Šarník, nový riaditeľ prešovskej nemocnice.

Súdia ho za nezaplatené dane a odvody.

2 h
Finančník Dávid Gedeon si na slobodu musí počkať.

Najvyšší súd predĺžil košickému podnikateľovi väzbu o ďalšie mesiace.

2 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Miroslav Marček na hlavnom pojednávaní v prípade obžaloby za vraždu Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Petra Molnára začiatkom roka 2020.

Miroslav Marček si odpykáva trest 25 rokov za tri vraždy.

4 h

Už stihol vydať zásadné nariadenia.

2 h
Marcel Slávik

Sulík naňho podal trestné oznámenie.

8 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop