Korzár logo Korzár Košice

HISTÓRIA

Košice boli medzi prvými uhorskými mestami a druhé na Slovensku, kde vznikla sporiteľňaMesto dostalo pod stromček sporiteľňu a zruinoval ju

Košice boli medzi prvými uhorskými mestami a druhé na Slovensku, kde vznikla sporiteľňa

Mesto dostalo pod stromček sporiteľňu a zruinoval ju účtovník

Rozvíjajúci sa obchod a prechod z remeselníckej výroby na priemyselné podnikanie si vyžadovali aj v Košiciach finančné prostriedky a s nimi súvisiace bankovníctvo, ktoré by sústreďovalo úspory a príjmy, premieňalo ich na kapitál, sprostredkovalo úvery a prejavovali sa aj v rozvoji priemyslu. Košice boli medzi prvými uhorskými mestami, kde vznikla sporiteľňa pod názvom Košická sporiteľňa, úč. spol. Bolo to vďaka iniciatíve košického obchodníka Fiedlera. Návrh na založenie tejto sporiteľne schválila mestská rada pred Vianocami r. 1843. Začala fungovať od 1. mája 1844. Až do roku 1867 bola jediným peňažným ústavom v Košiciach. Sídlila v dome, ktorý kúpila na rohu Hlavnej a Alžbetinej. Podnikatelia aj obyvatelia Košíc dostali nezvyčajný vianočný dar, od ktorého si veľa sľubovali.

SkryťVypnúť reklamu

Na filiálku čakali 57 rokov

Celé Uhorsko bolo na konci 18. storočia krajinou, ktorá sa vyznačovala veľkým nedostatkom peňažného kapitálu, málo rozvinutou spoločenskou deľbou práce aj zaostávaním vnútorného obchodu. Cechová remeselná výroba prežívala veľkú krízu aj začiatkom 19. storočia a nebola schopná plniť požiadavky trhu. Veľkou prekážkou pri prechode ku kapitalistickej veľkovýrobe tovarov v Uhorsku a na Slovensku bol nedostatok finančného kapitálu, ktorý bol v priemysle oveľa citeľnejší než v poľnohospodárstve. Práve tento nedostatok bol nielen dôsledkom vnútorných príčin, zaostalosti celého národného hospodárstva a nedostatočného vývinu tovarov - peňažných vzťahov, ale najmä dôsledkom určitej hospodárskej a politickej nesamostatnosti Uhorska a jeho závislosti od Rakúska. Na začiatku 19. storočia nemá Uhorsko ešte vybudovanú modernú úverovú sústavu, nemá samostatnú uhorskú banku, v niektorých mestách sú filiálky viedenských bánk. Peniaze sa požičiavali na úžerové úroky.

SkryťVypnúť reklamu

O zriadenie filiálky rakúskej banky požiadalo Grémium košických obchodníkov v 20. rokoch 19. storočia. Videli v tom možnosť získať možnosť, ako by sa mohli uľahčiť peňažné transakcie. Východné Slovensko a Košice boli veľmi ďaleko od Viedne a máloktorému podnikateľovi odtiaľto sa podarilo získať úver vo viedenskej banke. Považovali to takmer za nemožné. Týkalo sa to aj eskortovania zmeniek podpísaných uhorským obchodníkom. Popri jeho podpise museli na zmenke byť ešte ďalšie podpisy a to troch ručiteľov, obyvateľov Viedne. Banky ich vyžadovali aj napriek tomu, ž zmenkový zákon z roku 1840 záväzne určil, že zmenka je spoľahlivým úverovým prostriedkom. Tieto podpisy vyžadovali aj od veľmi bohatých košických obchodníkov a dodávateľov tovaru a surovín rakúskemu priemyslu. Trvalo neuveriteľných 57 rokov, kým rakúska národná banka priaznivo vybavila žiadosť Grémia košických obchodníkov a zriadila v meste svoju filiálku v roku 1879.

SkryťVypnúť reklamu

Zakladatelia a účastinári

Ako sme uviedli, iniciátorom založenia sporiteľne bol podnikateľ a obchodník Karol Fiedler. Bol mimoriadne ambiciózny a z obchodného praktikanta v obchode u Hensselmanna, po smrti ktorého sa stal spoločníkom jeho železiarstva. Obchodoval s tokajským vínom, založil cukrovar v Košiciach, továreň na klince v Čermeli a mašu v Myslave, mal veľa obchodných aktivít a ležal mu na srdci rozvoj mesta aj ako členovi jeho zastupiteľstva. Fiedler spolu s obchodníkom a podnikateľom Teofilom Laszgallnerom, tajomníkom Grémia košických obchodníkov a členom Mestského zastupiteľstva Jánom Lehrnerom vypracoval návrh na založenie sporiteľne a jej činnosť. Zakladajúce valné zhromaždenie po odbornej expertíze mestských radcov a mestského prokurátora Ľudovíta Dobaya rozhodlo o založení ako účastinnej spoločnosti a určilo ako účastinný kapitál 30 tisíc zlatých. Ako sa uvádza v bibliografii Hospodársky život v Košiciach, kapitál rozdelili na tristo účastín, každá po sto zlatých. Mestská rada mala požiadavku, ktorú akceptovalo valné zhromaždenie: jeden účastinár mohol mať najviac desať účastín. Upísaných bolo 102 účastinárov a tí mali splatiť polovicu hodnoty účastín. Svedčí o tom dnes historicky cenný dokument, reprodukovaný v tejto bibliografii - zoznam účastinárov. Druhým dokumentom je titulný list stanov vydaných tlačou v maďarčine a nemčine v r. 1849. Dvojjazyčne boli vytlačené aj vkladné knižky. Za predsedu zvolili veľkostatkára a magnáta grófa Jána Barkóczyho, za riaditeľa mestského radcu a sudcu štatariálneho súdu (od r. 1850 mešťanostu Košíc) Jána Kloczka a za jeho zástupcu Karola Fiedlera.

Z publikácie a vtedajšej tlače sa dozvedáme, že sporiteľňa úročila vklady 4 percentami, požičiavala na 6-percentný úrok a ako najnižší vklad určila strieborný dvadsiatnik (pre informáciu: tri takéto dvadsiatniky boli v prepočte za 1 zlatý). Určený bol aj maximálny výber vkladov. Ihneď sa mohol vybrať do 50 zlatých, od 50 do 100 zlatých na polmesačnú a napr. 1001 - 2000 zlatých na trojmesačnú výpovednú lehotu.

Úspechy a škandál

Sporiteľňa poskytovala svoj kapitál ako pôžičky na nehnuteľnosti, na štátne papiere, zálohy na cennosti a eskontovanie zmeniek. Pôsobila zo začiatku v Barkóczyho dome na Hlavnej ulici, ktorý poskytol v ňom miestnosti, kým nebude mať ústav vlastné. Čoskoro sa ukázali malé pre taký počet záujemcov, ktorý sa premietol do jej prosperity. Nestačil už jeden úradník, prijali k nemu pomocného účtovníka. Vtedy ešte nik netušil, že benevolencia v kontrole účtov a nedostatočná odbornosť vo finančníctve môžu spôsobiť situáciu, smerujúcu ku krachu. Predseda Barkóczy bol často mimo Košíc, jeden čas žil vo Viedni, riaditeľ Kloczko a jeho zástupca Fiedler boli časovo viazaní na inú činnosť, hoci mali prehľad o fungovaní sporiteľne. To však nestačilo, aby mohli zamedziť podvodom hlavného účtovníka, ktorý mal vo všetkom voľnú ruku, aj čas a priestor na falšovanie dokladov. Neoprávnene vyplácal za úplatu vysoké dividenty. Desať mesiacov od začiatku roku 1871 nepredložil uzávierku za predchádzajúci rok. Škandál v sporiteľni prepukol jeho zmiznutím a všetci sa čudovali, že nič nezbadali.

Táto sporiteľňa bola do roku 1867 jedinou peňažnou inštitúciou v Košiciach. Od tohto roku prestali byť Košice závislé od viedenských bánk, pretože v Budapešti vznikali "megabanky". Predsavzali si, že pohnú dopredu proces spriemyselňovania v Uhorsku. Po roku 1867 bolo v Košiciach niekoľko pokusov o založenie peňažných ústavov, ale neúspešných. Košické banky sústreďovali východoslovenský a miestny kapitál čo nestačilo na podporu rozvoja priemyselného podnikania v Košiciach. Ako sme už písali v článku o vzniku potravinárskeho priemyslu a v jeho rámci mlynov ako účastinných spoločností (parný mlyn a pekáreň, Čaňanský mlyn), ani v jednej z nich sa bankový kapitál nepremenil na priemyselný. To bolo možné v budapeštianskych bankách a aj v košickej filiálke.

Uhorská všeobecná úverová

Prvú filiálku budapeštianskej banky v Košiciach založila Uhorská všeobecná úverová banka v roku 1869. Cez ňu sa košický peňažný trh dostal prostredníctvom francúzskeho kapitálu vo Viedni do oblasti zahraničného kapitálu. Ten prenikal do košických bánk prostredníctvom Budapešti a Viedne aj dobre skrytou spoluprácou samotných peňažných ústavov v Košiciach a do priemyselných podnikov v meste prostredníctvom maďarských veľkopriemyselníkov.

Prvá záložňa

Košická sporiteľňa prekonávala krízu a po valnom zhromaždení účastinárov v roku 1874 sa stal riaditeľom jej pokladník Stadler. On, aj predseda správnej rady Kéller a revíznej komisie Aranyossy mali za úlohu ozdravenie hospodárenia. V roku 1900 sa základný kapitál sporiteľne zvýšil na 960 tisíc zlatých (z 240 tisíc) vydaním nových účastín a ústav začal prosperovať.

Ešte v roku 1866 podnikatelia Viliam Maléter a Jozef Mall získali predbežné povolenie na založenie Prvej hornouhorskej záložne v Košiciach, úč. spol. Mala slúžiť aj všetkým občanom, ktorí si potrebovali požičať peniaze, poskytovať pôžičky na zálohy rôzneho druhu a na nízky úrok. Roľníci by mohli založiť plodiny, remeselníci svoje výrobky, na ktoré by mohla záložňa sprostredkovať aj predaj. Záložňa začala svoju činnosť od konca októbra 1867 a vzápätí začala zriaďovať úverové spolky. Mali združovať malých podnikateľov, ktorí nemali možnosť získať úver a v hotovosti. V spolku si určili sumu, ktorú boli schopní pre jedného z nich zabezpečiť zložením kaucie do záložne ako záruky pre prípad nevymáhateľnosti pôžičky zo záložne.

Po období krízy v r. 1873 - 1877 správna rada navrhla nový názov - Košická úverová banka na základe zmeny zamerania podľa nových stanov na zmenkový a burzový obchod a činnosť s vkladnými knižkami.

Oslavám tretieho výročia vzniku ČSR predchádzala návšteva prezidenta Masaryka

Prípravy narušila poplašná správa o atentáte na Beneša

28. októbra bude 88. výročie vzniku prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov - ČSR. Vrátime sa do roku 1921 na východné Slovensko, najmä do Košíc, aká bola atmosféra pred a počas tretieho výročia vzniku mladého štátu.

Košicania privítali prezidenta

Oslavám 28. októbra predchádzala v septembri v Košiciach návšteva prezidenta Masaryka, ktorú mali Košičania aj všetci, ktorí ho prišli 21. septembra privítať v živej pamäti a dlho na ňu spomínali ako na "veľkú parádu". Prezident pricestoval vlakom z Martina (predtým bol v Bystričke) so zastávkou v Mikuláši. Na nástupišti Košickej železničnej stanice prešiel špalierom legionárov a vojakov, vo vestibule zase železničných zriadencov. V parku pred stanicou ho vítali Sokoli v rovnošatách, sto krojovaných dievčat, vojenská hudba, generáli a honorácia žúp a Košíc. Pricestoval s dcérou Dr. Alicou Masarykovou, ktorá bola známa ako obdivovateľka Slovenska, aj s vtedajším ministerským predsedom Dr. Eduardom Benešom s manželkou. Na počesť tejto návštevy vytvoril košický maliar Eugen Krón osobitný grafický list a odovzdal ho prezidentovi. Československý červený kríž ho mal potom predávať v októbri a peniaze sa mali použiť ako pomoc pre chudobné deti v Košiciach.

Všetci sa pripravovali

Na októbrovú slávnosť sa všetci dôstojne pripravovali. Osvetový krúžok Československej obce legionárskej na 2. októbra legionársku zábavu s dôstojníckym divadelným predstavením v prospech Rusov na zmiernenie hladu. Slovenské národné divadlo začalo po dvojmesačnej príprave turné po Slovensku s jednomesačnou sezónou v Prešove. Začala sa 1. októbra predstavením Palárikovho Inkognita s Jankom Borodáčom, Oľgou Orságovou a Andrejom Bagarom. V repertoári mali sedem titulov, od slovenských a českých autorov a Gogoľovu Ženbu. Múzeum v Košiciach pripravilo na október výstavu starých portrétov a miniatúr z celého Slovenska, zapožičaných aj od súkromných majiteľov. Divadelné predstavenie pripravila k oslavám košická Jednota divadelných ochotníkov Kollár. Prešovčania si pripomenuli v mestskom divadle nedožitú storočnicu Karla Havlíčka Borovského a košickí maliari zorganizovali výstavu svojich diel a reprodukcií diel českých maliarov. Vojenská posádka s legionármi zorganizovala spomienkovú slávnosť na deň dejín "Československého zahraničného vojska" a revolučného hnutia proti rakúsko-uhorskej monarchii. Prípravy na 28. október narušila správa zo 6. októbra o atentáte na ministerského predsedu Dr. Eduarda Beneša, ktorému podľahol. Bola to, našťastie poplašná správa a nezakladala sa na pravde. Šírila sa až na Podkarpatskú Rus.

Opatrenia na ochranu verejného poriadku

Sústreďme sa na posledný októbrový týždeň. Vtedy polícia dôslednejšie kontrolovala dodržiavanie policajnej hodiny v reštauráciách, kaviarňach a hostincoch. Od 27. októbra do konca mesiaca platil všade na území republiky zákaz predaja alkoholických nápojov, piva a vína. Ústredné riaditeľstvo Československej tabakovej réžie oznámilo, že od 26. októbra pozastavuje na krátke obdobie predaj cigariet Zora a Športka pre civilné obyvateľstvo a ich zásoby dajú k dispozícii vojsku.

Týždeň pred celoštátnymi oslavami bolo obmedzené aj odosielanie súkromných telegramov a boli predpísané jazyky, v ktorých ich mohla pošta prijať a odoslať: slovenčina, čeština, nemčina, ruština, poľština, srbochorvátčina, francúzština, taliančina a rumunčina. Odosielateľ telegramu musel uviesť svoju adresu a tú aj hodnoverne preukázať. Všetky telegramy podrobili dôkladnej cenzúre. Toto opatrenie malo vylúčiť akúkoľvek možnosť kontaktu v prospech snáh obnoviť monarchiu. Všetky súkromné telegrafické stanice boli prechodne zatvorené.

Protihabsburská demonštrácia

Od 26. októbra prebiehali manifestácie na podporu republiky. V Košiciach bola protihabsburská demonštrácia na Hlavnej ulici. Zánik monarchie sprevádzali aj také emotívne reakcie, ako ničenie jej symbolov a pamätníkov. Jedným zo symbolov monarchie bola kráľovská koruna na budove lekárne "U uhorskej koruny" na rohu Hlavnej a Mlynskej ulice v Košiciach, pevne zamurovaná do múru. Už bola prikrytá vrecovinou, aby ľudí zbytočne nedráždila a bola pripravená na demontáž podľa Zákona na ochranu republiky. Lekáreň bola na prízemí Hegedüsovho činžového domu, ktorý bol prvým trojpodlažným domom v Košiciach. Lekáreň patrila Leopoldovi Molnárovi, ktorý sa stal aj majiteľom domu. Niektorí z demonštrujúcich sa pokúšali korunu z múru odstrániť, ale bola privysoko. Na druhý deň prišli odborníci s robotníkmi, ktorí korunu z múru vysekali a na dlažbe rozbili. Podobný osud mali aj niektoré pamätníky, pripomínajúce monarchiu.

Stranu pripravila Soňa Makarová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 23 186
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 768
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 357
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 305
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 894
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 633
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 195
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 652
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 446
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 284
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 375
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 313
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 195
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 652
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 446
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 284
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 375
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 313
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu