búrlivej niekoľkohodinovej diskusii schválili zmenu regulačného plánu ako nevyhnutný krok pre začatie príprav výstavby - posunuli hranicu možnej zástavby do polovice vydláždeného námestia vrátane zadnej časti parkoviska, Bottovej ulice i fontány so zeleňou a zaviazali investora, aby v prvej etape výstavby zrealizoval bezkolízne a optimálne riešenie dopravy v dotknutej lokalite, pričom výška zástavby nesmie presahovať 16 nadzemných podlaží.
V napätej atmosfére, keď hrozilo, že zmena regulačného plánu neprejde, ustúpil klub KDH od razantnej požiadavky nadiktovať investorovi uznesením, aby dopravu riešil na vlastné náklady mimoúrovňovo - zapustením do zeme a súhlasil s názorom ostatných politických klubov, aby investor vyriešil dopravu optimálne a bezkolízne.
"Nebolo to jednoduché rozhodnutie, sám som nebol na začiatku presvedčený o vhodnosti Auparku na námestí. Po preverení situácie, konzultáciách s odborníkmi, zhliadnutí podobných projektov už zrealizovaných v zahraničí a príchode renomovaných investorov, ktorí majú vážny záujem projekt zrealizovať, som presvedčený, že nájdeme také riešenie vzhľadu i dopravy, aby Aupark bola jedna z pekných dominánt mesta, ktoré obyvatelia privítajú a stane sa prirodzenou súčasťou centra," komentoval rozhodnutie poslancov primátor František Knapík.
Primátor uznáva, že organizátori petičnej akcie, ktorí dovčera vyzbierali vyše 450 podpisov, môžu mať na vec iný názor, ale dôležitý je podľa neho aj rozvoj mesta a dvojmiliardová investícia, ktorá pomôže naštartovať prílev investorov do Košíc.
Na margo výzvy poslanca Michala Kravčíka, oponenta výstavby, ktorý apeloval na poslancov, aby také závažné rozhodnutie nechali na ďalšie zastupiteľstvo, ktoré vzíde z decembrových komunálnych volieb, primátor reagoval:
"Ja si naopak myslím, že ak toto zastupiteľstvo začalo s riešením námestia v máji 2004, má zodpovedne a s gurážou pokračovať v tom, čo sme naštartovali predajom pozemkov. V ďalšom procese pri územnom a stavebnom konaní si musí mesto projekt ustrážiť, aby s výsledkom bolo spokojné."
Poslanec František Zika (SF) pred rozhodnutím poslancov varoval, že ak k zmene regulačného plánu nedôjde, Košice o sebe vyšlú signál aj pre ďalších investorov ako o neserióznom partnerovi, ktorý najprv predá pozemky a potom nedovolí stavať.
Aj poslanec Boris Farkašovský (Smer) vyzýval poslancov, aby si uvedomili, že pozemky sa predali, peniaze už mesto "prejedlo" a jediné správne rozhodnutie je teraz urobiť dôležitý krok, bez ktorého výstavba nemôže začať.
"Námestie osloboditeľov nikdy pešou ani oddychovou zónou nebolo, zľava-sprava tam jazdia autobusy, alektričky, autá," zdôraznil v diskusii a jeho kolega Ján Frajt doplnil, že "na námestie v takom stave, v akom je, nemôžeme byť hrdí a je svátou pravdou, že s nim treba niečo urobiť".
Po nekonečnej diskusii, ktorá sa vedie vyše dvoch rokov, sa napokon hlasovalo. Zelenú výstavbe Auparku dalo včera 57 poslancov, proti boli 5, hlasovania sa zdržalo 11.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári