Súd totiž predbežným opatrením zakázal nákup uhlia od dvoch víťazných firiem na podnet ďalšej firmy, ktorú zo súťaže vyradila výberová komisia. Vedenie Teplárne rieši teraz problém, odkiaľ získať uhlie, pretože zásoby má len do polovice decembra.
V júni vyhlásilo TEKO súťaž na dodávku 120-tisíc ton uhlia na túto vykurovaciu sezónu. Jedna z piatich prihlásených spoločností pritom podľa výberovej komisie (tvorilo ju 11 členov vtedajšieho Predstavenstva, Dozornej rady a odborníkov z TEKO) nespĺňala podmienky a preto ju vyradili zo súťaže. Podľa našich informácií išlo o spoločnosť Kimex, ktorá hneď na to podala podnet na Okresný súd Košice I. Sudca potom vydal predbežné opatrenie, ktorým zakázal plnenie zmlúv vzniknutých z tejto verejno-obchodnej súťaže. Tým vlastne zakázal TEKO nakupovať uhlie od spoločností Slovenergo a SPlus trade, ktoré v nej uspeli. Tie už medzitým podpísali s TEKO zmluvu o dodávkach uhlia, avšak tá sa predbežným opatrením súdu nemôže realizovať. Zároveň staré Predstavenstvo spoločnosti dostalo od prezidenta FNM P. Šimka list, v ktorom im zakázal nákup akéhokoľvek uhlia do konania Valného zhromaždenia.
Nové vedenie TEKO, ktoré na svoje stoličky zasadlo 16. októbra, je momentálne taktiež v patovej situácii.
"Rokovali sme so zástupcami Kimexu, ako aj s firmami, ktoré boli úspešné vo výberovom konaní. Kimex navrhol aj riešenie, avšak to víťazné spoločnosti neakceptovali. Teraz nám v zmysle predbežného opatrenia hrozia škody od oboch strán. Máme tu dve spoločnosti s právoplatnými zmluvami na dodávku uhlia, ale ich nemôžu plniť. Zároveň je tu ďalšia spoločnosť, ktorá hovorí, že nepripustením do súťaže jej vznikla škoda," povedal nám šéf Predstavenstva TEKO Ladislav Lazár.
Podľa našich zdrojov výberová komisia nepripustila Kimex do súťaže údajne preto, lebo TEKO na základe predchádzajúcich dodávok nebolo spokojné s kvalitou dodávaného uhlia.
"Či to bola pravda, je záležitosťou súdov. Je to zodpovednosť členov výberovej komisie, ktorí posudzovali vyhodnotenie verejno-obchodnej súťaže. Nechcem to dramatizovať, ale situácia je dosť vážna," tvrdí L. Lazár.
"Nebudem sa vyjadrovať," povedal expredseda Predstavenstva Ján Ferenci na margo vyjadrení jeho nástupcu.
Len o niečo zdieľnejší bol expodpredseda Predstavenstva František Buchala. "Myslím si, že som konal v danom čase ako člen komisie správne. Ak to dospeje až do tohto stavu, nechám rozhodnutie na naše súdy."
Ak by sa nepodarilo vyriešiť problém do začiatku zimnej vykurovacej sezóny, TEKO by namiesto súčasného systému spaľovania uhlia a plynu zhruba 1:1 muselo vyrábať teplo iba z drahšieho plynu. To by spôsobilo okamžité zvýšenie ceny.
"Keby sme išli výlučne na plyn, museli by sme zvýšiť naše predajné ceny zhruba o 25-30 percent. Robíme však všetko preto, aby sa to vyriešilo," tvrdí Lazar.
O tom, s akým riešením príde TEKO, sa rozhodne na pondelkovom zasadnutí Predstavenstva.
"Mohli by sme nájsť si nejakú inú spoločnosť, ktorá by nám vedela dodať uhlie, lenže to by bolo tiež obtiažne. Trh je relatívne uzavretý, za posledných 5 rokov dodávalo do Teplárne uhlie len päť firiem. Nie je problém uzatvoriť zmluvu hoci aj dnes, len je problém, kedy a aké uhlie by k nám prišlo. Okrem toho 120-tisíc ton uhlia nie je možné priviezť hneď. Navyše TEKO nemá inštalované odsírovacie zariadenie, a tak v dodávkach čierneho energetického uhlia pre nás môže byť maximálne 0,5 percenta síry, čiže môže to byť iba vybrané ruské uhlie," uviedli pre náš denník ďalší členovia Predstavenstva Daniel Takáč a Drahomír Kajanovič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári