o to oni sami, keďže si osvojili návrh Úradu KSK a zvýšili si svoje mesačné odmeny z 10-tisíc na 11-tisíc Sk. Ešte o tisícku viac budú brať trinásti poslanci - šéfovia komisií. Po novom budú odmeňovaní aj neposlanci, ktorým sa ich mesačná odmena upraví z 1000 na 3500 Sk zatiaľ bez ohľadu na to, či sú aj fyzicky prítomní na rokovaniach... Ich počet je v podstate rovnaký ako v prípade zastupiteľstiev, teda rokujú 6 - 7-krát ročne.
Za takýto návrh Úradu KSK, ktorý pôvodne nefiguroval v programe zastupiteľstva a ešte uplynulý štvrtok sa o ňom nehovorilo ani na tlačovke, hlasovalo 41 z 52 prítomných poslancov zastupiteľstva KSK z radov SMK, Smeru a väčšina nezávislých. Naopak, proti hlasovali traja poslanci KDH (M. Bereš, M. Boritáš a R. Bauer), pričom osem ďalších poslancov z KDH, SDKÚ-DS a nazávislá A. Takáčová sa zdržali hlasovania.
Podľa riaditeľky Úradu KSK Rozálie Múdrej je zvýšenie odmien v zmysle zákona, keďže vláda nedávno zvýšila minimálnu mzdu, od ktorej sa zas odvíja maximálna výška poslaneckých odmien. Tá sa môže, ale nemusí valorizovať, pričom Úrad KSK sa na radosť poslancov rozhodol pre prvú možnosť.
"Niekto ten návrh musí predložiť. Nie je to dodatočné, lebo to bolo predpripravené. Chceli sme, aby to najprv prerokovali predsedovia klubov a komisií, preto to až teraz dávame na stôl. Po týchto rokovaniach sme ešte dostali úlohu prehodnotiť zásady pre neposlancov, aby odmeny dostávali len za účasť na rokovaniach komisie. Je to v súlade so zásadami, predpismi," tvrdí R. Múdra.
Do konca roka sa na nové odmeňovanie poslancom poskladajú daňoví poplatníci z kraja sumou o 605-tisíc korún vyššou, na budúci rok by to malo zaťažiť výdavkovú stránku rozpočtu o 3,63 milióna Sk. Pravda, ak si ich opäť nezvýšia. Podľa R. Múdrej je kraj schopný túto sumu pokryť.
"Neviem, ako je to v iných krajoch, ale tých 11-tisíc je taký priemer, takže KSK nie je nijakým extrémom v odmeňovaní. Naše odmeny nie sú až také podstatné, omnoho dôležitejšie je, že sa zmenilo odmeňovanie neposlancov - členov komisií. Nám sa zdalo, že dostávajú nízku odmenu, teraz by to už mohlo byť lepšie, lebo budú mať vyššiu motiváciu. Na druhej strane chceme na ďalšom zastupiteľstve zmeniť spôsoby ich odmeňovania tak, že by tie peniaze dostali iba vtedy, ak sa zúčastnia rokovaní komisie," obhajoval toto rozhodnutie šéf klubu SMK-Smer-nezávislí Štefan Zachariáš.
Šéfka komisie kultúry Ľubica Blaškovičová (nez.) uviedla, že za zvýšenie poslaneckých odmien hlasovala preto, že "ak sa valorizuje v iných povolaniach, prečo by to nemalo byť aj u nás? Ja by som bola za to, aby sa valorizovalo vo všetkých sférach. Keď si to prepočítame na eurá, väčšina ľudí by musela zaplakať..."
Naopak, poslanec Marián Hojstrič (SDKÚ-DS) sa podľa vlastných slov zdržal hlasovania z praktických dôvodov.
"Bolo to nielen preto, že som pravicový politik, ale taktiež sa mi nepáčilo zvyšovanie odmien pre neposlancov. Tak najprv plošne zvýšime ich odmeny a potom tým, čo nechodia, klepneme po prstoch, ale až po najbližšom zastupiteľstve. To je čo za logika?"
Poslancovi KDH Milanovi Berešovi sa zdalo byť absurdné, že zastupiteľstvo tesne predtým zvýšilo sadzby dane z motorových vozidiel o sedem percent a potom si tí istí poslanci zvýšili vlastné odmeny.
"Tie odmeny nielenže nemali byť schválené, ale čudujem sa, že boli vôbec navrhnuté. Ak najprv zvýšime dane občanom-podnikateľom a potom si časť z tých peňazí prerozdelíme na vlastné odmeny, je to aspoň podľa mňa amorálne..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári