spolupráci s Českým spolkom v Košiciach. Je pripravená z knižných a časopiseckých fondov knižnice a ide o prierez svetových výstav od minulosti až po súčasnosť.
Svetové výstavy prešli výraznými zmenami. Tie prvé mali jednak propagačný, predovšetkým však informačný a vzdelávací význam. Svet nepoznal televíziu, rozhlas, noviny boli v počiatkoch, potreboval si však vymieňať poznatky o technike, tovaroch, ale aj o umení. Jednou z možností, ako túto výmenu uskutočniť, boli práve svetové výstavy.
Prvá sa uskutočnila v Londýne v roku 1851. Ľudia sa mohli dozvedieť o Singerovom šijacom stroji, prvom modeli revolveru Colt, plynových sporákoch a mnohých iných produktoch a nápadoch českých i slovenských tvorcov.
nasledovali výstavy vo Viedni, Paríži, Chicagu či Bruseli. Sevillskou výstavou sa skončila spoločná účasť Čechov a Slovákov na týchto podujatiach.
Z mnohých dokumentov, reportáží a pohľadov do zákulisia prípravy expozícií vyplýva, že úspech na svetovej výstave odráža úspešnosť života v celej krajine. Platilo to v minulosti a platí to aj dnes.
Autor: pan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári