personálne zmeny. Úrad totiž opustili traja zamestnanci, pôsobiaci na oddelení metodických a riadiacich činností. Prednosta J. Vook vysvetľuje, že odišli z vlastného presvedčenia.
"Keď sa pýtate, či dostali výpovede, tak nie. V posledných dňoch nám traja zamestnanci odišli a k tomu je potrebné prirátať aj bývalú prednostku. Tej sme síce ponúkli miesto zodpovedajúce jej kvalitám, neprijala ho však a rozhodla sa, že odíde," hovorí J. Vook.
Zamestnanci teda odišli z vlastného podnetu?
"Áno! Možno ich k tomu nasmerovala aj vyhliadka budúcich personálnych zmien a prepúšťania, ktorá sa dá odčítať z vyjadrení vládnych predstaviteľov. Pre päťdesiat škôl tak iba dvaja metodici. Musíme posilniť práve túto sféru," vysvetľuje J. Vook, pričom dôraz kladie na to, že na úrade nebude celkovo pracovať viac zamestnancov ako doteraz.
"Predpokladáme skôr zoštíhlenie úradu. Máme zákaz prijímania nových ľudí zvonku, teda len prerozdelíme agendu, čím sledujeme finančný efekt. Existujú indície, že od januára dôjde k radikálnemu zoštíhleniu KŠÚ a veľa bude záležať od toho, akú organizačnú štruktúru ministerstvo školstva pre školské úrady vypracuje."
Financovanie školstva v kraji prechádza cez KŠÚ pre všetkých zriaďovateľov. Ozývajú sa hlasy a tvrdil to krátko po nástupe do finkcie aj premiér Robert Fico, že takýto medzistupeň je zbytočný. To si nový prednosta nemyslí. Argumentuje, že v prípade zániku školských úradov by došlo k zneprehľadneniu financovania.
"Peniaze z ministerstva prerozdeľujeme pre štátne i neštátne školy. Ak by sa financovanie školstva dialo cez krajskú samosprávu či konkrétne obce, stratila by sa kontrolná funkcia štátu. Samospráva by kontrolovala sama seba, a to nie je vhodné. Zriaďovateľov je totiž veľmi veľa a financovanie každej obce priamo z ministerstva školstva bez stredného článku štátnej správy by bolo zložité. Ministerstvo sa k tomu podľa mňa neuchýli. Zánik KŠÚ už dnes po odborných argumentoch je v inej podobe ako po voľbách, keď neboli k dispozícii analýzy."
Košický samosprávny kraj ako najväčší zriaďovateľ stredných škôl v kraji, však žiada, aby tok peňazí pre jeho školy prichádzal priamo z ministerstva.
"Samozrejme, je možné, že sa rozhodne, aby peniaze pre stredné školy prichádzali priamo z ministerstva a nie cez KŠÚ. Je tu však problém financovania iných zriaďovateľov základných, súkromných a cirkevných škôl. Dávať štátne peniaze na neštátne školy prostredníctvom samosprávy vhodné nie je," uviedol prednosta KŠÚ, pričom dodal, že ak by peniaze prichádzali priamo zriaďovateľom, nastal by problém. Už teraz sa totiž v nejednej obci pokúšajú použiť financie viazané na školy v rámci iného účelu. Ak by došlo k zmene, tok peňazí by podľa neho nikto neodsledoval a mohlo by to mať za následok rušenie škôl.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári