Na základe fiktívnych nadmerných odpočtov dane z pridanej hodnoty (DPH) mali od Daňového úradu Košice IV vylákať 10 miliónov korún.
Iniciátorom tejto trestnej činnosti bol podľa obžaloby prokurátora Miroslav S. Ten sa v roku 1997 postupne skontaktoval s Imrichom K. a Jozefom M. a oboznámil ich s priebehom uvedenej formy podnikania. Zabezpečil im trvalý pobyt u Daniela Z. v Košiciach na Opatovskej ceste. Išlo v podstate len o adresu, pretože tam nikdy nebývali. Toto trvalé bydlisko potrebovali len kvôli získaniu živnostenského listu. Následne sa zaregistrovali na Daňovom úrade Košice IV ako platcovia mesačnej DPH. Na príkaz Miroslava S. v júni 1998 sa Imrich K. skontaktoval s Ladislavom P. Vybavil mu trvalý pobyt, opäť u Daniela Z., a onedlho sa aj z neho stal podnikateľ a platca mesačnej DPH.
Tak to tvrdí žalobca.
Obžalovaní nepodnikali, resp. neprijali a neuskutočnili žiadne zdaniteľné plnenia. Napriek tomu v zdaňovacom období od augusta 1997 do januára 1999 si na základe podaných daňových priznaní uplatnili nároky na vrátenie nadmerných odpočtov DPH. Boli v nich uvedené fiktívne údaje, ktoré vyplnil písacím strojom Miroslav S., alebo na jeho pokyn ich vlastnoručne vyplnili spoluobžalovaní. Daňový úrad Košice IV poukázal peniaze z titulu nadmerných odpočtov DPH na účty obžalovaných, ktorí ich vybrali a údajne odovzdali Miroslavovi S. Ten im mal za to vyplácať odmeny 10 30 tisíc korún.
Imrich K. a Miroslav S. mali uvedeným spôsobom v dvanástich prípadoch vylákať od daňového úradu 6 697 252 korún. Na základe šiestich uplatnených nadmerných odpočtov DPH, Ladislav P. s Miroslavom S. a Imrichom P. mali neoprávnene získať 1 966 432 korún. Jozef M. si uplatnil vrátenia nadmerných odpočtov DPH päťkrát. V troch prípadoch uspel a spolu s Miroslavom S. sa mali nezákonne obohatiť o 1 161 730 korún. Vylákať ďalších 542 600 korún, sa im už nepodarilo.
Obžalovaný Miroslav S. na pojednávaní využil právo nevypovedať, před vyšetrovateľom však žalovanú trestnú činnosť poprel. Uviedol, že so spoluobžalovanými nepodnikal a nič pre nich nevybavoval.
"O tom, že si uplatnili nároky na vrátenie nadmerných odpočtov DPH, nič neviem. Ja som od nich žiadne peniaze nedostal, ani som im za to nevyplatil odmenu. Nikdy som s nimi nebol v Košiciach. Daniela Z. síce poznám, ale že boli u neho príhlasení na trvalý pobyt, som nevedel," uviedol pred vyšetrovateľom Miroslav S.
Na rozdiel od neho, Imrich K. sa v prípravnom konaní k trestnej činnosti priznal a usvedčoval z nej aj spoluobvinených. Tvrdil, že Miroslav S. mu ponúkol spoločné podnikanie, vybavil trvalý pobyt v Košiciach a živnostenský list, na základe ktorého sa prihlásil na daňovom úrade za platcu DPH.
Obžalovaný uviedol, že jeho práca spočívala vo vyplňovaní daňových priznaní na základe predlohy od Miroslava S., resp. mu ich niekedy priniesol vypísané strojom. Zobral ho aj na daňový úrad a aby boli v kontakte, kúpil mu mobil.
Sám si zriadil účet, na ktorý mu prichádzali peniaze z daňového úradu. Vždy ich odovzdal Miroslavovi S. a ten mu vyplatil odmenu, spolu to bolo 250-tisíc korún. Obžalovaný uviedol, že v priebehu jeho "podnikania", daňový úrad vykonal dve kontroly zamerané na oprávnenosť uplatnených nadmerných odpočtov DPH. Potrebné daňové doklady mu na jeho žiadosť doniesol Miroslav S. Keď svojmu chlebodarcovi povedal, že končí, ten mu prikázal, aby za seba našiel náhradu. Oslovil Ladislava P., ktorému vybavil všetko potrebné k podnikaniu a "zaučil" ho do práce. Chodil s ním vyberať peniaze z jeho účtu, nechal mu 10 15 000 a sám si zobral päťtisíc korún. Zvyšok odovzdal Miroslavovi S.
Na pojednávaní však Imrich K. zmenil výpoveď. Zdôraznil, že Miroslav S. nemá s jeho trestnou činnosťou nič spoločné. Tvrdil, že všetko, čo vypovedal pred vyšetrovateľom je pravda, ale že na podvodné podnikanie a následné konanie ho nahovoril Koloman H. Podľa žalobcu ide o človeka, ktorý je asi 8 rokov nezvestný.
"Jemu som odovzával peniaze, nehovoril som o ňom, lebo som sa ho bál," uviedol Imrich K.
Tretím obžalovaným, ktorý predstúpil pred senát, bol Ladislav P., ktorý vyhlásil:
"Necítim sa vinný. Niekedy v júni 1998 ma Imrich K. oslovil, či si nechcem privyrobiť. Povedal, že ide o bezpečnú činnosť, ktorú robí už vyše roka… Bol som presvedčený, že je všetko v poriadku, veď sme mali aj daňové kontroly. To, že ide o podvod som pochopil, až keď začalo vyšetrovanie," vypovedal Ladislav P. Z jeho výpovede vyplynulo, že bol v kontakte len s Imrichom K.
Štvrtým obžalovaným, ktorý na pojednávaní dostal slovo, bol Jozef M. Ten tvrdil, že na podnikanie ho nahovoril Miroslav S. Súhlasil, pretože ho poznal a dôveroval mu, bol jeho vzorom. Obžalovaný opísal, ako mu pomohol vybaviť trvalý pobyt u Daniela Z., živnostenský list, zriadenie účtu v banke a zaregistrovanie na daňovom úrade. On nerobil nič iné, len vyplňoval daňové priznania podľa predlohy, čo mu dodal Miroslav S. Opečiatkoval ich, podpísal a odniesol na daňový úrad. Keď peniaze prišli na jeho účet, vybral ich a odovzdal svojmu idolu. Ten mu vyplatil 20 30-tisíc korún. Ich spolupráca sa začala komplikovať, keď sa ohlásila daňová kontrola. Miroslav S. poradil obžalovanému, aby šiel do Košíc a oznámil krádež daňových dokladov, čo aj urobil.
"V júli 2002 ma vyhľadala manželka Miroslava S. Žiadala, aby som zmenil výpoveď a všetko zvalil na človeka, ktorý má prezývku "Kalmi". Ukázala mi jeho fotografiu a ponúkla peniaze, aby som sám povedal, koľko chcem. Odmietol som to," uviedol obžalovaný. Miroslav S. na to reagoval slovami, že všetko čo vypovedal, je klamstvo.
Pojednávanie bolo odročené.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári