Bratislava - Maroš Merjavý, svedok v kauze viceprimátora Košíc Eugena Čuňa, prispieval na predvolebnú kampaň v Košiciach v komunálnych voľbách 2002.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Pred Senátom špeciálneho súdu včera svoju výpoveď s prípravného konania zopakoval bývalý člen strany, dnes člen Slobodného fóra a mestský poslanec v Košiciach František Zika.
Zika sa podľa vlastných slov zúčastnil na stretnutí, na ktorom ho mal Čuňo
zoznámiť s konateľom firmy Kame Marošom Merjavým. Ten mal z vlastnej iniciatívy ponúknuť na kampaň SDKÚ 400-tisíc korún. Peniaze mal Merjavý vtedy odovzdať Vladislavovi Chlipalovi. Protislužbu však Merjavý za peniaze nežiadal.
Čuňo poprel, že by so Zikom a Merjavým hovorili o finančnej podpore kampane.
Pred súdom včera vypovedal aj poslanec NR SR László Nagy, ktorý poprel, že by niekedy prevzal úplatok od obžalovaného Čuňa a zároveň vyhlásil, že sa nikdy nestretol s konateľom firmy Kame Merjavým. S obžalovanými Čuňom a advokátom Ladislavom P. sa pozná už od roku 1989 a ich vzťahy trvajú do dnešného dňa. Spolu sa stretávali často a hovorili o rôznych veciach vrátane výstavby bytov. Nagy poprel, že by loboval na MVRR SR alebo na Štátnom fonde rozvoja bývania v prospech firmy Kame.
Nagyho výpoveď tak bola v rozpore s výpoveďou Merjavého, ktorý na súde vyhlásil, že na návrh obžalovaných firma Kame poskytla úplatok deväť miliónov L. Nagyovi, šesť miliónov "ministrovi vnútra Vladimírovi Palkovi a jeho blízkym ľuďom", a tri milióny polícii.
Korupcia na Štátnom fonde rozvoja bývania (ŠFRB) za môjho pôsobenia nebola možná, vyhlásil včera pred súdom bývalý šéf tejto inštitúcie Zoltán Kása. Odmietol, že by on alebo niektorý z jeho spolupracovníkov zobrali niekedy úplatok za kladné vybavenie žiadosti o dotácie. Zdôraznil, že po nástupe do funkcie investoval do informatizácie, ktorá zaručila, že sa nedalo manipulovať s jednotlivými žiadosťami. Svedok pripustil, že sa s L. Nagyom dobre poznajú ešte zo študentských čias, Nagy však nebol častým návštevníkom fondu, ako to robili podľa Kásu iní poslanci. Nagy podľa neho navštívil fond len raz a zaujímal sa o podporu pre telesne postihnutých.
Súd pojednávanie odročil na 4. až 7. decembra a na návrh prokurátora a obhajcov plánuje predvolať manželku poslanca Nagya, tretieho konateľa firmy Kame Vladimíra Kandra a exministra vnútra Vladimíra Palka.
Obžaloba kladie Čuňovi a spoločníkom za vinu, že požiadali Merjavého o poskytnutie úplatku v sume 18 miliónov Sk výmenou za sprostredkovanie súhlasu s pridelením peňazí zo Štátneho fondu rozvoja bývania a MVRR SR v sume 181 miliónov korún na výstavbu bytov v mestských častiach Furča a Barca. Merjavý polovicu žiadaných peňazí podľa vlastných slov odovzdal, druhú časť sumy odmietol vydať. Ako ďalej vypovedal Merjavý, v roku 2004 viceprimátor spolu s Ladislavom P. žiadali od neho ďalší úplatok vo výške milión korún, predstaviteľ Kame však už spolupracoval s políciou. Páchateľov polícia hneď po prebratí úplatku zadržala.
Merjavý je v kauze nedostavaných bytov na Furči obvinený z podvodu, rovnako ako starosta Furče Ladislav Lumtzer. Špeciálna prokuratúra podala obžalobu na košický súd, zatiaľ nebolo vytýčené pojednávanie. V rokoch 2002 a 2003 totiž starosta L. Lumtzer podpísal faktúry za nevykonané práce a neexistujúci materiál. Furča zaplatila Kame okolo 90 miliónov, no znalec ohodnotil práce vykonané na stavbe len na asi 18 miliónov.
Autor: TASR/SITA/jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári