Správne zapichnutá tenká ihla dokáže "predbehnúť" antibiotiká
Akupunktúra - takmer päťtisíc ročná čínska liečebná metóda je v súčasnosti vo svete čoraz populárnejšia. Vyznačuje sa odlišným prístupom v chápaní zdravia a choroby. Preto sa považuje za jednu z mnohých druhov alternatívnej medicíny. Na akupunktúru v praxi, sme sa boli pozrieť v súkromnom diagnosticko-akupunktúrnom centre Jerikos. Vedú ho dve lekárky z Arménska, Doc. MUDr. Lilia Manasyan CSc a jej dcéra MUDr. Tamara Čugurjan, s ktorou sme sa porozprávali.
Miestnosťou prúdi príjemná relaxačná hudba. Na troch posteliach ležia pacienti. Z rúk a nôh im trčia ultra tenké, "zázračné" ihličky. Muž vo veku 55 rokov sem prišiel kvôli problémom s cholesterom a kolísavým krvným tlakom. Akupresúrnu kúru absolvuje už druhýkrát. Vo februári začal s prvou a odvtedy má cholesterol v poriadku, tlak sa mu stabilizoval a nepotrebuje už každé ráno hltať hromadu tabletiek. Oproti leží 57-ročná žena so zámerom dať si do poriadku hrubé črevo a vedľa nej jej manžel, ktorý dúfa, že mu akupunktúra odstráni cysty na obličke. Všetci už vyskúšali klasickú medicínu. Nepomohla.
Vyhľadávať akupunktúrne body na tele človeka si vyžaduje nielen vedomosti z tohto odboru, ale aj prax. "Najprv som ich vyhľadávala špeciálnym strojčekom, ktorý mi zapípal. Dnes to už viem aj bez neho," vraví MUDr. Tamara Čugurjan. "Miesto vpichu zisťujem podľa anatómie pacienta. Nahmatám si ho pod kožou, je to malý asi polcentimetrový bod."
Centrum založila Doc. MUDr. Lilia Manasyan, CSc., ktorá sa pred odchodom na Slovensko venovala nielen akupunktúre, ale aj odboru kardiológia a kardiochirurgia. Pôsobila ako primárka vo vedecko-výskumnom Inštitúte kardiológii v Jerevane (Arménsko). Po návšteve Číny a absolvovaní dvojročného kurzu nadstavby akupunktúry v Moskve sa rozhodla uprednostniť v svojej klinickej praxi práve tisícročnú čínsku medicínu. Založila a viedla oddelenie akupunktúry v spomínanom Inštitúte kardiológie. Často publikovala v odborných časopisoch a vydala na uvedenú tému aj dve monografie. Dcéra Tamara sa vybrala v jej šľapajách. Aj ona vyštudovala všeobecnú medicínu i nadstavbový kurz akupunktúry.
Veľa odborníkov venujúcich sa alternatívnej liečbe na Slovensku, pochádza z krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Je to náhoda, alebo v týchto krajinách majú patent na "produkciu" alternatívnych špecialistov? "Možno je to tým, že u nás boli školy, kde sa to učilo," vysvetľuje MUDr. Tamara Čugurjan. "Akupunktúra bola u nás súčasťou rehabilitácie pacientov. Naša krajina sa nachádza v Ázii, preto máme k východnej medicíne bližšie ako ostatné národy. Sovietsky zväz spolupracoval s Čínou a toto učenie sa prirodzene dostalo aj k nám. U nás je akupunktúra čosi normálne, bežné, štátnym zdravotníctvom rešpektované."
Z Jerevanu sa lekárska rodina odsťahovala na Slovensku kvôli lepším životným podmienkam v roku 1993. V tom istom roku založili súkromné akupunktúrne centrum v Košiciach. Odvtedy prešlo centrum svojim vývojom. V súčasnosti je vybavené modernými technológiami a okrem akupunktúry používajú na liečenie pacientov aj elektropunktúru, mikrorezonančnú terapiu, fytoterapiu, laseropunktúru, masáž a iné metódy.
Liečba pacienta začína vyšetrením a diagnostikovaním akupunktúrnych dráh v tele. Diagnostická metóda sa zakladá na preskúmaní a meraní zmien elektrického potenciálu akupunktúrnych bodov pomocou špeciálnych prístrojov. Získané hodnoty následne spracováva počítač. "Body sú v poriadku vtedy, ak je ich energia v rovnováhe, keď je jej menej alebo naopak viac, vyvoláva v oraganizme chorobné zmeny. Ihličkami dokážeme energetickú hodnotu bodov uviesť do rovnováhy."
Akupunktúra sa používa na liečenie rôznych funkčných chorôb, od alergie, chrbtice, nervového systému, srdcovocievnych ochorení až po neplodnosť, či chudnutie... "Pomáha pri rôznych poruchách funkcií vnútorných orgánov. Neúčinkuje pri organických poruchách, napr. pri rakovine, alebo po ťažkej mozgovej príhode, ked už je poškodený mozog. Tiež nevie vyliečiť virózu. Ale s nachladením si v prvých dňoch poradí. Posilňuje aj imunitný systém. Máme 99 percentnú úspešnosť. Dá sa povedať, že u každému pacientovi pomôže, ale niekedy nezaberie na sto percent. Pamätám si len pár prípadov, ktorým nepomohla vôbec a sama si dodnes neviem vysvetliť, prečo."
Akupunktúra pôsobí na ľudskú dušu ako balzam. V tom sa zhodli všetci oslovení pacienti. Vpichovanie ihličiek dokáže zázračne ukľudniť nervový systém. "Pacient sa tu uvolní a vonkajšie stresy dokáže bez ujmy zvládnuť. Akupunktúra veľmi dobre pomáha aj pri psychických ochoreniach. Ak však už niekto začal brať antidepresíva, vtedy je liečba ťažšia a dlhodobejšia, pretože ich musíme najprv odstrániť z organizmu," vysvetľuje.
Aj keď akupunktúru môže vykonávať iba človek s medicínskym vzdelaním, zdravotná poisťovňa túto liečbu nehradí. "Do 96 roku bol táto metóda hradená zdravotnými poisťovnami a odvtedy sa začala považovať za nadštandart. Nepredpokladám, že by sa situácia v budúcnosti zmenila, pretože by tak prišlo o zisky veľa farmaceutických spoločností. A pritom, keby sa akupunktúra stala preventívnou liečbou, štát by ušetril veľa peňazí, ktoré vydáva za lieky a zložité medicínske úkony."
Na rozdiel od metód klasickej medicíny, akupunktúrou si človek neublíži. Najhoršou vecou, ktorá sa mu môže stať, je to, že nepomôže a vyhodí peniaze do "luftu". Každý človek je individualitou a preto na každého akupunktúra zaberá ináč. Samozrejme aj tu zohráva dôležitú úlohu celkový stav pacienta, jeho vek a životné návyky.
"Niekomu dokáže pomôcť úplne, inému len dočasne. Sú ľudia, ktorí majú po kúre aj na 10 rokov pokoj a sú aj takí, ktorým účinkuje len rok. Najlepšie je, ak sa akupunktúra vníma ako prevencia a posilňuje sa ňou organizmus raz za rok alebo dva," hovorí MUDr. Čugurjan, ktorá akupuntúru praktizuje aj na sebe. Deťom ňou pravidelne preventívne posilňuje organizmus a manželovi pomáha pri bolestiach chrbtice. "Moje deti nikdy neboli choré a nikdy nebrali antibiotiká. Pri prvých príznakoch nachladnutia som ich vyliečila."
Aby akupunktúra mala účinok zvyčajne je potrebné absolvovať 10 procedúr trvajúcich 25 minút. Deťom častokrát stačí menej. Vpichovanie ihličiek pacienti väčšinou vnímajú ako bezbolestné, na citlivých miestach ako mierne štipnutie, či mravenčenie. Prekvapilo nás, že pacienti neboli ihličkami napichaní ako ostnatí ježkovia, čo je tradičný obraz akupunktúrnej liečby, ale mali ich na sebe len zopár. "Nikdy nedávam pacientom viac ako 10 ihličiek. Pichám ich do miest, ktoré naraz ovplyvňujú niekoľko orgánov. Napríklad, ak napichnem dráhu močového mechúra, má to taký účinok na chrbticu, ako keby som na chrbtici napichala všetky body."
Akupunktúra je vhodná pre pacientov od troch do 76 rokov. Najstaršou pacientkou centra bola 86-ročná starenka. "Bola veľmi energická a živá, hneď to tu rozprúdila. Prišla kvôli kĺbom, ktoré ju však boleli zo staroby a nie kvôli chôrobe. Ale pomohlo jej to, odchádzala spokojná," spomína s úsmevom MUDr. Čugurjan. Akupunktúru používajú aj mnohé známe osobnosti. Do pobočky v Bratislave, chodí mnoho slovenských celebrít. Hokejisti si napríklad akupunktúrou pravidelne posilňujú organizmus.
MUDr. Čugurjan módne prepichovanie rôznych častí tela ľuďom rozhodne neodporúča. Piercingom si totiž človek koleduje nielen o infekciu prepichovaného miesta, ale aj o vznik rôznych chorôb. "Keď sa prepichne práve akupunktúrny bod, môže (aj nemusí) sa narušiť funkcia niektorého vnútorného orgánu. V každom prípade sa tento bod navždy znehodnotí, pretože pre akupunktúru je prepichnuté miesto nepoužiteľné." Najmenej rizikovým miestom prepichovania je stred ušného laloka (klasické miesto náušníc) a pupok. Ucho je však akupunktúrnymi bodmi doslova posiaté, preto je okraj tohto orgánu veľmi nevhodným miestom pre ďalšie ozdoby. Veľmi nebezpečný je piercing na intímnych miestach a jazyku.
DAJ niekam do placky a sivej podtlače:
Čo je to akupunktúra?
Akupunktúra sa nezameriava len na liečbu určitého orgánu alebo ochorenia. Pacienta vidí ako komplexný celok. Vždy lieči a ošetruje človeka a nie chorobu.
Podľa starovekých Číňanov ale aj súčasných fyzikov, je všetko okolo nás, vrátane nás samých, energia. Táto energia (čchi) sa podieľa i na riadení nášho organizmu. Neviditeľná a priamo nemerateľná čchi preniká celým ľudským telom a okolitým priestorom, pričom človek je zdravý dovtedy, kým jeho čchi-prepojenie s okolím je vyrovnané a harmonické.
Všeobecne možno povedať, že organizmus je zdravý dovtedy, kým sa udržiava rovnováha či vyváženosť dvoch energetických protipólov jang a jin. Úlohou akupunktúry je priviesť systém zase do rovnováhy ovplyvňovaním prostredníctvom akupunktúrnych bodov umiestnených na ľudskom tele. Veda pozná 692 bodov, z čoho sa najčastejšie využíva 150. Všetky body ležia na akupunktúrnych dráhach - meridiánoch. Ihly sa aplikujú buď v sede alebo v ľahu.
Dva príbehy Košičaniek, ktoré na vlastnej koži vyskúšali akupunktúru a jej účinok na ich problémy
Najprv sa liečila sama, potom aj manžela a deti
Zdenka Mišinská absolvovala v júni tohto roku akupunktúrnu liečbu v 10 cykloch. Pomohla jej, preto teraz v októbri, začala ďalší. Akupunktúrou si lieči vysoký krvný tlak. Najprv, samozrejme vyskúšala klasickú medicínu, prešla všetkými možnými vyšetreniami, ale lekári nezistili príčinu jej ťažkostí.
"Tu ma pani docentka ihneď diagnostikovala. Môj problém spočíva v chrbtici," opisuje pani Mišinská. "Začala ma liečiť a po prvej kúre sa mi krvný tlak upravil a okrem toho pominula aj moja alergia na kožušiny. Pred liečbou som bez antihistmatík nemohla navštíviť nikoho, kto mal doma zvieratá, alebo na posteli kožušinu. Ihneď som sa dusila. Po kúre v júny som si mohla u známich psíka normálne zobrať na ruky."
Keď to zbadal manžel, ktorý sa k takýmto alternatívnym veciam správa ako neveriaci Tomáš, povedal si, že akupunktúru vyskúša aj on. "Bol zvedavý, čo lekárka zistí jemu. A zistila, že nemá v poriadku pankreas. Liečbu si veľmi pochvaľuje, pretože už nemá problémy so spánkom a nie je nervózny." Manžela výsledky akupunktúry nadchli natoľko, že začal intenzívne študovať literatúru o čínskej medicíne.
Po týchto skúsenostiach neváhala a akupunktúru "naordinovala" aj svojej 18-ročnej dcére a 6-ročnému synovi (na snímke). "Matúško mal štyri mesiace veľa hlienov a neustále pokašliaval. Doktori ho nevedeli dať do poriadku. Tu je už šiesty krát, ale už po piatej návšteve sa problémy stratili. Nekašle, hlieny už nemá."
Očakávaný výsledok sa nedostavil
Druhá oslovená pacientka nechcela byť menovaná. Centrum Jerikos navštívila pred dvoma rokmi. Chcela sa vyliečiť z bolestí hlavy a dať do poriadku svoj rozhádzaný imunitný systém.
"Akupunktúru mi doporučila kamarátka, vysokoškolsky vzdelaná, dosť inteligentná na to, aby som jej mohla veriť. Vedela som, že to nie je človek, ktorému sa dá ´nabulikať´ hocičo... A ona sa akupunktúrou zbavila migrény," uvádza nás na začiatok svojej skúsenosti s liečbou.
Ihličky napichané v rôznych častiach jej tela spôsobili to, že sa tu dokázala úplne zrelaxovať. "Ale neviem, či to bol účinok akupunktúry alebo toho, že som si tam príjemne poležala pri relaxačnej hudbe. Bolesti hlavy pominuli, ale len do času. Po mesiaci alebo dvoch, sa však vrátili. Problémy s imunitou mi akupunktúra vôbec nevyriešila." Po desiatich procedúrach opäť "schytala" niečo zo vzduchu a musela brať antibiotiká. Absolvovala ešte ďalších päť procedúr a potom s týmto pokusom skončila.
Pacientka pochybuje o tom, či by jej akupunktúra vedela pomôcť na dlhší čas. Je si totiž vedomá toho, že nesprávnym držaním tela, dlhým sedením pri počítači, si svoje problémy vyrába neustále. "Mne by asi pomohla kombinácia akupunktúry s cvičením a masážami. Bola to moja prvá skúsenosť s akupunktúrou, nezatracujem ju, ale nepriniesla mi očakávaný výsledok. Keď už nič, tak som tam aspoň zrelaxovala, hoci za slušnú sumu peňazí. Napriek tomu si myslím, že akupunktúra má niečo do seba, že naozaj sa prostredníctvom nervových dráh dá organizmus vybudiť, ale asi je tomu potrebné venovať ďaleko viac času a trpezlivosti," dodáva na záver rozhovoru.
BOA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári