Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 8. marec, 2021 | Meniny má Alan, AlanaKrížovkyKrížovky

Česká speváčka a herečka Helena Vondráčková tvrdí, že ju Vanda Hrycová pripravila o životnú rolu

Na svoje šaty a topánky bude musieť pristaviť ešte jeden domČeskú speváčku a herečku Helenu Vondráčkovú rozhodne netreba nikomu predstavovať. Je to

Na svoje šaty a topánky bude musieť pristaviť ešte jeden dom

Českú speváčku a herečku Helenu Vondráčkovú rozhodne netreba nikomu predstavovať. Je to dáma, ktorá dokáže rozprúdiť zábavu bez ohľadu na to, či sa rozhodne odspievať staré osvedčené hity, alebo siahne po najnovších pesničkách. Naposledy sa v Košiciach predstavila ako hudobný hosť na módnej prehliadke Fashion Show JKlett. Do šapitó, kde sa prehliadka konala, prišla o dve hodiny skôr, aby stihla zvukovú skúšku a čas si našla aj na rozhovor s nami.

Skryť Vypnúť reklamu

K móde H. Vondráčková nemala nikdy ďaleko a že sa v nej vyzná, potvrdila svojim outfitom i počas svojho vystúpenia v Košiciach. "Módu vnímam veľmi prirodzene, no niektoré veci som sa musela naučiť. Človeku jednoducho neostáva iné, ako sledovať trendy a mať prehľad o tom, kam sa móda vo svete uberá. Mám to šťastie, že o moju vizáž sa stará Zdeněk Fencl, s ktorým sa navzájom dopĺňame." Tento pán robil spoločnosť H. Vondráčkovej aj v Košiciach a zvedavo sledoval, čo sa objavilo na prehliadkovom móle. "Občas sa strašne pohádame, lebo Zdeněk sem-tam príde s niečím, čo sa mi absolútne nepozdáva. Vtedy s ním zápasím a sú to doslova súboje na kordy. Ale on ma nakoniec vždy presvedčí, že v tom či onom budem vyzerať dobre. Obyčajne mu musím dať zapravdu..."

Skryť Vypnúť reklamu

Aj keď by ste v šatníku V. Vondráčkovej našli šaty na každú príležitosť, najlepšie sa vraj cíti v športovom. "Džíny sú veľmi pohodlné, no na druhej strane - rada sa oblečiem podľa toho, ako si to vyžaduje príležitosť a nezriedka i pieseň, ktorú spievam. V šatníku mám mnoho šiat, ktoré by som už mala vyradiť, no rada si spomínam na to, čo som zažila, keď som v nich spievala. Sú to príjemné spomienky. Takže nič nevyhadzujem a tak sa mi zdá, že budem musieť pristaviť kvôli šatám a topánkam ešte jeden dom," priznala so smiechom.

V šatníku sa jej hromadia mnohé šaty, ktoré si už niekdy neoblečie. "V tomto mám smolu, pretože mám v skrini niekoľko takých šiat, ktoré patria medzi moje obľúbené, no jednoducho si ich už nemôžem vziať. Pri mojej práci je nemysliteľné, aby som sa v jedných šatách ukázala na televíznej obrazovke viac ako tri krát, lebo to by si už diváci začali šuškať, či nemám na nové. Tak sa snažím si ich obliecť aspoň na nejaké koncerty u nás alebo v zahraničí... Lenže to všetko sú krásne a kvalitné veci, ktoré mi je ľúto vyhodiť, takže mi teraz zahlcujú skrine..."

Skryť Vypnúť reklamu

H. Vondráčková je na výslní showbiznisu 40 rokov a za ten čas sa vystriedali mnohé módne trendy a mnohé sa i vracajú... "Zistila som, že za tie roky móda urobila niekoľko kolečiek a veľa nápadov a trendov sa vracia. Minule som si všimla, že na jednu akciu prišla modelka Simona Krainová v úžasných topánkach. Pozrela som na ne a vravím Zdenkovi - počuj, veď takéto isté mám na pôjde. Kúpila som ich už veľmi dávno a pokiaľ si dobre pamätám, tak ma stáli na tú dobu dosť veľa mariek. Boli však krásne, vyrobené z mäkkej kože, a tak som si povedala, že čosi také predsa nemôžem vyhodiť. Tak na pôjde čakali na svoju druhú príležitosť...

Alebo si nedávno všimla, že sa opäť nosia sandále na drevenej podrážke s vysokými opätkami. "Presne také som kdesi doma našla a k nim aj kabelku... No čo viac si človek môže priať... Tak to vyzerá, že skôr, ako sa vyberiem na nákupy po butikoch, poriadne prevetrám môj šatník a pohľadám, čo všetko zaujímavé sa tam nájde. Ešteže nič nevyhadzujem a všetko skladujem..."

Iba dvíhať tabuľku nechcela

Aj keď si na pódiu H. Vondráčková poriadne zatancovala a pôsobila dojmom, že energie má na rozdávanie, priznala sa, že ju bolí každý sval na tele. Zabrať jej totiž dala príprava na prvé kolo show televízie Markíza Let´s Dance, v ktorej sa divákom predstavila už v nedeľu. "Vedela som, že to bude fuška, ale musím povedať, že ma to úplne zmordovalo. Od začiatku mi bolo jasné, že to nebude žiadna sradna, lebo tancu som sa venovala od mlada. Chodila som aj na hodiny tanca pre pokročilých, a viem, čo všetko tanec so sebou prináša," prezradila H. Vondráčková.

Počas svojej bohatej speváckej kariéry spolupracovala s mnohými známymi zahraničnými choreografmi. "Pamätám si na jedno obdobie, kedy sme s Jirkom Kornom pripravovali show, v ktorej sme mali v repertoári skladby z 20-tych rokov minulého storočia. Museli sme sa naučiť tancovať takmer ako Fred Astaire... Mali sme skvelého anglického choreografa, týždeň sme strávili v Londýne a doslova sme obaja potili krv. Viem, že keď človek v tanci chce niečo dosiahnuť, tak sa tomu musí úplne oddať a že je to ťažká drina a litre potu... Uplietla som si na seba bič, no čo som chcela, to mám..."

H. Vondráčková si mohla vybrať "cestu ľahšieho odporu", pretože organizátori show Let´s dance jej ponúkli miesto v porote. To by znamenalo sedieť na stoličke a hodnotiť výkony súťažiacich. "Manžel mi aj povedal, že lepšie by bolo iba sedieť a zdvíhať tabuľku s ohodnotením... Na to som mu povedala, že to by nebolo nič pre mňa. Aj tak je to o dosť bezpečnejšie, ako druhá show - Hviezdy na ľade. Pôvodne som totiž dostala ponuku zúčastniť sa aj tejto a veľmi som sa tomu potešila, lebo ako dievčatko som chodila na hodiny krasokorčuľovania. Lenže keď mi poslali termíny, tak som zistila, že sa na show začalo pracovať už v auguste a že by som to nepostíhala. Pár dní na to ma oslovili z Markízy a keďže tam mi to termínovo už vyhovovalo, prijala som to. Hádam to bude na zemi predsa len o čosi bezpečnejšie ako na ľade..."

Speváčka priznala, že v mnohých tanečných žánroch sa cíti doslova ako doma a najviac sa teší na tie súťažné kolá, v ktorých budú znieť temperamentné rytmy. "Určite sa najviac teším na latino tance, sambu, čaču, rumbu. Sú to tance, ktoré som vždy najviac milovala - sú veľmi výrazové a sexi."

Žiadny súdny spor neprehrala

H. Vondráčková rozhodne nepatrí medzi speváčky, ktorých kariéra by bola ako prechádzka ružovou záhradou. Kvôli manželstvu s Martinom Michalom sa od nej odvrátila časť rodiny, spolu sa pustili - s úspechom - do žalôb voči klamstvám bulvárnych novinárov a naposledy sa veľa popísalo o spore H. Vondráčkovej s divadlom Nová scéna kvôli muzikálu Hallo Dolly. Nesúlad medzi vedením Novej scény a H. Vondráčkovu nastal vtedy, ked jej manžel zistil, že speváčke zle vypočítavajú dane a H. Vondráčková neskôr odstúpila od zmluvy s divadlom.

"Zle mi strhávali zrážkovú daň - v rozpore so zákonom," vysvetľuje. "Najprv mi mali z daňového základu odpočítať 40 percent a až potom z toho vyratávať 19-percentnú daň. Navyše tam vznikol problém s odvodom dvoch percent do umeleckého fondu, do ktorého som - ako zahraničný umelec - nemusela prispievať. Ide nám však hlavne o to, že keď sme pani Vande Hrycovej, riaditeľke Novej scény povedali, čo všetko nie je v poriadku, tak najprv sľúbila, že sa na to pozrie. Lenže potom odišla na dovolenku a slušne povedané - vykašľala sa na to. Najviac ma mrzí to, že pani Hrycová to posunula do akejsi osobnej roviny a tvári sa, ako keby jej bolo jedno, koho má v postave Dolly - či mňa alebo kohosi úplne iného..."

Od odstúpenia H. Vondráčkovej od zmluvy s Novou scénou sa začal kolotoč rôznych vyhrážok, súdnych sporov a žalôb... "Našťastie je pre mňa môj manžel v takýchto chvíľach silnou oporou. Veľmi ma zarazilo vyjadrenie V. Hrycovej, ktorá povedala, že my dvaja sa radi súdime a všetky spory prehrávame... Pritom pravda je taká, že sme žiadny spor doteraz neprehrali. Martin je mi oporou, lebo všetkým týmto veciam rozumie a vie, čo treba robiť... Som presvedčená, že ani týmto sporom sa nehrnieme do strateného boja a podľa toho, čo nám vraveli právnici, je to v podstate jasná záležitosť.

H. Vondráčkovú najviac mrzí, že do projektu sa vložilo veľa peňazí. Pracovalo na ňom množsto ľudí a aj ona sama mu obetovala mnoho času a energie. "Milovala som ten muzikál, milovala som tú rolu, milovala som divadlo a všetkých, ktorí so mnou v nej spolupracovali... Dá sa povedať, že ma V. Hrycová obrala o moju životnú rolu, lebo presne tak som to cítila. Keď teraz stretávam ľudí z Novej scény, tak mi každý vraví, ako im je ľúto, že som preč. Mne samej je z toho tiež veľmi smutno..."

Aj keď ju spor s Novou scénou a nechcený odchod z muzikálu Hallo Dolly obral o dosť energie, snaží sa nepripúšťať si to. "Mojím hlavným trendom je ďalej robiť nové pesničky, vyvádavať albumy a koncertovať doma i v zahraničí. Muzikály vnímam iba ako nadstavbu k tomu, čo robím. Hallo Dolly však bol iný - bolo to splnenie môjho sna a mala som pocit, že som konečne dostala muzikálovú úlohu, ktorá je adekvátna môjmu veku, ktorá je krásna a cítila som sa v nej skvele a navyše to malo úspech u divákov..."

Pripravené má nové cédečko

H. Vondráčková sa bezpochyby nemusí báť toho, že by prišla o priazeň fanúšikovej. Ich oddanosť si uctila prostredníctvom show, usporiadanej pri príležitosti 40 rokov pôsobenia v showbiznise. Na veľkolepom koncerte si s H. Vondráčkovou zaspieval vari každý, kto za tie roky mal čo do muziky povedať. "Bola som veľmi rada, keď takmer každý prisľúbil, že si so mnou príde zaspievať a zaspomínať. Len pár ľudí už malo iné pracovné povinnosti a nemohlo prísť. Mala som pocit takého rodinného stretnutia. Veľmi dobre som sa zabavila aj na komentároch Karla Šípa, ktorý si pripravil taký môj ´uletený´ životopis - bolo to naozaj vtipné." Galakoncert vyšiel aj na dévedečku, aby si ho mohli fanúšikovia kedykoľvek pripomenúť.

Aj keď H. Vondráčková zhrnula 40 rokov existencie na poli showbiznisu do jedného dévedečka, rozhodne sa nechystá kariéru "zabaliť". Pripravené má cédečko s novými skladbami a na pultoch predajní by sa malo objaviť zhruba o dva týždne. "Album sa volá Zastav sa a počúvaj. Ja sama si netrúfnem hodnotiť ho, no doposiaľ som naň mala dobré ohlasy a skladby, ktoré som pri rôznych príležitostiach už spievala, sa ľuďom páčia. Dúfam, že album bude pre fanúšikov zaujímavý, nájdu si na ňom široké spektrum muziky. Bude tam tanečná aj latino muzika, balady či - povedala by som - ťažšie a náročnejšie piesne. Mne už v podstate neostáva iné, ako čakať na reakcie publika..."

Dnes by sa spokojne mohla vyhrievať vo svetle slávy, ktorú si za tie roky získala, no podľa všetkého takéto ničnerobenie nie je pre ňu... "Keď človek chce niečo dosiahnuť, musí hľadať nové cesty... Ja sa snažím pracovať s novými ľuďmi, hľadať nové nápady pre pesničky, vytvárať si nový repertoár - troma slovami - nezaspať na vavrínoch," dodala na záver.

Dátum narodenia: 24. jún 1947

Znamenie: Rak

Miesto narodenia: Praha

Rodinný stav: vydatá

Relax: spánok

Televízna a filmová tvorba:

2004 Kameňák 2

1992 Trhala fialky dynamitem

1989 Barrandovské nokturno aneb Jak film tančil a zpíval

1982 Revue na zakázku

1978 Jen ho nechte, ať se bojí

1975 Romance za korunu

1972 Zpívající film

1968 Šíleně smutná princezna

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 2. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 3. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 4. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 5. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 6. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 7. Nové číslo Historickej revue
 8. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 9. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 10. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 1. Faculty of Management Comenius University in Bratislava
 2. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 3. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
 4. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 5. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 6. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 7. Nové číslo Historickej revue
 8. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 9. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 10. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 24 579
 2. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 14 562
 3. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 12 328
 4. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj 11 779
 5. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 11 067
 6. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 10 419
 7. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 9 882
 8. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele 7 680
 9. Nové číslo Historickej revue 7 350
 10. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 6 187
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Riaditeľ NAKA Branislav Zurian preveruje prieťahy policajtov pri vyšetrovaní podozrení, ktoré sa objavili po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Šéf NAKA podal na obvineného svedka zo SIS trestné oznámenie.

8 h

Pôvodne to mali byť sady, s ktorými si každý doma spraví samotest.

2 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop