akcionára - Fondu národného majetku (FNM) - celé predstavenstvo, v ktorom bol aj generálny riaditeľ TEKO Ján Ferenci, a časť dozornej rady. Na uvoľnené miesta zasadli nominanti Smeru z rôznych odvetví verejného života od podnikateľov cez zakladajúcich členov strany a miestneho poslanca, športového manažéra až po šéfa košickej kancelárie Smeru s titulom RSDr.
Člen VV FNM a zároveň čerstvý člen predstavenstva TEKO a šéf Smeru na košickej "jednotke" Peter Greguš nám povedal, že všetky informácie o dôvodoch zmien v Teplárni odznejú na tlačovej konferencii na budúcu stredu.
Niečo naznačili šéf predstavenstva Ladislav Lazár a jeho zástupca Ladislav Koch, ktorí nevylúčili, že niektorým ich predchodcom bude poriadne horúco. "K tomu sa však zatiaľ nebudeme vyjadrovať. Zmeny boli uskutočnené rozhodnutím jediného akcionára. Naším hlavným poslaním je reštrukturalizácia spoločnosti a príprava dlhodobých strategických cieľov TEKO. Tie sa zmenili po tom, čo FNM zastavil našu privatizáciu. Myslím si, že Predstavenstvo bude pracovať v dostatočnej odbornej sile, aby dokázalo zrealizovať všetky ciele. Takisto môžeme všetkých uistiť, že na naše rozhodnutia nebude vplývať politika, ale zásadne odborné argumenty."
Podľa krajského šéfa Smeru a štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Petra Žigu, do ktorého pôsobnosti TEKO nepriamo patrí, nemusia mať ich nominanti skúsenosti s energetikou. "Nie je to len o výrobe tepla, ale aj o manažovaní fabriky a nastavení procesov v nej tak, aby to fungovalo a nevytvárali sa zbytočné náklady a tým sa zdražovalo teplo pre domácnosti. Je to taký mix ľudí z vnútra fabriky a ľudí z podnikateľskej praxe. Pokiaľ viem, náklady sú v každej firme náklady a riadenie ľudí sa špecificky nevzťahuje na to, aký podnik riadite."
Dnes už len bývalý expodpredseda predstavenstva TEKO František Buchala sa nám priznal, že svoje odvolávanie po výsledku volieb aj očakávali.
"Rozhodnutie FNM akceptujem. Ja som bol nestraník, a preto som sa stále cítil ako odborný a nie politický nominant. Po štyroch rokoch odchádzam s dobrými pocitmi a som rád, že ako jediná veľká tepláreň na Slovensku sme tento rok nezvýšili cenu tepla pre odberateľov. Nie všetko, čo sme v otázke reštrukturalizácie TEKO chceli urobiť, sa nám podarilo, ale myslím, že sme podnik zanechali v dobrom stave," skonštatoval.
Poslankyňa NR SR za KDH Mária Sabolová považuje zastavenie privatizácie Teplárne a pokračovanie v politických nomináciách za krok vedľa. "Ako Košičanka budem pozorne sledovať kroky nového vedenia TEKO, lebo vieme, aké problémy a kauzy tam boli v minulosti. Už predtým nešla podľa mňa Tepláreň vždy tým správnym smerom, teraz sa to posunie tak, že pôjde Smerom s veľkým S... Nominanti Smeru zrejme dostanú noty, ako majú postupovať, aby náhodou nedošlo k privatizácii a zmenám vo vnútorných pomeroch. Dúfam len, že tieto zmeny sa neprejavia negatívne smerom k občanom," myslí si.
Nové štatutárne orgány TEKO
Predstavenstvo: Ladislav Lazár (predseda), Ladislav Koch (podpredseda), Daniel Takáč, Pavol Kubáni, Peter Greguš, Drahomír Kajanovič.
Dozorná rada: Ján Mitterpák (predseda), Vladimír Turzák, Jaroslav Kaifer, Gabriel Hreščák, Štefan Balogh, Zoltán Bartoš, Erich Blanár, Jaroslav Kuruc, Jozef Mižák (poslední traja sú v DR za zamestnancov TEKO)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári