senát Krajského súdu v Košiciach, ktorý zamietol odvolanie prokurátora s tým, že je neodôvodnené.
Ľ. K. čelila obžalobe, že ako lekárka FNLP na Rastislavovej ulici v Košiciach v roku 2000 vystavila recepty pre 12 pacientov, ktorí u nej neboli vyšetrení a nepotrebovali ani lieky, ktoré im napísala. Obžalovaná tak mala neoprávnene získať zhruba 40 balení liekov Zoloft, Neurotin a Aricept v cene 74 226 korún. V Lekárni u Svätej trojice v Prešove ich vybrala ňou poverená magistra. Tieto skutočnosti odhalila kontrola, ktorú v máji 2001 v uvedenej nemocnici vykonali pracovníci Všeobecnej zdravotnej poisťovne, pobočka Košice (VšZP). Škodu, ktorá jej mala vzniknúť, vyčíslili na 69 533 korún.
Na základe rozsiahleho dokazovania vo februári tohto roku Okresný súd Košice II Ľ. K. spod obžaloby prokurátora oslobodil. Po viacerých pokračovaniach pojednávania samosudca dospel k záveru, že skutok, pre ktorý bola stíhaná, nie je trestným činom.
"Všetci pacienti boli u mňa riadne vyšetrení a na základe ich diagnózy som im vypísala recept," uviedla na svoju obranu obžalovaná. Zdôraznila, že sa necíti vinná zo spáchania žalovaného trestného činu. Argumentovala tým, že išlo o pacientov, ktorí nevedeli zohnať lieky v košických lekárňach, preto ju požiadali, aby ich zabezpečila ona. O výber liekov v Prešove požiadala magistru C. K. To, že sa nakoniec lieky k pacientom nedostali, odôvodnila tým, že napriek predchádzajúcej dohode si ich neprišli prevziať.
"Vy ste ošetrovali mŕtvych pacientov, viedli ste o nich evidenciu, ako u tých, čo žili. Uvádzali ste informácie o ich zdravotnom stave, liečení a kontrole...," uviedol na pojednávaní revízny lekár VšZP.
Išlo o dvoch pacientov, ktorí zomreli pár mesiacov predtým, ako obžalovaná vypísala recepty na ich mená. Túto informáciu dostala VšZP zo svojej prešovskej pobočky, ktorá recepty fakturovala a uhrádzala. Na jej základe bola vykonaná kontrola...
"Keď som zistila, že som vypísala recepty na mŕtvych pacientov, a že lieky nemohli byť použité ani pre ležiaceho, čo sa chcel obesiť, chcela som ich vrátiť... Osobne som navštívila vedúcu lekárne v Prešove a požiadala som ju, aby všetky lieky zobrala späť. Odmietla to s tým, že to má zakázané," bránila sa lekárka. Svedok k tomu uviedol, že lekáreň môže prevziať liek len od distribútora, nie od ambulantného lekára.
Revízny lekár k tomu uviedol, že sa skontaktoval s údajnými pacientmi a nenadobudol dojem, že ide o nesvojprávnych ľudí. Poukázal na to, že ak ich k obžalovanej doviezli policajti, musia o tom existovať nejaké záznamy. Vyjadril tiež počudovanie nad tým, že lieky pre košických pacientov boli vyberané v lekárni v Prešove.
Ľ. K. upriamila pozornosť súdu na výpoveď svedka primára - psychiatra, ktorý potvrdil, že niektorí z pacientov, ktorým predpísala lieky, si to vzhľadom na ich diagnózu nemusia pamätať. Lekárka argumentovala aj tým, že išlo o lieky, ktoré košické lekárne v tom čase nemali. Svedkyňa, prítomná na pojednávaní, jej však oponovala: "Lieky, o ktoré ide, boli v inkriminovanom čase v košických lekárňach dostupné. Viem to z vlastnej skúsenosti, mala som chorého otca, pre ktorého som ich zháňala."
Obhajkyňa obžalovanej poukázala na to, že jej mandantka nekonala s úmyslom obohatiť sa. Lieky predpísala pacientom s vážnou psychiatrickou diagnózou. Po tom, čo si ich pacienti neprevzali a prešovská lekáreň ich vziať späť odmietla, boli použité v nemocnici pre ležiacich pacientov. Obhajkyňa mala za to, že v dokazovaní pred súdom nebola preukázaná ani výška škody, ktorú mala podľa obžaloby prokurátora Ľ. K. spôsobiť. Navyše si ju ani nikto neuplatnil.
Na vysvetlenie treba dodať, že partnerom VšZP bola nemocnica, nie obžalovaná, takže išlo o finančné vyrovnanie medzi týmito dvomi subjektmi. Obidve strany tvrdili, že nemocnica svoj dlh vyrovnala už v priebehu prípravného konania...
Zatiaľ čo obhajkyňa Ľ. K. žiadala oslobodenie svojej mandantky spod obžaloby prokurátora, ten trval na uznaní jej viny. Poukazoval pritom na výpovede svedkov, údajných pacientov, ktorí tvrdili, že sa u Ľ. K. nikdy neliečili, resp. že išlo aj o dvoch mŕtvych ľudí. Zastával názor, že aj keď niektoré z liekov boli použité pre ležiacich pacientov, časť z nich vyšla nazmar, pretože im skončila lehota použiteľnosti.
"To ja som bola uvedená do omylu, keď som sa nechala od kolegov uprosiť a na základe kartičky poistenca a prepúšťacej správy som vypísala recepty... Bola to však moja povinnosť, nie trestná činnosť. Trvám na tom, že som tých 12 pacientov osobne vyšetrila... Necítim sa vinná," uviedla včera pred odvolacím senátom Ľ. K.
Prokurátor trval na vyššie uvedených dôvodoch odvolania a uznaní viny v zmysle obžaloby.
Bodku za kauzou dal odvolací senát, ktorý sa po preskúmaní rozsudku stotožnil s rozhodnutím okresného súdu. Verdikt je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári