rozpočte, čo by mohlo mať za následok aj jej zrušenie. Pri delimitácii došlo totiž chybou bývalého Okresného úradu Košice IV k pochybeniu a zriaďovateľská pôsobnosť školy prešla namiesto Košického samosprávneho kraja na mesto.
Túto nezrovnalosť sa podarilo odhaliť až v uplynulých mesiacoch, pričom vedenie školy požiadalo mesto o opravu delimitácie. Vzhľadom na skutočnosť, že oddelenie školstva magistrátu chcelo situáciu vyriešiť, obrátilo sa na ministerstvo školstva.
"Problém je v tom, že pri delimitácii prešla táto škola pod mesto, pričom niektorí úradníci si mysleli, že ide o školu základnú. To však nie je pravda, zo zákona je špecializovaná a vzťahujú sa na ňu iné normatívy ako v prípade základných škôl. Ministerstvo školstva sme preto požiadali o výnimku zo zákona, aby mohla škola zostať v našej pôsobnosti," vysvetľuje poverený vedúci oddelenia školstva magistrátu Milan Perháč.
Aj napriek počiatočnej snahe mesta o zotrvanie školy pod mestskými krídlami ministerstvo dalo zápornú odpoveď. Navrhlo pritom dve alternatívy. Prvou je, aby sa jazyková škola stala súčasťou niektorej zo základných škôl, alebo zmenila zriaďovateľa.
"My sme sa snažili o nápravu a zaradenie tohto subjektu do siete škôl. Chceli sme, aby nám ministerstvo vyšlo v ústrety, nestalo sa. Skúmali sme teda obe navrhované možnosti. No ak by fungovala ako súčasť niektorej základnej školy, nemohli by ju navštevovať škôlkari a dospelí. Tam by bol problém s vyberaním školného, pretože máme povinnú školskú dochádzku. Bolo by to zložité. Rozhodli sme sa preto pre rokovania s KSK, hoci sa črtala aj možnosť vyradenia školy a následne by fungovala na súkromnej báze," upresňuje M. Perháč a dodáva, že jazykovú školu mesto dotovalo z originálnych kompetencií: "V najbližšom období by sme si ju však nevedeli dať do rozpočtu."
Podľa M. Perháča dopadli rokovania s vedením školstva KSK úspešne. Samosprávny kraj však musí najprv plánovanú zmenu schváliť na úrovni zastupiteľstva.
"Školu prijmeme, sme už zriaďovateľom jednej jazykovej školy a nevidíme dôvod, prečo by sme nemali mať dve," myslí si poverený vedúci odboru školstva KSK Štefan Kandráč.
Jazyková škola vznikla pred 43 rokmi a v súčasnosti má viac poslucháčov (všetkých vekových kategórií), ako je počet žiakov ktorejkoľvek základnej školy. Aj táto skutočnosť by bránila pričleneniu k ZŠ. Zmenu zriaďovateľa by mali najprv potvrdiť najbližšie zastupiteľstvá mesta a KSK, konečné slovo bude mať ministerstvo.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári