krajoch racionalizácia už prebehla a Košický akosi zaspal. "Je potrebné urobiť kroky k tomu, aby sa sieť škôl v kraji znížila tak, aby školstvo fungovalo po kvalitatívnej i finančnej stránke," uviedol Z. Trebuľa.
V týchto dňoch dokončil odbor školstva KSK návrh na racionalizáciu siete škôl Košického samosprávneho kraja. Ten počíta s tým, že sa racionalizácia dotkne 22 škôl. "V košickom regióne pôjde o sedem škôl, v rožňavskom o tri, michalovskom o osem a v spišskonovoveskom regióne sa racionalizácia dotkne štyroch škôl," hovorí poverený vedúci odboru školstva KSK Štefan Kandráč (na snímke).
V dôsledku navrhnutých opatrení sa uvoľnia priestory troch školských objektov, troch výdajní jedál a jednej školskej jedálne. KSK zároveň navrhuje zrušiť prenájom v dvoch cirkevných objektoch. "Zmeny sme pripravovali tak, aby jednotlivé dopady priniesli určitý efekt a nenarušila sa funkčnosť jednotlivých odborov, hlavne pri odbornom vzdelávaní. Racionalizačné opatrenia sa v tejto etape netýkajú všetkých okresov kraja vzhľadom na to, že existujú obrovské rozdiely medzi jednotlivými školami. Musíme školy posudzovať aj podľa špecifík, ktoré pre príslušnú časť regiónu nemôžeme ignorovať," vysvetľuje Š. Kandráč.
Materiál je teda spracovaný ako návrh a postupne sa o ňom rokuje s riaditeľmi škôl všetkých okresov v rámci kraja. Pripravujú sa stretnutia s pedagógmi dotknutých škôl, školskou samosprávou či poslancami. Medzi navrhovanými opatreniami sú aj také, ktoré znamenajú vyradenie školy zo siete, no sú aj školy, ktoré iba zmenia sídlo. "Ktoré to sú, by bolo predčasné hovoriť konkrétne. Je však potrebné, aby sa maximálne využila kapacita objektov v našej pôsobnosti s dôrazom na súlad počtu žiakov a počtu škôl. V tejto etape racionalizácie nedosiahneme optimum, určité opatrenia ešte musia počkať. Musíme najprv vykonať hĺbkovú analýzu, preskúmať spoluprácu so základnými školami a univerzitami, ako aj dopad na prax či výrobný sektor."
Vzhľadom na demografický vývoj sa nedá povedať, že sa týmito opatreniami problém vyrieši. Každoročne sa znižuje počet žiakov a v roku 2006 je ich oproti minulému školskému roku menej o 1 245, čo so sebou nesie logicky aj finančný dopad. "Úbytok počtu žiakov znamená menej peňazí. Pri 1 000 žiakoch je to asi 35 miliónov korún ročne. To znamená, že ekonomické dôvody vytvárajú tlak, ktorý nás núti sieť škôl racionalizovať. Konkrétne opatrenia by pritom mali priniesť úsporu zhruba 20 miliónov korún za rok. Týmito peniazmi zrejme prispejeme k zaplátaniu deficitu, ktorý vznikne znížením počtu žiakov."
Vedenie školstva v kraji má taktiež záujem smerovať školy k optimalizácii prevádzkových nákladov. Každá škola, podobne ako v meste Košice, by mala mať vykonaný energetický audit a na základe záverov z nich bude prijatá postupnosť opatrení, ktoré znížia energetickú náročnosť škôl. To je ďalší zdroj financií pre vyrovnanie spomínaného deficitu. Na racionalizáciu však doplatí aj niekoľko zamestnancov školstva. Koľko ľudí odíde?
"Nerád by som predbiehal. Školy sa však budú musieť rozlúčiť s niektorými pedagógmi a nepedagógmi. Neznamená to však, že pôjde o dramatické prepúšťanie z pohľadu legislatívy. Tieto zmeny sa totiž týkajú väčšieho počtu zamestnávateľov, keďže každá škola má právnu subjektivitu," vysvetlil Š. Kandráč.
Riaditelia škôl majú za úlohu pri znížení počtu žiakov upraviť počet zamestnancov. Podobne optimalizovať organizáciu vyučovania vzhľadom na využitie objektu a časti, ktoré nepotrebujú, ponúknu do nájmu, resp. na iný účel zriaďovateľovi. Návrh racionalizácie bude predmetom schvaľovania zastupiteľstva KSK v decembri.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári