Letnej 45 lešenie s rozmermi asi 35 krát 25 metrov. Tony ocele a dosák sa zosypali na chodník za niekoľko sekúnd, náraz bol taký silný, že niekoľkometrové kovové rúry zohlo do tvaru písmena "U", ako keby boli z umelej hmoty. Našťastie, robotníci pracujúci niekoľko týždňov na rekonštrukcii fasády ešte na lešení neboli. Podľa jednej z prvých informácií sa údajne dohodli, že v pondelok začnú robiť namiesto o siedmej až o hodinu neskôr. To mnohým z nich pravdepodobne zachránilo život. Krátko po zosuve lešenia na miesto dorazili policajti, 15 hasičov s ťažkou technikou, neskôr i psovodi so psami na vyhľadávanie zasypaných ľudí. Hasiči v rojnici prehľadali každý meter plochy, žiadne telo však nenašli.
"Bolo nám hlásené, že spadlo lešenie a vraj sa pod ním nachádzajú nejaké deti," uviedol veliteľ zásahu z Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Košice, npor. Ladislav Tóth. "Nenašli sme však nikoho, z budovy vyniesli len jedného zraneného chlapca. Bol ošetrený ešte pred naším príchodom."
Ako o hodinu neskôr pre Korzár povedal psovod nemeckého ovčiaka Morisa z Košickej kynologickej záchranárskej brigády, "takmer so stopercentnou istotou môžem potvrdiť, že pod ruinami sa nenachádza žiadny človek."
Informáciu o zranenom chlapcovi nám potvrdil aj člen posádky vozidla Záchrannej služby Košice Vladimír Kubík. Podľa jeho slov "chlapec utrpel rezné zranenie a staršej pani, ktorá pracovala v budove a utrpela šok, bolo nutné poskytnúť prvú pomoc."
Zistili sme, že zraneným dieťaťom je 12-ročný Vojtech B., žiak ZŠ Masarykova. S o rok mladším bratom Radovanom išiel tak ako každý deň do školy. Prechádzali popri lešení práve v okamihu, keď začalo padať. Obaja a ešte jedna mamička s malým dieťaťom sa hneď dali na útek. Jedna z dosák však šuchla Vojtecha po hlave a trafila do ruky. Ošetrili ho v ambulancii centrálneho príjmu nemocnice na Triede SNP 1. Tam sme Vojtecha, sprevádzaného rodičmi, zastihli. Chlapcovi veľmi do reči nebolo, mal bolesti a bol evidentne ešte stále v šoku.
"Asi dve minúty pred pol ôsmou volali mne i žene z akejsi firmy, aby sme hneď prišli, lebo na chlapca spadlo lešenie," uviedol Vojtechov 36-ročný otec Richard. "Bývame na Sládkovičovej ulici, mne telefonovali domov, družke Helene do Barce, kde pracuje ako krajčírka. Chlapec vravel, že akurát prechádzali okolo lešenia, keď začalo padať. Začali utekať, Vojto od strachu bežal tak, že sa zastavil až na druhej strane cesty. Doska ho trafila do hlavy, našťastie len trochu, poranený prst mu práve teraz zašívajú."
Ubolený Vojtech, ktorý môže smelo hovoriť o tom, že sa druhý raz narodil, odišiel z nemocnice so štyrmi stehmi na ruke. Jeho zranenie si vyžiada minimálne sedem dní liečby.
Necelé dve hodiny po zosuve lešenia sme na mieste zastihli Tomáša Bábelu, organizačného pracovníka firmy Stavab, ktorej pracovníci vtedy začali odstraňovať a nakladať na nákladné auto časti zrútenej konštrukcie. Práve zamestnanci Stavabu asi pred mesiacom zmontovali lešenie, ktoré si prenajala košická stavebná spoločnosť BMS, renovujúca fasádu budovy na rohu Letnej a Watsonovej. "V tejto chvíli ani netušíme, ako mohlo k pádu lešenia dôjsť," skonštatoval T. Bábela. "Silným vetrom to určite nebolo, konštrukcia lešenia je samonosná. Preto nebolo potrebné ju ani ukotvovať k stene. My sa prikláňame k názoru, že zrejme došlo na lešení k uvoľneniu nejakého konštrukčného prvku."
Hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach Jana Demjanovičová včera na margo zrúteného lešenia uviedla, že polícia vec realizuje ako ublíženie na zdraví z nedbanlivosti.
Nový zákon zväzuje inšpektorom ruky
V súvislosti s nehodou, ktorá mohla mať nedozierne následky, sme oslovili aj vrchného inšpektora Inšpektorátu práce Košice Bartolomeja Dorova, ktorý prípad preveruje.
"V prvom rade, po odstránení častí lešenia urobíme inventúru, či z neho nechýbajú nejaké prvky," zdôraznil B. Dorov. "Aby sme zistili, či nedošlo k ich krádeži. Niektoré detaily tomu nasvedčujú, ale o tom je teraz ešte predčasné hovoriť. Druhou možnosťou, prečo došlo k zrúteniu, je vietor. Ten však nebol až taký silný, aby dokázal konštrukciu vyvrátiť, lebo tá je stavaná aj na určité poveternostné vplyvy. A tretia možnosť, ktorá by prichádzala do úvahy, je tá, že lešenie bolo možno zle urobené. Malo totiž zvláštnu techniku pádu. Nevyvrátilo sa od steny preč, ale sa ohlo. Tu teda prichádza do úvahy aj to, či nebola konštrukcia v dolných častiach oslabená. A tým už nebola odolná voči tiaži. Je teda ťažké teraz povedať, či na lešení chýbali nejaké konštrukčné prvky."
Pád lešenia bol v krátkom časovom slede už druhým prípadom, keď mohlo dôjsť k stratám na životoch či ujme na zdraví ľudí. Len nedávno na Ulici B. Němcovej spadla zo strechy viac ako 20-metrovej budovy nosná konštrukcia závesnej lávky, používanej zamestnancami košickej spoločnosti Hasko takisto pri renovácii fasády. Približne 250-kilogramový kus železa vtedy presvišťal vzduchom a doslova prešpikoval zaparkované auto - strechu, zadné sedadlo, podvozok a zapichol sa do zeme. Zaujímalo nás, ako aj v tomto prípade postupuje inšpenktorát práce. "Od prvého júla tohto roka nadobudol účinnosť nový zákon o inšpekcii bezpečnosti práce. A žiaľ, vypadla z neho životná situácia, priemyselná nehoda, respektíve havária. A teda dnešnú i tú prvú situáciu nevyšetrujeme. Z toho titulu, že neboli ohrozené životy a zdravie zamestnancov. Čiže nedošlo k žiadnemu pracovnému úrazu. Čakáme teda, či bol pri tom dnešnom prípade niekto v zamestnaneckom vzťahu. Ak nie, obrazne povedané, máme zviazané ruky. Urobíme však previerku vo firme, ktorá lešenie stavala, i v tej, ktorá ho užívala. Ale opakujem, žiaľ, ďalej vyšetrovať nemôžeme," dodal inšpektor.
K takým nešťastiam, ako včera na Watsonovej, dochádza takmer každý deň. Aj preto pracovníci inšpektorátu označujú nový zákon za legislatívne nedokonalý a dúfajú, že bude novelizovaný. Ak by sa ukázalo, že zo strany zamestnancov niektorej zo zainteresovaných firiem došlo na Watsonovej k nedbanlivosti, podľa zákona môže byť vinníkovi udelená pokuta až do výšky milión korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári