hračky. Dokonca tak úspešne, že získal nielen slovenské, ale aj celoeurópske uznanie. Možno sa s jeho vedeckými hračkami a vynálezmi budú neskôr hrávať a učiť aj žiaci na základných školách na hodinách fyziky. Lukáš sa stal so svojim prototypom kúzelného pohára, v ktorom zmizne komická figúrka, víťazom 14. ročníka medzinárodnej súťaže Vedecká hračka - Scientific Toy. Jej usporiadateľom bolo OZ Vedecká hračka. Združenie sa podobnými súťažami snaží rozvíjať voľnočasové, záujmové, technické a výtvarné aktivity detí a mládeže, ktoré smerujú k navrhovaniu, vývoju, výrobe a propagácii vedeckých hračiek a hier s dôrazom na ich využitie vo vzdelávaní. Niektoré z návrhov, ktoré zaujmú výrobcov, majú šancu skončiť aj ako hračka.
Kúzelný pohár nie je jediným Lukášovým vynálezom, ktorý zaujal odbornú porotu. Mladý Michalovčan vytvoril a odprezentoval viacero vedeckých hračiek, fungujúcich na báze priťahujúcich sa a odpudzujúcich magnetov. Napríklad magnetické Jojo, divadlo, labyrint, účesy, kúzelný pohár a ryby. Medzi jeho hračky s odpudzujúcimi sa magnetmi patria vláčik, futbal, magické pero a zázračná trubička. Medzi magnetickými vynálezmi malého "vedca" nechýbajú ani hračky s dočasnými magnetmi, ako vĺčik a had, špirála, zázračná podložka a vznášajúca sa spinka. "V zázračnej podložke je ukrytý magnet. Pri kontakte s ňou sa rôzne kovové predmety zmagnetizujú a je možné z nich postaviť hocijaký útvar," vysvetlil mladý vynálezca. V špirále sú zasa umiestnené dve kovové guličky. "Na jednu je prichytený magnet a na druhú pripojená papierová špirála. Keď sa vzájomne držia magnetickou silou a otáčajú, vzniká efekt. Očný klam akoby sa špirála nakrúcala," dodal Lukáš. O svojej záľube rozpráva skromne. Nepovažuje to za nejakú zvláštnosť. Tvrdí, že vymýšľať stále niečo nové ho jednoducho baví.
S vlastnými magnetickými hračkami sa predstavil v lete aj na európskej prehliadke vedecko-technických projektov detí a mládeže ESEď 06 v španielskej Tarragone. Slovensko reprezentovalo šesť detí a mládežníkov. Michalovčan bol zo slovenského tímu najmladší, do Španielska prišiel so skupinou stredoškolákov a vysokoškolákov. Pred Lukášovým stánkom sa však zastavovali pedagógovia a odborníci a on im demonštroval ako jeho hračky fungujú. V jeho zbierke nechýba ani vlastný papierový model Titanicu, ktorý postavil z kartónu a špajdlí. K nemu pripravil krátku prezentáciu, ktorá sa týka historických udalostí a faktov súvisiacich s touto loďou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári