Korzár logo Korzár Košice

Jana Berg spojila Vašuta so svetovými modelkami

Košice - Extravagantná Češka, módna návrhárka Jana Berg (34), prezentovala svoju divokú tvorbu za rok 2006 v Košiciach. Piatok trinásteho pre Bergovú

znamenal úspech a pre Košičanov umelecký zážitok. Spolu s českým hercom Marekom Vašutom vytvorila prehliadku plnú strhujúcich vizuálnych, zvukových a pocitových vnemov. Využila pritom v novom projekte Vašutove umelecké sklony k fotografovaniu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo ste si zo Slovenska vybrali Košice? - spýtali sme sa Jany Berg.

"Pretože organizátorka košickej šou je moja klientka a navrhla mi to vlastne ona. Na rozdiel od Prahy, kde som prehliadku robila vo vojenskom kryte na Žižkove, som sa u vás nemusela postarať takmer o nič. V Prahe som zariaďovala ešte aj poháre, z ktorých sa pilo víno."

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa z obyčajnej ženy stane slávna návrhárka?

"Mne platili za návrhy už na škole. Mimochodom som skončila odevnú priemyslovku v Trenčíne a potom som dva roky žila v Prievidzi. Milujem Slovensko aj temperamentnejších Slovákov. Vrátim sa k téme, začala som šiť hlavne pánsku módu na zákazku, na mieru. Zakladám si na výborne zvládnutom krajčírskom remesle, čo sa cení. Vašut má na sebe práve môj oblek, čo svedčí o všetkom."

Vaša nápaditá kolekcia žiari farbami a je pomerne obsiahla. Ako dlho trvá jej príprava?

"V dielni pre mňa pracuje 15 až 20 ľudí, prehliadku urobíme za mesiac. Som stresový typ, ja to musím urobiť rýchlo. Samozrejme, robíme po nociach a nie je to jednoduché, potrebujem byť aj matkou, aj návrhárkou, aj obchodníčkou."

SkryťVypnúť reklamu

Vaše farby sú živé, priam žiaria. Máte výtvarné nadanie, viete dobre kresliť?

"No práve, moje kreslenie je tiež spojené so Slovenskom. Kresliť ma učil tiež Slovák a žiak akad. sochára Tibora Bartfaya."

Topmodelka Diana Kobzanová

V tomto projekte sa predstavilo viacero prestížnych modeliek. Napríklad Diana Kobzanová mala na sebe hodvábne pančuchy so vzorom, ktorý počítačovou grafikou vytvoril práve Marek Vašut, ktorý prehliadku aj moderoval. V pozadí sa premietal obraz s rovnakým motívom. Takisto korešpondovali Vašutové obrazy s inými topmodelkami, ako Kateřina Průšová či Kateřina Stočesová. Originál obrazu priniesli do Košíc len jeden. Práve ten vydražili za 110-tisíc korún. Sám autor bol prekvapený a vyjadril sa, že v Prahe by predal podobné dielo zhruba za 25-tisíc českých korún.

SkryťVypnúť reklamu

Prehliadku líčila známa Košičanka Lucia Gibodová. A ako sa jej pracovalo s prestížnymi dievčatami?

"Poznáme sa ešte z čias, keď som sama predvádzala, takže sú to staré kamošky. Museli sme zamakať, lebo sa líčilo a česalo v hangári za Lokomotívou. Začali sme o jedenástej, presúvali sme sa o šestnástej. Bolo čo robiť."

Autor: Tamara MAKAROVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 594
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 851
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 655
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 808
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 207
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 469
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 767
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu