mladý človek hlásil na obchodnú akadémiu. Najlepšie sú na tom zrejme gymnáziá, o ktoré je stále záujem, pravda s výnimkou súkromných.
"To je síce pravda, ale ani Šrobárka či Poštová už neevidujú taký záujem ako pred piatimi rokmi. Počet žiakov hlásiacich sa na gymnáziá je stále vysoký a keď niekoho neprijmú na štátne gymnázium, umiestni sa na súkromnom, ktoré nakoniec beztak zo situácie profitujú. Neštátne školy sú totiž na tom finančne lepšie, pretože majú rovnaký normatív ako štátne, navyše však využívajú viaczdrojové financovanie. Môžu vyberať príspevky, teda školné. Je to trochu nespravodlivé voči štátnym školám a preto ministerstvo školstva uvažuje o zmene financovania," hovorí prednosta Krajského školského úradu Jozef Vook a dodáva, že záujem je síce veľký, ale v prípade gymnázií aj veľmi nerovnomerný.
"Možno sa mladí rozhodnú pre gymnáziá aj preto, že konečná voľba o konečnom smerovaní padne až v osemnástich rokoch, keď si určujú vysokú školu. Majú na to potom vyššie predpoklady."
Školské výpočtové stredisko už eviduje záujem žiakov končiacich ročníkov základných škôl o ďalšie štúdium. Čísla hovoria jasnou rečou. Ako sme už spomínali, štátne gymnáziá Alejová, Exnárová, Opatovská, Poštová či Park Mládeže problém s nedostatkom žiakov mať nebudú. Naopak, žiaci prejavujú nízky záujem o gymnáziá na Dneperskej, Galaktickej ulici, v Katkinom Parku, ale aj o gymnázium sv. Košických mučeníkov.
Čo sa týka priemysloviek, záujem prevyšuje možnosti prijatia v prípade elektrotechnickej či hutníckej priemyslovky. O SPŠ stavebnú sa však mladí ľudia netrhajú. Na strojnícku priemyslovku plánujú prijať 136 študentov, ako prioritnú školu si ju však zatiaľ určilo len 89 žiakov. Ako druhú školu v poradí by ju rado navštevovalo 89 mladých ľudí, v prípade, že im želaná možnosť nevyjde.
"Problémy s nedostatkom žiakov najviac pociťujú niektoré priemyslovky a stredné odborné učilištia. U SOU je to citeľné, napriek tomu určité odbory problém nemajú. Žiaci sa zaujímajú o študijné smery kuchár - čašník či kozmetička. V odbornom školstve je situácia diferencovaná, najväčší problém má diferencované školstvo," dopĺňa J. Vook.
Obchodné akadémie už nezažívajú boom ako v deväťdesiatych rokoch. Napriek tomu tomu naplniť stavy nebude problém. Deviataci totiž tak Watsonovu, ako aj Polárnu stále priorizujú. O súkromné Stredné odborné školy na Postupimskej a Bukoveckej ulici zatiaľ obrovský záujem nebadať. Podobne je to s učilišťami. SOU Aurela Stodolu, hutnícke, ani dopravné neláka, no napríklad o odbor cukrár je na SOU potravinárskom vysoký záujem.
"O obchodné akadémie už síce nie je taký záujem, ale otvárajú atraktívne odbory, ako manažment či bankovníctvi, čím si žiakov nájdu. Pokles žiactva je podmienený aj vysokým počtom mladých, ktorí pochádzajú z nepodnetného prostredia. Tí však ledva skončia základnú školu a o strednej neuvažujú."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári