Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 8. marec, 2021 | Meniny má Alan, AlanaKrížovkyKrížovky

Herec a humorista Miro Noga si počas letných prázdnin neoddýchol - hral na hrade a dokončoval dom

"Čudujem sa, že po mne ľudia ešte stále chcú autogram..."Poznáte ho i ako speváka, herca i humoristu. Miro Noga si naposledy našiel čas prísť do

"Čudujem sa, že po mne ľudia ešte stále chcú autogram..."

Poznáte ho i ako speváka, herca i humoristu. Miro Noga si naposledy našiel čas prísť do Košíc spolu s kolegami z divadla Astorka Korzo 90´, aby tunajšiemu publiku spolu ponúkli hru Letní hostia. Aj keď bol unavený, nechal sa - po chvíli presviedčania - prehovoriť na rozhovor. Čas si naň našiel pri kávičke, ktorou sa snažil získať dostatok energie pred predstavením.

"Dnes už to nie je ako kedysi, keď som bol mladší," tvrdí M. Noga. "Vtedy sme všetci mali v sebe oveľa viac energie a zájazdy nás tak nevyčerpávali. Dokonca sme mali dosť síl na to, aby sme počas zájazdu celý čas žúrovali ako blázni. Pamätám si, že keď sme sadli do autobusu a sedeli tam aj Milan Lasica, Julo Satinský, Marián Labuda a Stano Dančiak, tak to bola zábavná jazda, to vám poviem..."

Skryť Vypnúť reklamu

Raz si vraj v autobuse zdriemol a zobudil sa až keď zastavili na obed v motoreste Halier. "Vtedy som celý dolámaný vyšiel von, že si dám obed. Moji úžasní kolegovia ešte z autobusu zakričali - aha, tam ide Noga. Vrhlo sa na mňa celé osadenstvo motorestu a namiesto toho, aby som si dal obed, som rozdal asi 200 podpisov. Keďže sa všetci vrhli na mňa, moji kolegovia si v pokoji dali obed..."

Ešte aj dnes sa mu stáva, že k nemu ktosi zamieri s úsmevom na perách, v ruke papier a pero a žiada o podpis. "Sám sa čudujem, že po mne ešte stále ľudia chcú autogram. Ja mám totiž pocit, že som sa vytratil z obrazoviek a už sa o mne toľko nehovorí... Pravda je totiž taká, že tej zostavy, ktorú sme tvorili so Skrúcaným, Piškom, Radičom a Filipom, ostalo už iba torzo. Tvorili sme históriu slovenského humoru a zrazu je to všetko nenávratne preč. Musím povedať, že tí dvaja páni, ktorí nás navždy opustili, mi veľmi chýbajú..."

Skryť Vypnúť reklamu

Bratislavskí diváci sú rozmaznaní

Do Košíc zavítal M. Noga spolu so Szidi Tobias, Zitou Furkovou, Borisom Farkašom, Zuzanou Kronerovou a mnohými ďalšími hercami. "Zájazdy, aj keď vyčerpávajú, nás vždy potešia. Tak ako v Prešove, i v Košiciach sme mali vypredané predstavenie, čo sa nám v Bratislave nestáva... Jedine, že by sme ľudí hnali do divadla.... Zrejme sú bratislavskí diváci rozmaznaní, zatiaľčo v iných mestách sa nám potešia... Lenže nedá sa chodiť po zájazdoch často, všetko to riadi trhová ekonomika - zarobiť chce aj divadlo, aj usporiadateľ..."

Divadelná sezóna sa už naplno rozbehla a M. Nogu v nej čaká veľa povinností - mrzí ho však to, že počas leta nemal čas poriadne si oddýchnuť a nabrať dostatok nových síl. "Pre mňa vlastne začiatkom leta sezóna neskončila, lebo som už v júni začal skúšať hru, ktorú sme hrali na Letných Shakespearovských slávnostiach na bratislavskom hrade. Hrali sme to v júli takmer každý večer a práve v čase, keď boli tie najväčšie horúčavy - určite si na to pamätáte. Ja som hral šaša, takže som mal na sebe dosť hrubý kostým a ešte k tomu čiapku s rolničkami. Bol som taký naobliekaný, že keby som sa v tom šiel v zime lyžovať, určite by mi nebolo chladno... Takže si viete predstaviť, aké to bolo, hrať v takom kostýme v horúčavách. Pot zo mňa doslova tiekol prúdom..."

Skryť Vypnúť reklamu

Ani počas augusta si neoddýchol. Šašovskú čiapku vymenil za murársku, pretože dokončuje dom. "Veľa si od toho domčeka sľubujem a preto sa snažím, aby v ňom bolo všetko tak, ako má byť. Je to síce kopa starostí, ale teším sa z nich. Teraz už vlastne prebiehajú finálne práce - dávajú sa kachličky, vyberajú batérie, umývadlá... Povedal som si, že tieto veci nenechám na architekta, ale že si ich povyberám sám. Myslím si, že mám celkom dobrý vkus a spolu s priateľkou Jankou si to chceme zariadiť po svojom. Hovorí sa však, že človek sa musí v dome zabývať, až potom zistí, čo všetko mohol urobiť lepšie a krajšie... Stále bude čo dorábať, ale na to sa teším, lebo domček sme si postavili v krásnej lokalite - dúfam, že tam nájdeme pokoj..."

Keďže - ako sa sám priznal - v mnohých veciach je perfekcionista, kým domček úplne dokončí, ešte to chvíľu potrvá. Chce totiž, aby všetko bolo ideálne... "Radšej nech niektoré veci ešte nie sú dokončené a presťahujeme sa hoc do mierneho provizóriá, ako keby sme mali práce dokončiť narýchlo a nebolo by to také, ako si to predstavujem."

Návrat na obrazovky sa nechystá

Roky tvoril M. Noga nerozlučnú dvojicu so Števom Skrúcaným - spolu účinkovali v televíznych zábavníkoch, objavili sa bok po boku i v muzikáloch Niekto to rád horúce, Do naha či Klietka bláznov. A určite si ešte dobre pamätáte aj na ich spoločné skladby Ide ťava Saharou či Tequila Jumbo. "Nedá sa povedať, že by sme chystali spolu niečo nové. Jediné, na čo sa ale obaja veľmi tešíme, je jeden program pre Slovenský rozhlas. Práve tam sme totiž začínali s reláciou Apropo. Z rozhlasu sme dostali ponuku nahrať výročné Apropo, lebo kedysi to bola relácia, ktorá sa Slovenskému rozhlasu starala o vysokú počúvanosť... Zatiaľ však neuvažujeme o žiadnom cyklickom mesačníku - ani rozhlasovom a ani televíznom."

M. Noga chce jednoducho vyčkať, kým sa diváci prejedia rôznych reality show a začnú túžiť po inej zábave... "Nebudeme to mať ľahké, keď sa budeme chcieť vrátiť na obrazovky. Chceme totiž priniesť kvalitný a inteligentný humor, aký sa za posledné štyri roky z obrazoviek takmer úplne vytratil a nahradili ho relácie, ktoré majú takzvanú podpásovú úroveň. Každá televízia si totiž spočíta, ktorá relácia ju bude koľko stáť a či sa oplatí ju vysielať, či priniesie sledovanosť a zisky... Možno je jediným východiskom verejnoprávna televízia, no treba počakať, ako sa to tam utrasie..."

Keďže na Slovensku sa M. Noga pred televíznu či filmovú kameru za pár rokov postavil naozaj iba sporadicky, privítal možnosť nakrúcať v Čechách seriál Ranč u Zelenej sedmy. "Pokiaľ však mám správne informácie, tak sa už ďalej nakrúcať nebude... Doteraz sa nakrútili tri série a každá z nich mala veľký divácky úspech, dokonca sa 21 dielov vysielalo i v Belgicku, Poľsku či Francúzsku. Ťažko predpokladať, že sa bude v nakrúcaní pokračovať, lebo postavy sa už nemajú veľmi kam posúvať - deti vyrástli... Jedine že by si diváci nejakým spôsobom vynútili to, aby sa v nakrúcaní pokračovalo, ale na to by som sa nespoliehal. Vnútorne som sa zmieril s tým, že tento seriál skončil... Nebudem sa veľmi hrnúť bezhlavo do niečoho nového, lebo kvalita sa dnes nenosí a nechcem sa podieľať na niečom, s čím by som nebol spokojný..."

Práve preto sa dnes nezriedka stáva, že sa M. Noga prichytí pri tom, že sa nostalgicky obzerá za niektorými filmovými či televíznymi projektami, na ktorých sa podieľal. "Čochvíľa budem mať 47 rokov a tak trochu si vyčítam, že som viac nepoškuľoval po zahraničí, keď na to bola príležitosť. Často sa potýkam s názorom kolegov, ktorí tvrdia, že sa to nedá - že preraziť v zahraničí je pre našinca nemožné. Ale príkladom je Karel Roden, ktorý hráva v hollywoodskych filmoch. Škoda, že ja sám som sa viac nezameral na to, aby som sa zlepšil v jazykoch a neskúsil som to. Tu na Slovensku, rovnako ako v Čechách, je veľmi veľa kvalitných hercov. Viem o tom, že divadelníci po celej Európe nám ich doslova závidia..."

Všetky cesty do zahraničného filmu vedú cez Prahu... "Trochu mi to lezie na nervy, že inak sa to nedá. No prvým krokom je naozaj Praha, pretože tu sa zrušila filmová tvorba, nenakrúca sa a keď sa chcete ukázať, dá sa to len cez český film. Je smutné, že slovenský film je v takom štádiu akom je, pozitívne je aspoň to, že mnoho slovenských hercov dostáva šance práve vo filmovej tvorbe našich českých kolegov. A dostávajú tak šancu preraziť i do Európy..."

M. Nogovi je teda ľúto, že keď sa mu ponúkala šanca nakrúcať mimo Slovenska, že ju vtedy nechytil poriadne za pačesy a nevyužil... "Moja šanca tu bola pred desiatimi rokmi, keď som dostal ponuky nakrúcať v zahraničí, no v tom čase sme so Števom mali na Slovensku veľa práce a boli sme veľmi vyťažení. Povedal som si - kam budem odchádzať, keď tu mám dosť práce a mal som aj silnú motiváciu zostať. Mali sme totiž vtedy pocit, že naša robota nie je zbytočná, že môžeme zasiahnuť ľudí nie len svojim prejavom, ale i názormi a postojom k životu, že môžeme poukazovať na morálne hodnoty spoločnosti..."

Uvedomuje si, že dnes to môže znieť ako frázy a klišé, ale v tom čase to takto cítili. Dnes ich práve to začína trápiť. "Ranný kapitalizmus sme prežili, ale čo ďalej? Nie je to vôbec ľahké a každý sa musí starať sám o seba. Politika u nás vôbec nie je kultúrna a ja sa obávam, že moja generácia bude nostalgicky spomínať. Netvrdím, že na socializmus ako taký - to určite nie, veď sme spolu bojovali za to, aby sa skončil... Budeme však nostalgicky spomínať na to, ako tu fungovala kultúra, na hodnoty, ktoré tu boli, ktoré vznikali. Komercia, ktorá to tu všetko dnes valcuje a šialený mediálny marazmus - tým všetkým musíme prejsť. Ostáva mi iba veriť, že je to akási móda, ktorá sa po čase vytratí. Len aby nebol opak pravdou - ostaneme potom veľmi škaredo prekvapení," dodal M. Noga na záver.

Dátum narodenia: 25. október 1959

Znamenie: Škorpión

Miesto narodenia: Bratislava

Rodinný stav: slobodný

Ukončené vzdelanie: VŠMU

Relax: spánok

Televízna a filmová tvorba:

2003 Zostane to medzi nami

1999 Hanele

1998 Rivers of Babylon

1998 Stoj, lebo sa netrafím

1997 Bumerang

1996 Bud Bindi"

1996 Ranč u zelené sedmy

1994 Vášnivé známosti

1993 Chudobných rodičov syn

1990 Modrý Jonatán

1990 Rýchlik

1989 Maškarný ples

1988 Holič Britva a duch Vydriduch

1988 O Džaudarovi a jeho bratoch

1988 Sedem jednou ranou

1987 Nové Pištáčikové dobrodružstvá

1986 Mahuliena, zlatá panna

1986 Polepetko

1986 Utekajme, už ide

1984 Kto chce získať princeznú

1984 Loktibrada

1984 Sojky v hlave

1983 Anička Jurkovičová

1983 Princezná a mesiac

1983 Výlet do mladosti

1982 Čarbanice

1979 Kamarátky

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 2. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 4. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 5. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 6. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 7. Nové číslo Historickej revue
 8. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 9. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 10. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 1. Faculty of Management Comenius University in Bratislava
 2. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 3. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
 4. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 5. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 6. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 7. Nové číslo Historickej revue
 8. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 9. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 10. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 24 585
 2. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 14 567
 3. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 12 328
 4. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj 11 780
 5. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 11 045
 6. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 10 411
 7. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 9 877
 8. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele 7 680
 9. Nové číslo Historickej revue 7 350
 10. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 6 171
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Riaditeľ NAKA Branislav Zurian preveruje prieťahy policajtov pri vyšetrovaní podozrení, ktoré sa objavili po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Šéf NAKA podal na obvineného svedka zo SIS trestné oznámenie.

8 h

Pôvodne to mali byť sady, s ktorými si každý doma spraví samotest.

3 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop