Reklamáciu si uplatnite priamo v predajni, kde vás sklamali
Čitateľka A. D. podala na Inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie pre Košický kraj na Vrátnej ulici sťažnosť na istú predajňu. Dostala odpoveď, že jej list SOI nepovažuje za sťažnosť, iba za podnet, takže s ním aj bude nakladať ako s podnetom. Aký je rozdiel medzi podnetom a sťažnosťou a čo má robiť človek, ktorý nie je spokojný s prístupom predajne?, to sú otázky, ktoré sme v súvislosti s čitateľkiným listom položili riaditeľovi SOI v Košiciach MVDr. Danielovi Horváthovi.
"Sťažnosťou sú podania, ktoré smerujú proti postupu zamestnancov SOI pri výkone kontroly, dozoru, trhového dohľadu a inšpekčnej činnosti. Podávajú ich zväčša podnikatelia, ktorí neboli spokojní s kontrolou našimi pracovníkmi," uviedol D. Horváth (na snímke). Pri vybavení sťažnosti SOI postupuje v zmysle zákona č. 152/1998 Z. z. o sťažnostiach. Teda je povinná ju prijať na hociktorom pracovisku a prešetruje ju do 30 dní od doručenia vnútorný kontrolór SOI. Ak si to šetrenie vyžaduje, čas sa môže predĺžiť na 60 dní a ústredný riaditeľ môže ďalších 30 dní pridať. O každom predĺžení, aj o výsledku prešetrenia, musí byť sťažovateľ písomne informovaný. Ak spotrebiteľ na podaní uvedie, že je to sťažnosť, originál sa mu, aj s poučením, do 5 dní vráti a kópia s prípadnými prílohami poslúži ako podnet na kontrolu.
"Tie podania, ktoré pošlú občania alebo právnické osoby a SOI ich prešetruje v rámci kontrolnej, inšpekčnej, dozornej činnosti alebo trhového dohľadu, sú podnety," pokračoval D. Horváth. "Poukazovať môžu na porušovanie právnych predpisov, na diskrimináciu a klamanie spotrebiteľa, na nevybavenie reklamácie v stanovenej lehote alebo na iné porušenie povinností pri predaji tovaru a poskytovaní služieb." Aby bol pri vybavení zjednodušený a urýchlený postup, pisatelia by mali jasne uviesť, že podávajú podnet, nie sťažnosť, zdôraznil riaditeľ.
"Pri podaniach zákon neurčuje, akým spôsobom a dokedy sa nimi máme zaoberať. Nie je stanovená ani forma podania, ale musí tam byť napísaný názov prevádzkovej jednotky, adresa a dôvod, prečo spotrebiteľ podnet dáva. Pripojiť treba i fotokópie súvisiacich dokladov, napríklad doklad o zaplatení, reklamačný lístok, reklamný katalóg a podobne. Podanie môže byť adresné, aj anonymné." Soikári im vždy venujú pozornosť a zaraďujú ich do plánu kontrol. Odpoveď o výsledku kontroly pošlú pisateľovi len vtedy, keď sa predmet podania i záver spotrebiteľa osobne dotýkajú. Napríklad, ak ide o vrátenie peňazí, výmenu tovaru a podobne.
Ak spotrebiteľ nie je spokojný s úrovňou a kvalitou tovaru a poskytovaných služieb, má právo uplatniť reklamáciu priamo v prevádzke alebo v predajni. Počas otváracieho alebo prevádzkového času v nej musí byť prítomný majiteľ, poverený zástupca, prípadne zamestnanec, ktorý reklamáciu vybaví. Ak chce zákazník podať podnet týkajúci sa nekvalitných potravín, mal by ho kvôli urýchleniu adresovať Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe. Pri nekvalite jedál alebo nápojov Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.
Poslaním SOI je kontrola vnútorného trhu. Zisťujú najmä, či sa predávajú a poskytujú potraviny a služby v zhode s technickými požiadavkami, v správnej kvalite a množstve. Či sa dodržiavajú cenové predpisy, podmienky skladovania a dopravy, overené meradlá, bchodné podmienky veriteľov a zmluvné podmienky pre spotrebiteľov. A tiež, či sa dodržiavajú ostatné podmienky veľkoobchodnej, distribučnej, maloobchodnej činnosti a poskytovania služieb. "SOI však nie je oprávnená vstupovať do reklamačného konania, posudzovať reklamovaný tovar, ani rozhodovať o opodstatnenosti reklamácie," uzavrel MVDr. Daniel Horváth.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Začala sa 38. sezóna ŠFK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári