Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Zvyšujúce sa nároky a zaneprázdnenosť budúcich mladomanželov podnietili vznik svadobných agentúr

Obrad na úrade už veľmi neletí, radšej na hrade či pod holým nebomKoľko fantázie a hodín plánovania si vyžaduje príprava svadobného dňa, vedia

Obrad na úrade už veľmi neletí, radšej na hrade či pod holým nebom

Koľko fantázie a hodín plánovania si vyžaduje príprava svadobného dňa, vedia najmä tí, ktorí majú tento krok za sebou. Zvyšujúce sa nároky na svadby snov využili nové agentúry, odbremeňujúce budúcich mladomanželov od predsvadobných peripetií. Organizovaním svadieb "na kľúč" sa v Bratislave zaoberá viacero svadobných agentúr, v Košiciach je táto ponuka užšia. S riaditeľkou agentúry Daisy Bc. Danielou Bérešovou sme sa porozprávali o tom, ako túto možnosť využívajú Košičania.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšina reštaurácii a zariadení nie je pripravená na to, aby popri novinkách v gastronómii dokázala dynamicky reagovať aj na rýchlo meniace sa trendy svadobných výzdob. Už nestačí hostina pri rovnej svadobnej tabuli naloženej veľkými plastovými fľašami a hrubostennými pohármi. To už je pre mnohých prežitok, alebo všedný priemer. Ľudia chcú svoj veľký deň prežiť naozaj výnimočne. Predstavujú si svadobné hodovanie za okrúhlymi stolmi, prikrytými lesklými saténovými obrusmi. Tiež ladiace stoličky, odeté do slávnostného bieleho rúcha, previazané mašľou. Takéto vybavenie dodá svadbe punc veľkolepej romantickosti, akú vídať v mexických telenovelách. "Okrúhle stoly so slávnostnými obrusmi a návlekmi na stoličky, vedia aj zo svadby v kultúrnom dome urobiť akciu na najvyššej úrovni," vraví Bc. Bérešová.

Skryť Vypnúť reklamu

Agentúra Daisy pôsobí na trhu tretí rok. Za tento čas zorganizovala na slovenské pomery netradičné svadby. K takým patria napríklad hostiny a sobáš pod "holým nebom." Na prvý pohľad možno jednoduchá záležitosť, v skutočnosti však na Slovensku komplikovaná požiadavka. Konzervatívnosť slovenských sobášiacich inštitúcií je totiž stále dosť značná. "Podľa našich informácii je civilný obrad mimo priestorov matriky zákonom zakázaný. Cirkev je v tomto smere benevolentnejšia. Ak sú dodržané všetky stanovené podmienky, je na sobášiacom, či bude ochotný vykonať obrad v prírode. Ideálne je, ak sa na vysnívanom mieste páru nachádza aspoň malá kaplnka s oltárom."

Vybaviť sobáš pod holým nebom sa jednotlivcom často nedarí a predstava množstva komplikácii ich odrádza hneď na začiatku. Agentúra má v tejto oblasti väčšie skúsenosti, preto je úspešnejšia. Nedávno pripravovali takúto svadbu v Banskej Bystrici. Keďže malo ísť o civilný obrad, musela zaľúbená dvojica pristúpiť na určité kompromisy. Oficiálne zosobášenie novomanželov bolo potrebné naplánovať na úrade deň vopred. V prírode pred hosťami mali potom svadobný akt spolu s pracovníkmi úradu len "hrať". "Takýto kompromis je často jedinou možnosťou, ako si naplniť sen o netradičnej svadbe v prírode či iných netypických miestach. Keďže takýchto požiadaviek stále pribúda, veríme, že sa situácia zmení."

Skryť Vypnúť reklamu

Po zabezpečení formalít prichádza na rad rezervácia party stanu, dodávky jedla, vybavenia, výber štýlu stolovania ako aj výber dekorácie, kvetín a ostatné prípravy. Myslieť treba aj na základné ľudské potreby. "Snažíme sa ponúkať priestranstvá, kde sú zabezpečené sociálne zariadenia v priľahlom reštauračnom či hotelovom zariadení. Ak nie je žiadna iná možnosť, používajú sa prenosné chemické WC."

Areál penziónu Hrabina sa začiatkom septembra stal dejiskom veľkolepej medzinárodnej svadby pod holým nebom. Svoje "áno" si tu povedali Slováci dlhodobo pracujúci v Londýne. Približne 20 hostí prišlo do Košíc z rôznych krajín sveta. Stolovali pri slávnostných stoloch v náručí prírody. Celá paráda sa niesla v jemnom, prírodnom štýle. " Svadobní hostia boli veľmi rozdielni. Bola tam vyslovene smotánka, ľudia z hornej spoločenskej vrstvy, ale aj staršie dámy v typických širokých sukniach. Mysleli sme si, že kvôli tej rôznorodosti bude zábava viaznuť, ale naopak. Hostia sa bavili výborne a panovala úprimná, vrúcna atmosféra."

Za svadbu snov sa v súčasnosti považuje nielen naturálna svadba, ale aj taká, ktorá sa odohráva v priestoroch kaštieľa či hradu. Bodaj by nie, veď ženy sa aspoň raz v živote chcú cítiť ako naozajstné princezné. "Takéto svadby sú jedným z variantov, ako sa oficiálne zosobášiť na romantickom mieste. Najlepšie je vybrať si niektorý hrad, či zámok, ktorý disponuje registrovanou obradnou miestnosťou. Svadby v takýchto priestoroch sú skutočne nádherné, organizovali sme ich v kaštieľoch vo Fričovciach a v Herľanoch. Je veľa možností, ako z nevesty urobiť lesnú vílu alebo hradnú paniu. Stačí len vysloviť svoju predstavu."

Svadby na hrade letia najviac v Čechách. Nielen preto, že táto krajina je na hrady, zámky a kaštiele bohatá, ale aj preto, že český národ je vo všeobecnosti viac prístupný extravaganciám. Hradnú svadbu Češi dotiahli na maximálnu úroveň. Odvážne páry sa sobášia v historických pamätihodnostiach dokonca v dobovom oblečení. Kto chce však kráľom byť, musí na to mať... Kráľovská svadba je drahá. Cenu zvyšuje aj poplatok za prenájom historických priestorov, ktorý si každý hrad či kaštieľ stanovuje podľa vlastného uváženia.

"Väčšinou si naše služby objednáva solventnejšia klientela," hovorí Bc. Bérešová. "Oslovujú nás aj ľudia, ktorí si svadbu organizujú sami, no vysnívali si niečo, bez čoho si ju nevedia predstaviť. Napríklad okrúhle stoly, alebo návleky na stoličky." Agentúra má najviac zákazníkov medzi Slovákmi, pracujúcimi v zahraničí. Väčšina nemá čas zaťažovať sa prípravou svadby a vybavovaním formalít. Ďalšou skupinou sú zaneprázdnení podnikatelia, kmitajúci od rána do večera každý deň. "Takýto klienti nemajú čas ani na to, aby telefonicky odpovedali na niektoré naše otázky. Dosť vecí hlavne v oblasti výzdoby nechajú na našich dekoratérov a flóristov. Na základe daného vkusu snúbencov zostavíme návrh a v tomto štýle ladíme celú svadbu."

Agentúru nedávno oslovilo niekoľko párov s požiadavkou, aby im zorganizovali svadbu v zahraničí. Túžia po romantickej svadbe pri mori, s nohami zaborenými v piesku na pláži. V januári sa pri mori plánuje zobrať dvojica sama, bez svadobných hostí. Ďalší pár sa chystá zosobášiť na pláži v máji spolu s 20 svadobnými hosťami. "Týmto snúbencom sa snažíme pomôcť. Ako to urobíme, ešte nevieme. Zvažujeme všetky možnosti. Nie je to jednoduché. Do daného letoviska bude potrebné vyslať niekoľko našich ľudí, ak máme zodpovedať za plynulý priebeh celej svadby a dekoráciu na pláži. Bude potrebný aj tlmočník k obradu a koordinátor starajúci sa o priebeh hostiny," dodáva Bc. Bérešová.

Vysoké sviece dodávajú stolu romantický efekt a sú neodmysliteľnou súčasťou slávnostného stolovania

Svokra z Anglicka chcela svadbu v duchu našich tradícií

Módne trendy ovplyvňujú každú oblasť života, aj slávnostný akt manželský. Pracovníci agentúry čerpajú nápady z domácich výstav a zo zahraničia, predovšetkým z Ameriky. Aké sú teda súčasné trendy?

"Základom slávnostného stolovania sú okrúhle stoly a obrusy z kvalitných materiálov, ktoré siahajú až po zem. Vrchná časť stola sa zakrýva kratším obrusom vybranej farby, ku ktorým sú zladené stuhy k návlekom na stoličkách a aj ostatná dekorácia," opisuje Bc. Bérešová. Hlavnými farbami aktuálnej svadobnej sezóny je farba čokolády, resp. odtiene do zlata a výrazná pomarančová. Obľúbená je aj dekorácia v zelenej. Na dekoráciu stolov sa využívajú vysoké svietniky, alebo vázy z číreho skla. Pre menej výraznú dekoráciu sú vhodné nižšie aranžmány v skle, či zaujímavo zdobených črepníkoch. "Na stole nesmú chýbať sviečky alebo vysoké sviece, ktoré okrem toho, že dodávajú stolu romantický efekt, sú aj neodmysliteľnou súčasťou slávnostného stolovania. Z dekorácie interiéru sa do popredia dostáva svetelná, ktorá dokáže vytvoriť priam pompézny efekt."

Výhodou agentúr je to, že disponujú odborníkmi zo všetkých aranžérskych sfér a pripravujú stolovanie a dekoráciu ako jeden celok. "Pri výzdobe stolov sa nemôže stať, že cez ňu neuvidíte kamaráta čo sedí oproti, alebo bude aranžmán zavadzať v stolovaní tak, že sa už k nemu nezmestí ani fľaša minerálky, nie to ešte polievková misu," vraví riaditeľka. "Dekorácia sa tvorí priamo na mieste konania svadby a príprava nepozostáva iba z jednoduchého výberu farieb. Všetko sa prispôsobuje vybranému svadobnému menu, spôsobu servírovania, typu a charakteru sály, či priestranstva a iným detailom, na ktoré sa často zabúda. Aj my vieme pripraviť extravagantnú dekoráciu, no všetko iba do tej miery, aby nebolo obmedzené pohodlie a komfort hosťa."

Novinkou, o ktorú je v Košiciach veľký záujem, je horúca čokoládová fontána. "Pravá belgická čokoláda má fantastickú vôňu a chuť a je nevšednou atrakciou. Fontánou naraz cirkuluje 2,5 kila čokolády." Poteší maškrtné jazýčky labužníkov aj zvedavé oko kamery. Máčanie ovocia na paličke, do pomaly stekajúcej lesklej čokoládovej hmoty, je totiž obraz veľmi efektný.

Najväčšou svadobnou maškrtou, ktorú agentúra pre svadobčanov dávala špeciálne vyrobiť, bola meter vysoká päťposchodová torta. "Upečie sa po častiach a tak sa aj dopraví na svadbu. Naskladá sa na seba až priamo na mieste. Na tento účel pripravené stojany majú rôzne tvary a veľkosti, pričom torte prevozom nehrozí žiadna ujma," vykresľuje Bc. Bérešová.

Momentálne letia veci čo najpraktickejšie, preto si mnohí ľudia nechávajú upiecť svadobnú tortu poskladanú z maličkých tortičiek. Odpadá tak rezanie torty, jej balenie a človek pritom nie je ani umastený.

Príprava takejto torty je prácnejšia, no efekt je mimoriadne dekoratívny. Čo sa týka svadobných áut, momentálne vedú prím veteráni, limuzíny a potom luxusné vozidlá značiek Mercedes, BMW a Audi.

Nie je zriedkavosťou spestrovať zábavu svadobčanov programom. Riaditeľka agentúry odporúča pre svadobný program barmanskú exhibíciu, počas ktorej šikovní chlapci predvádzajú artistické kúsky s horiacimi fľašami a efektne miešajú drinky pre hostí. Výbornú službu vie spraviť aj konfetový ohňostroj. Padajúce stužky a papieriky sa o zábavu hosťom dobre postarajú. "Latinsko-americké tance a podobné tanečné vystúpenia sa snažíme na svadby veľmi neponúkať. Vychádzame z toho, že na svadbe má vynikať nevesta so ženíchom a nie niekto iný. Mali sme mladomanželov, ktorí tanečníkov na svadbe veľmi chceli mať a dopadlo to tak, že tanečníci naozaj zatienili svadobný pár."

Tradičné slovenské zvyky sa nedodržiavajú tak striktne ako kedysi. Červené redové oblečenie už nie je pravidlom. Dnes sa nevesta po polnoci oblieka do toho, čo jej pristane. Od krojov cez krátke až po dlhé plesové šaty. Mladí ľudia nie sú veľmi naklonení tradíciám, čoraz viac inklinujú k svadbám v západnom štýle. Slovenských zvyklostí sa však netreba vzdávať, aj keď mnohým pripadajú zastaralé, okukané. Všetko sa totiž dá robiť modernejšie a prispôsobiť dobe, v ktorej žijeme.

Slovenské svadobné zvyky sa páčia predovšetkým cudzincom. "Organizovali sme svadbu na Slovenku a ženích bol z Anglicka. Jeho mama si priala, aby sa svadba konala v duchu našich tradícií. Odozvy boli veľmi dobré, máloktorá krajina má toľko svadobných tradícii ako tá naša, takže bolo čo ukazovať."

Boa

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 4. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 4. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 5. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 6. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Hygge ako životný štýl
 10. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 43 575
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 24 742
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 15 639
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 248
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 798
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 719
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 524
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 442
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 414
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 283
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poškodený most.

Župan hovorí o danajskom dare.

4 h
Poštárka zostala pri Opátke odrezaná od sveta.

Malú Lodinu odrezalo od sveta.

8 h
Občianske hliadky v Smižanoch kontrolujú miestnych pri vychádzaní z lokality.

Ďalšie sú v Richnave, Žehre, Hrabušiciach i Lomničke. Ide o komunitné šírenie.

7 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Štefan Hamran.

Hamrana odporučilo len šesť poslancov výboru.

3 h
Vakcínou proti covidu by sa malo na Slovensku očkovať od 27. decembra.

Protilátky nezneutralizovali vírus dostatočne.

5 h
Zuzana Kepplová.

Fico sa snaží, aby jeho sympatizanti udalostiam rozumeli čo najmenej.

3 h
Prehliadku Scandi v pondelok 25. januára otvorí dokument o aktivistke Grete Thunbergovej – Greta.

Dokument uvádza prehliadka Scandi.

3 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop