Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 8. marec, 2021 | Meniny má Alan, AlanaKrížovkyKrížovky

Košičanku Editu Krešákovú odborníci čoraz častejšie prirovnávajú k topmodelke Adriane Sklenaříkovej - Karembeu

V šatách od Versaceho za 200 tisíc sa bála pohnúť, aby ich nepotrhala V rámci módnej prehliadky Fashion Show JKLett, ktorú si budete môcť vychutnať

V šatách od Versaceho za 200 tisíc sa bála pohnúť, aby ich nepotrhala

V rámci módnej prehliadky Fashion Show JKLett, ktorú si budete môcť vychutnať už dnes večer, sa na pódiu medzi modelkami objaví aj 17-ročná študentka gymnázia na Opatovskej ceste, rodáčka zo Sene pri Košiciach - Edita Krešáková, ktorá je zároveň tvárou prehliadky. Do sveta modelingu vhupla rovnými nohami už ako 14-ťročná a dnes sa môže pochváliť prácou pre známe módne značky ako Versace ci Christian Dior. Odborníci zo sveta módy ju radi a čoraz častejšie prirovnávajú k topmodelke Adriane Sklenaříkovej - Karembeu.

Skryť Vypnúť reklamu

Edita vraj už ako dievčatko rada pozerávala v televízii rôzne súťaže krásy a túžila stať sa modelkou. "Raz som videla Adrianu Sklenaříkovú a vtedy som si povedala, že aj ja túžim byť a ako ona," prezradila nám. "Snívala som o tom, že sa objavím na veľkých billboardoch a budem fotiť pre známe značky. Viem, že ma s ňou čoraz častejšie porovnávajú a mňa to, samozrejme, môže len tešiť. Na druhej strane je mi jasné, že mám ešte čo doháňať, aby som bola taká úspešná ako ona..."

Pred sebou má však zrejme sľubnú modelingovú budúcnosť. Do sveta fotenia a prehliadok vstúpila pred troma rokmi, keď vyhrala česko-slovenské kolo súťaže Metropolitan top model. "Už pred tým som skúsila zopár kastingov a mala som za sebou nejaké skúšobné fotenie. No až táto súťaž bola mojim prvým skutočným dotykom so svetom modelingu. Agentúra, ktorá ma zastupovala, mi povedala - choď to skúsiť, bude to dobrá skúsenosť, ak nič iné, tak sa aspoň naučíš chodiť. Veľa som si teda od toho nesľubovala a bola som veľmi prekvapená, keď som súťaž vyhrala."

Skryť Vypnúť reklamu

Najprv škola

Modelingový kolotoč sa tak mohol pre Editu naplno rozkrútiť. Dostala síce zmluvu na poldruha milióna korún, tá si však vyžaduje, aby bola agentúre Unique One plne k dispozícii tri roky... "Zatiaľ som teda zmluvu nepodpísala, pretože som ešte len v 3. ročníku na gymnáziu a je pre mňa dôležité školu dokončiť. Ak by som zmluvu podpísala, zrejme by som musela štúdium prerušiť a to naozaj nechcem. Až po maturite sa rozhodnem, či sa budem naplno venovať modelingu, alebo si vyberiem štúdium na vysokej škole."

Edita prestížnu súťaž vyhrala ako deviatačka na základnej škole a bolo jej jasné, že keď sa vyberie ďalej na strednú školu, bude musieť zvážiť - buď modeling na sto percent, alebo škola... "Vždy ma to veľmi lákalo k modelingu, lenže na druhej strane som vedela, že sa na to nemôžem spoliehať. V tom čase som mala iba 14 rokov a čo ak by to nevyšlo? Preto som si povedala, že najlepšie bude gymnázium a po ňom sa rozhodnem, čo ďalej. Veľmi ma lákala medicína, ale teraz sa mi viac pozdáva štúdium práva."

Skryť Vypnúť reklamu

Za tých pár rokov, počas ktorých sa Edita venuje modelingu, toho stihla už dosť pobehať... "Hneď po súťaži som šla na týždeň do Nemecka, kde som fotila pre časopis Bravo Girl. Potom som bola pár dní v Paríži, kde sme nafotili nejaké sponky do vlasov. Mala som ísť pracovať do Malajzije, ale ochorela som, tak sa to posunulo až o rok, pracovala som už aj v Miláne, Madride, vo Viedni, samozrejme v Prahe a v júni som sa vrátila z Japonska..." Pochváliť sa môže aj tým, že predvádzala či fotila pre prestížne módne značky a firmy. "Asi najznámejšie sú Versace, Christian Dior, Chanell, v Milane som fotila pre firmu Wella, vo Viedni pre Diesel, ale aj pre Samsung, AB Kozmetiku... Najviac prehliadok som mala v Malajzii, kde počas Fesion Week to bolo aj sedem prehliadok v priebehu jedného dňa..."

Rodičia si zvykli

Keď sa tak obzrie dozadu, tak za posledný rok strávila v zahraničí určite šesť - sedem mesiacov... Čo však na to rodičia, že takáto mladučká lieta sama hore-dole po svete? "Keďže som začala už v štrnástich, tak sa dá povedať, že si na to už zvykli... Keď som sa však pred troma rokmi vydala sama do Paríža, bol to pre nich poriadny stres. Každý krok som im musela hlásiť esemeskami a stále im posielať správy, že som v poriadku. Takto to v podstate funguje aj naďalej..." Samotná Edita však vraj pri svojej prvej práci v Paríži žiadny stres nepociťovala. "Vrhla som sa do toho ako do nejakého dobrodružstva a sama som si neuvedomovala, čo všetko to bude obnášať. Jednoducho som si len povedala - to je super, veď ja idem do Paríža..."

Fakt, že sa dostane do tých miest na svete, ktoré by možno bez modelingu nikdy nenavštívila, je to, čo Editu na tejto práci najviac láka. "Je to cestovanie, spoznávanie nových krajín, ľudí... Minule som si v hlavnom meste Malajzie - Kuala Lumpur uvedomila, že za iných okolností by som toto miesto nikdy nenavštívila... Čo stojí na opačnej strane a čo mi na modelingu najviac prekáža, je ľudská závisť..."

Edita môže určite povedať, že za tie tri roky, počas ktorých sa vďaka modelingu musela naučiť starať sama o seba, dospela rýchlejšie, ako jej rovesníčky... "Moje spolužiačky na škole rozmýšľajú nad tým, čo si oblečú na rande a kam si pôjdu sadnúť na kávu. Ja musím riešiť problém, či stihnem na letisku prestupy pri ceste za prácou a ako zvládnem školu popri modelingu. Minule mi jedna kamarátka povedala, že riešim sitácie, ako dospelá 30-ročná žena..."

Kým Edita pracuje v zahraničí, hosťujúca agentúra sa postará o ubytovanie modeliek. Tým však jej starosť o dievčatá končí... "Dostaneme do ruky mapu mesta a na papieriku adresy, aby sme vedeli, kam sa máme dostaviť na prácu a na kastingy," odhaľuje Košičanka aj tútú stránku práce modelky. "Ostatné je na nás. Musíme sa vedieť dohovoriť, musíme sa starať o poriadok v byte, o to, aby sme mali čo jesť, perieme si... Dohovorím sa anglicky, maďarsky, učím sa nemecky a kým som bola v Miláne, tak som celkom dobre pochytila taliančinu. Nič iné mi totiž neostávalo - síce nám povedali, že v Taliansku nebude problém dohovoriť sa po anglicky, ale ukázalo sa, že keď som sa v meste potrebovala opýtať na cestu, tak angličtina mi bola nanič..."

Aj keď sa hovorí o tom, že medzi modelkami vládne veľká rivalita, Edita má kamarátky modelky všade po svete - Češky, Talianky, Rumunky... "Keď vycestujem do zahraničia, zvyčajne nás ubytujú v jednom byte. Práve modelky sú tie, s ktorými trávim najviac času. Keď teda s nejakou bývam mesiac v jednom byte, tak je len prirodzené, ak sa z nás stanú priateľky. Ja sama som sa nestretla s nejakou silnou rivalitou, aj keď som počula o prípadoch, keď si modelky robili naprieky..." Na Slovensku však Edite stále ostalo dosť priateliek... "Či sú to však úprimné priateľstvá, to všetko ukáže čas. Čo sa týka priateľa, nerada by som čosi prezrádzala - poviem len toľko, že mám známosť..."

Jedna práca prináša druhú

Edita v podstate čaká, kedy jej agentúra povie, že má pre ňu prácu, potom len treba pobaliť kufre a ísť za svojou šancou... "Samozrejme, že by som nejaké ponuky mohla aj odmietnuť, no to by nebolo dobré. Veľmi dobre totiž viem, že jedna práca prináša so sebou druhú. Napríklad pred dvoma rokmi som bola vo Viedni a chodila na kastingy. Ešte stále sa mi stáva, že mi zavolajú na základe toho, že si ma pamätajú z niektorého z týchto kastingov a ponúknu mi prácu. Ak sú so mnou spokojní, zavolajú si ma aj inokedy a odporúčia ma aj iným..."

Zatiaľ najviac sa Edite páčilo v Malajzii. "Uchvátila ma príroda - bývali sme síce v meste, no bol tam dostatok zelene, krásne parky. Aj ľudia boli veľmi príjemní a za celý ten čas, čo som tam strávila, som vari nevidela, že by sa niekto mračil. Navyše - čo sa týka práce agentúry, bolo to naozaj veľmi profesionálne." Z každej cesty, z ktorej sa vracia domov, nosieva Edita domov darčeky. "Mám doma totiž mladšiu - deväťročnú - sestru, ktorá darčeky čaká. Zo žiadnej cesty som sa nevrátila bez toho, aby som jej niečo nepriniesla..."

Edita patrí medzi dosť vysoké modelky, má výšku 183 cm. Predstavte si ju na móle v topánkach s 10-centimerovými opätkami... "Obaja rodičia sú dosť vysokí, takže som to asi podedila po nich. A čo sa týka váhy? Mám smolu, že nepatrím medzi tie dievčatá, ktoré môžu zjesť čokoľvek a na ich postave sa to neodrazí. Preto potrebujem veľa pohybu, denne si dám sto ´brušákov´, chodím behať, cvičiť... Určite mi však nehrozí žiadna bulímia ani anorexia. Mám strašne rada pizzu i zmrzlinu a radšej si ich doprajem a potom to vybehám, ako by som sa mala trápiť hladovaním..."

Partnera k nej postavia na tehly

Klienti si na Edite pochvaľujú najmä jej zaujímavú tvár a oči. "Vraj je na mňe pozitívne to, že ma možno veľmi zaujímavo nalíčiť. Musím povedať, že ja sama som nebola zvyknutá na líčenie a keď ma pri mojich prvých prehliadkach či foteniach výrazne nalíčili, tak som sa neraz až zľakla pri pohľade do zrkadla a nechcela som veriť, že som to ja..." Ostrihať Editu klient kvôli fotografiám či prehliadke nemôže, musel by si na to pýtať povolenie od agentúry, ktorá ju zastupuje. Čo sa však týka oblečenia, Edite by veľmi nepomohlo, ak by protestovala proti tomu, do čoho ju chcú obliecť.

"Naštastie som však nikdy do takej sitácie nedostala a vždy sa mi veľmi páčia modely, ktoré predvádzam. Keď som po prvý krát mala na sebe veci od Versaceho, ani som nevedela, že ma čaká fotenie pre túto značku. Bolo to v Prahe, mala som 14 rokov a keď som zbadala šaty, ktoré som si mala obliecť, veľmi som sa potešila, lebo boli krásne. Vtedy mi ktosi zo štábu povedal - jasné, že sú krásne, veď je to Versace za 200-tisíc. Obliekla som si ich a počas fotenia som sa doslova bála pohnúť, lebo som mala strach, že ich rozthnem a dajú mi ich k náhrade. To by bola katastrofa," prezradila Edita so smiechom.

Väčšinou je počas prehliadok i fotení zábava, najmä po prvých minútach, kedy opadne stres. "Potom si ľudia začnú robiť srandičky a už som zažila situáciu, kedy sme si s modelkami pred prehliadkou zatancovali... Zábavné to je aj vtedy, keď ma fotia vo dvojici s chlapcom. Málokedy sa totiž nájde model vyšší odo mňa. Ak teda na fotografii má byť buď rovnako vysoký alebo o čosi vyšší, tak ho postavia na tehly..."

Niekedy je o však aj riadna drina. "Napríklad, keď sa fotia katalógy. Vtedy to trvá aspoň 10 hodín a na fotenie sú pripravené modely v troch šatníkových skriniach a navyše to musí ísť rýchlo. Pamätám si aj na jedno fotenie, počas ktorého som niekoľko hodín visela v štúdiu na horelezeckom lane. Viazanie, ktoré ma držalo vo vzduchu, bolo tesné a omíňalo ma - narobilo mi modriny. Musím povedať, že to pre mňa bolo doslova utrpenie." A popri tom všetkom sa musela usmievať...

Práca v modelingu ju naďalej veľmi láka, raz by možno rada skúsila aj kasting na súťaž Miss, čo však musí prekonzultovať s agentúrou. "Chcela by som si spraviť aj vysokú školu, no rozhodne sa nechcem vzdať práce modelky. Chcem spoznať svet a chcem, aby svet spoznal mňa," dodala na záver.

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 2. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 4. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 5. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 6. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 7. Nové číslo Historickej revue
 8. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 9. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 10. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 1. Faculty of Management Comenius University in Bratislava
 2. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 3. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
 4. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 5. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 6. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 7. Nové číslo Historickej revue
 8. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 9. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 10. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 24 579
 2. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 14 562
 3. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 12 328
 4. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj 11 779
 5. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 11 067
 6. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 10 419
 7. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 9 882
 8. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele 7 680
 9. Nové číslo Historickej revue 7 350
 10. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 6 187
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Riaditeľ NAKA Branislav Zurian preveruje prieťahy policajtov pri vyšetrovaní podozrení, ktoré sa objavili po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Šéf NAKA podal na obvineného svedka zo SIS trestné oznámenie.

8 h

Pôvodne to mali byť sady, s ktorými si každý doma spraví samotest.

2 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop