Korzár logo Korzár Košice
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Na stredajšom losovaní bytov získalo 16 rodín šancu odraziť sa od dna a začať nový život

Aby si pri losovaná nenabila hubu, pre šťastie si popľula do dlaneV zasadačke Magistrátu mesta Košice sa v stredu predpoludním napätie dalo krájať.

Aby si pri losovaná nenabila hubu, pre šťastie si popľula do dlane

V zasadačke Magistrátu mesta Košice sa v stredu predpoludním napätie dalo krájať. Prví netrpezlivci prišli už polhodinu pred začiatkom akcie, ktorá ani nie po hodine trvania mohla radikálne zmeniť ich doterajší život. Mali možnosť vylosovať si adresu garsónky alebo jednoizbového bytu, ktorý sa pre nich stane novým domovom. Mesto Košice na podnet oddelenia sociálnych vecí zorganizovalo túto stredu II. kolo losovania 24 voľných, tzv. hybridných bytov.

Skryť Vypnúť reklamu

Niektorí prítomní, z 24 pozvaných prišlo 16 uchádzačov, boli takí rozklepaní, že si nevedeli spomenúť ani na to, ako sa volajú. Ešteže mali so sebou občianske preukazy, podľa ktorých sa zisťovala ich totožnosť. Niekto cudzí, kto by nedajbože chcel za lacné peniaze skúpiť byty a potom s nimi obchodovať, nemal šancu. V miestnosti bdela nad všetkým, čo sa dialo, notárka, vedúci oddelenia sociálnych vecí i pracovníčky tohto oddelenia, ktoré prítomných dobre poznali. Bola tam i riaditeľka Bytového podniku mesta Košice, členovia komisie pre bytové a nebytové priestory.

Predseda komisie pre bytové a nebytové priestory Ján Frajt bol netrpezlivý aspoň tak ako tí, ktorí mali v rukách svoje budúce šťastie. "Obecné byty s rozlohou nad 50 m2 sa dnes dajú získať už len dražbou a ich cena môže vyskočiť na niekoľko stotisíc korún. Na tie by sa dnešní kandidáti ťažko zmohli. Mesto im však, ak splnia podmienky uvedené v štatúte, ponúka možnosť získať byty s rozlohou do 50 m2." V hybridných bytoch, zväčša sú po neplatičoch, ide o prakticky nedobytné pohľadávky. I keď je súdne rozhodnutie, že dlh musia uhradiť, je otázne, kedy 200-tisícové i vyššie nedoplatky vyrovnajú. Veď niektorí dokážu mesačne splácať najviac 200 Sk. "I preto je fajn, že sa s týmito bytmi začína niečo diať," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Pila kávu do rána

Kým sme sa rozprávali s predsedom komisie, notárka i pracovníčky sociálneho oddelenia dokončili formality a mohlo začal losovanie. Pohľady všetkých v mestnosti sa na nich upierali s veľkým očakávaním. Nervózna bola aj trojica žien, ktoré verili, že sa na nich usmeje šťastie. "Ja to nevydržím," priznala pani Dana. "Srdce mi tlčie ako zbláznené, o tretej v noci som ešte pila kávu, aby som sa nejako dočkala rána. Spať som nevedela, nervozita mi nedovolila zatvoriť oči. Tri kávy som už vypila od včasného rána, a poobede v práci si určite ešte dve dám. Srdiečko moje, prepáč..." Dve spolusediace pani dany súhlasne kývali hlavou, lebo aj ich opantávali podobné pocity.

Postup losovania bol dopredu jasný. Do sklenenej vázy sa dostalo 16 papierikov s číslami od 1 po 16. Postupne každý z prítomných pristúpil k váze a vytiahol si papierik s číslom, ktorý určoval, aké bude poradie pri losovaní adries bytov. Potom sa postup zopakoval s tým, že si všetci vo vyžrebovanom poradí vytiahli z vázy papierik s adresou bytu. Každý mal teda osud vo svojich rukách.

Skryť Vypnúť reklamu

Kým poradové číslo u manželov Hrickových ťahala hlava rodiny, adresu potom z vázy vyťahovala domáca pani. Na papieriku stálo - Jesenná 32. "Či sme spokojní? Áno, aj nie. Dúfali sme, že vytiahneme väčší byt. Ale to nič. Hlavne, že sme sa sem dostali," zhodli sa. "Teraz sme zvedaví, v akom stave byt je. Dopredu sme ich nevideli, poznali sme len adresy. Úplne najpodstatnejšie však pre nás je, kedy sa môžeme nasťahovať."

Väčšina z bytov, ktoré sa v stredu losovali, je v zlom stave, to nepoprel nikto, ani poverená riaditeľka BPMK

Božena Stanková. Neplatiči, ktorí sa z nich museli po súdnom rozhodnutí vysťahovať, ale aj iní "dlhoprstí", čo sa tam dostali, vyrabovali z nich takmer všetko speňažiteľné. Od kuchynskej linky po vodovodné rúrky a kohútiky. Zrejme to brali tak, že keď musia odísť, tak nech po nich ostane potopa. Aj ostala. "Nemajte však obavy. BPMK každému z vás uvedie byt do užívania schopného stavu. Dostanete linku, gumolit, sanitu, vodovody na teplú i studenú vodu, čiže všetko, čo patrí k základom bývania. Nečakajte ale, že vám dáme plávajúcu podlahu, plastové okná a horizontálne i vertikálne žalúzie. Hovorím to preto, lebo po prvom kole, ktoré bolo vo februári, sa stalo, že do BPMK zavolal jeden z vylosovaných nájomcov a pýtal sa, kedy mu prídu naši montéri položiť parkety..." Na investície do bytov sa použije časť z peňazí, ktoré vylosovaní zaplatia.

Najčastejšou obavou, ktorá medzi prítomnými zaznievala, bola plocha bytu. Viaceré mali len niečo nad 20 m2, takže, ak by si vylosovali malý, rodiny sa ťažko pomestia. Na Sládkovičovej mali tú výhodu, že tam bola zvlášť kuchyňa, kým v garsónke je súčasťou izby. Toto však boli len úvahy. Nad pochybnosťami prevládal rozum, ktorý hovoril, že majú šancu dostať sa do vlastného, čo je úžasný odrazový mostík. Keď sa bude dariť, raz si možno byt vymenia za väčší. S vlastnou nehnuteľnosťou v rukách, ktorou sa dá ručiť, i banky budú pri poskytnutí úverov zhovievavejšie.

Byty si môžu vymeniť

"Len aby sme sa dobre odrazili, čiže, vylosovali si dobrý byt, nie, že si nabijeme ´hubu´," veľmi otvorene sa pred losovaním vyjadrila pani Dana, ktorá po prvom priznaní sa k nočnej káve pridala ďalšie, o minimálne 40 vyfajčených cigariet. "Partner aj chcel prísť, ale nedalo sa. Len druhý deň je v novej robote, takže nemohol šéfovi povedať, aby ho tu pustil. No nervozita ním určite riadne trepe." Po vylosovaní bola pani Dana aj spokojná, aj nie, no postupne, keď si začala uvedomovať, že sa budú môcť konečne zo Sládkovičovej odsťahovať, na tvári sa jej objavoval stále veselší výraz. "Tak predsa sme si hubu nenabili. Asi pomohlo, že som si pred vytiahnutím lístka popľula do dlane," odchádzala pani Dana spokojná, aby hneď mohla dobrú zvesť zvestovať polovičke.

Pani Henrieta je slobodnou matkou. Nebyť rodičov a rodiny, ktorí jej pomáhajú, určite by finančne s dvoma deťmi nezvládla ani bývanie na Sládkovičovej. "Nových podmienok sa nebojím. Malá bude mať čo nevidieť rok, takže pôjdem do práce. Zamestnávateľ ma vezme po materskej späť. Budem síce prežívať, lebo každú korunu mám už teraz vyrátanú, ale som vďačná za šancu, ktorú som dostala," rozpovedala pár slovami svoj osud. Vzápätí už dojednávala s inou rodinou výmenu bytu. Taká možnosť totiž existuje. Keď sa medzi sebu dvaja účastníci losovania o výmene dohodnú, môže sa o tom spísať zápisnica a potom zmeniť vylosované adresy.

Pani Katarína bývala so synom najprv na Adlerovej ulici. Neskôr sa dostala na Sládkovičovu, kde žije 5 rokov. Dostala sa tam po rozvode s manželom, ktorý ju aj s dieťaťom vyhodil na ulici. V stredu konečne získala šancu mať vlastný byt. "Sen? Nie, už realita," šťastná bola po losovaní, pri ktorom si vytiahla byt na B. Němcovej. Už sa nebude musieť obávať toho, že jeden deň niekto príde a ona sa opäť ocitne na ulici.

Pani Martina bývala so synom na Adlerovej ulici, potom sa nasťahovala do sociálneho bytu na Popradskej. Nevedela sa tam usadiť, preto požiadala o Sládkovičovu, kde je tretí rok. "Bývanie nie je zlé, ale v jednej bytovke je veľmi veľa detí a od niektorých sa syn nič dobré nenaučí. Poviem to otvorene. Buď by sa s ním nikto nehral, keby sa pred nimi robil, že je iný alebo by sa s nimi spustil. A to som nechcela. Keďže som si na Sládkovičovej našla i priateľa a už sme manželia, myslím, že lepší štart do spoločného života ako v novom byte som si nemohla priať." Šťastie sa na pani Martinu skutočne usmialo. Nevylosovala si síce byt na Letnej, po ktorom túžila, ale podobne veľký je aj ten na Pasteurovom námestí, ktorého adresu vytiahla z vázy. Radosť, s akou odchádzala preč, sa dá slovami ťažko opísať.

Ťažko by sa dala zmerať i miera šťastia, ktorú prežívala pani Zdena. Vytiahla si byt na Letnej ulici. "Kolegovia mi povedali, nech im hneď zavolám, aby sa tešili so mnou. Po rozvode s manželom, ktorý predal byt, som ostala s dvoma chlapcami na ulici. V sociálnej bytovke na Popradskej bývame 8 rokov. Nechcem hovoriť, aké sú tam podmienky. Človek však, keď nemá kam ísť, zatne zuby a veľa vydrží." Pani Zdena si zobrala pôžičku, aby mohla byt kúpiť. Synovia sú veľkí, majú 20 a 22 rokov. Všetci sú nesmierne šťastní, že konečne sa dostanú do iného prostredia.

"Najprv som bývala s mamou na Luníku IX v sociálnom byte," pridala svoje peripetie pani Žaneta. "Keď zomrela, a ja som sa medzitým vydala, požiadala som, aby mi bol byt pridelený, teda, aby bola prepísaná nájomná zmluva." Keďže na Luníku IX sa nedalo vydržať, presťahovala sa na Sládkoviču. "Na Kišdyho, čo je Sever, výborná lokalita, sa chcem so 6-ročným synkom dostať čo najskôr. Keby sa dalo, hoci už aj zajtra..."

Šestnásť rodín, ktoré si v stredu adresy bytov vylosovali, sa posunie do nového prostredia. Teraz už bude len od nich závisieť, ako ich susedia prijmú. Ľahké to mať nebudú, pretože sa budú sťahovať do bytu po neplatičovi, čo môže v starousadlíkoch vyvolávať dojem, že aj oni budú takí istí ako bývajúci pred nimi. Ťažko sa tiež naskakuje do idúceho vlaku, teda do zabehaného blokového systému, kde funguje spoločenstvo. Ale šancu rozhodne majú. Len ju musia silne chytiť za pačesy.

Podľa vedúceho oddelenia sociálnych vecí M. Hábera je losovanie bytov maximálne objektívny spôsob

Byty získajú za tretinovú cenu, než ponúkajú realitné kancelárie

Hoci by si dnes mal bytovú otázku riešiť každý sám, občania, ktorí sa ocitli v hmotnej a sociálnej núdzi, by sa bez pomoci štátu a samosprávy z miesta nevedeli pohnúť. Aj preto Mesto Košice v tomto roku začalo organizovať losovania právne i fyzicky voľných obecných bytov. Viac sme sa o podmienkach i ponuke porozprávali s vedúcim oddelenia sociálnych vecí Magistrátu mesta Košice Mgr. Matúšom Háberom.

"Prvé losovanie obecných bytov bolo vo februári. Prišlo naň 20 nájomníkov bývajúcich v sociálnych bytoch na Sládkovičovej ulici. Jedenásti po vylosovaní nájomné zmluvy s BPMK riadne uzavreli a dnes už na nových adresách bývajú. Deviati z rôznych dôvodov byt odmietli," vrátil sa Mgr. Háber k nekaždodennému a na Slovensku ojedinelému spôsobu pomoci ľuďom. Tí, čo byt odmietnu, vedia, že sa môžu dostať do zlej situácie, pretože po skončení nájomnej zmluvy im nová na sociálne bývanie bude predĺžená už len o rok. Potom si bytovú otázku musia riešiť sami.

V prvom i v druhom kole sa ponúkali garsónky a 1-izbové byty s rozlohou do 50 štvorcových metrov. Podmienkou ich získania, ako pokračoval Mgr. Háber je, že ten, koho na losovanie pozvali, si riadne plní povinnosti súvisiace s bývaním v sociálnom byte. "Ďalej má aspoň jeden člen rodiny stály príjem a rodina je schopná zaplatiť cenu vylosovaného bytu v hotovosti do pokladnice BPMK."

Byty, ktoré sa do losovania dostali, sú tzv. hybridné. Znamená to, že sú to byty po neplatičoch, kde v blokoch fungujú bytové spoločenstvá, ale za neobsadené byty platí Bytový podnik mesta Košice spoločenstvu peniaze do fondu prevádzky, údržby a opráv. Cena jednotlivých bytov vychádzala podľa obytnej plochy, pričom za m2 v druhom kole musia vylosovaní zaplatiť 4581 Sk. Túto sumu, vynásobenú počtom metrov štvorcových, musí zaplatiť pred podpisom zmluvy. "Až po zaplatení uzavrie bytový podnik s novým bývajúcim nájomnú zmluvu. Vzápätí BPMK uvedie byt do užívania schopného stavu a noví nájomníci sa môžu nasťahovať. V priebehu roka, ale ja pri podpise zmluvy, si môže byt odkúpiť do osobného vlastníctva, pričom za štvorcový meter zaplatí iba 200 Sk." Prakticky za cca 150 tisíc korún môžu prísť k slušnému bytu, ktorého cena v realitkách je aj trojnásobná.

Tento spôsob dáva sociálnemu bývaniu v meste úplne iný rozmer. Zohľadňuje princíp zásluhovosti pre tých, ktorí si napriek zložitej sociálnej situácii plnili všetky povinnosti plynúce z doterajšieho nájmu, a tak sa môžu dostať zo súčasného do úplne iného prostredia. Je to šanca odraziť sa od dna, kam sa dostali. Nepochybne je to tiež motivácia pre ostatných nájomníkov sociálnych bytov, že ak si budú plniť všetky povinnosti súvisiace so súčasným bývaním, takisto môžu podobnú šancu dostať. "Pomôže sa tak aj BPMK, keďže sa vyrieši otázka aspoň niektorých hybridných bytov. A tiež sa na Sládkovičovej i Popradskej odsťahovaním terajších rodín uvoľnia sociálne byty pre ďalších čakateľov, ktorých zoznam je priam nekonečný," dodal Mgr. Matúš Háber.

Stranu pripravila: Ažbeta LINHARDOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 2. Škola môže vyzerať aj inak!
 3. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 4. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 5. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 6. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 8. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 9. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 10. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 524
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 470
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 22 085
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 052
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 851
 6. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 11 654
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 351
 8. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 10 559
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 485
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 469
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koniec spojenectvu? Trnka sa pustil do Polačeka. Hrá sa o milióny eur

Župan: Pletie si mandát poslanca a primátora. Načo tam je?

Politických spojencov rozhádala mimoriadna finančná pomoc. Polaček by ju chcel využiť pre zoo či cesty.

Psychologička: Pre človeka s inými problémami môže byť pandémia poslednou kvapkou

Prichádzajú za ňou vyčerpaní zdravotníci i školáci, ktorí majú ťažkosti s online výukou.

Klinická psychologička Jana Maliňaková odporúča na psychickú pohodu v čase pandémie pravidelný denný režim.

Lekár natočil inštruktážne video, hudobník pôjde medzi bezdomovcov

Dobrovoľníkov pri celoplošnom testovaní pribúda aj na Spiši.

Pilotné testovanie v Bardejovskej zábave.

Objednali si marihuanu, dostali podmienečné tresty

Díler doviezol drogu k cintorínu, tam ich zadržali policajti.

Mladíci si narobili problémy.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.
Stĺpček Petra Schutza

Vyklčovanie korupčných vzťahov a sietí v súdnictve stojí za vládu OĽaNO a spol.

Po Víchrici očakávajme Tajfún, prípadne Hurikán.

Peter Schutz.
Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) s testom na Covid-19 počas tlačovej konferencie.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop